הכנסת התשע-עשרה

נוסח לא מתוקן


מושב שני

פרוטוקול מס' 171

מישיבת ועדת הפנים והגנת הסביבה

יום שלישי, כ"ח בטבת התשע"ד (31 בדצמבר 2013), שעה 10:00

סדר היום:

סקירה ודיון בנושא מערך הכבאות מהרפורמה ועד היום, ובטיחות באש, שידרוג בניינים קיימים –

יום הוקרה לשירותי הכבאות

נכחו:

חברי הוועדה:

מירי רגב – היו"ר

דוד אזולאי

דוד צור

יעקב אשר

דב חנין

 

מוזמנים:

השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ

רותם פלג

מנכ"ל המשרד לביטחון פנים

רב טפסר שחר איילון

נציב כבאות והצלה

שמעון בן-נר

סגן נציב כבאות והצלה

אייל כספי

ראש אג"מ, נציבות כבאות והצלה

טפסר בכיר ישעיהו בר דב

סמנכ"ל למינהל, נציבות כבאות והצלה

שוקי בר-דב

סמנכ"ל כבאות והצלה

טפסר בכיר חיים תמם

רח"ט בטיחות אש, נציבות כבאות והצלה

דני ששון

ראש אגף הדרכה, נציבות כבאות והצלה

דוד פייביש

מפקד בית הספר הארצי לכבאות והצלה

עו"ד יואל הדר

היועץ המשפטי, המשרד לביטחון פנים

אלי פרץ

מפקד מחוז ירושלים, נציבות כבאות והצלה

מאיר הראל

מפקד מחוז מרכז, נציבות כבאות והצלה

משה סויסה

ממ"ז דרום, נציבות כבאות והצלה

עו"ד עודד ברוק

היועץ המשפטי, כבאות והצלה

אבינועם בירן

מבקר כבאות והצלה

יעקב שני

יועץ נציב כבאות והצלה לפרויקטים

יורם לוי

דובר נציבות כבאות והצלה

יעקב גבאי

מפקד נגב מערבי, מחוז דרום, נציבות כבאות והצלה

דוד לוי

מפקד מרחב דימונה, המשרד לביטחון פנים

יהודה קסנטיני

מפקד תחנת אילת, כבאות והצלה

מיקי כהן

מפקד תחנת עמק יזרעאל, המשרד לביטחן פנים

משה כהן

מפקד תחנת ראשון לציון, המשרד לביטחון פנים

אלי מרציאנו

מפקד תחנת השרון, המשרד לביטחון פנים

צביקה מויאל

מפקד תחנת אשדוד, המשרד לביטחון פנים

יוסף בן יוסף

מפקד תחנה אזורית, טבריה, המשרד לביטחון פנים

דורון נתנאל

מפקד תחנה אזורית תל אביב-יפו, המשרד לביטחון פנים

עידו פרץ

מפקד גזרת שומרון, מחוז יו"ש, המשרד לביטחון פנים

רוני יעקב

מפקד גזרת יהודה, מחוז יו"ש, המשרד לביטחון פנים

יאיר אלקיים

מפקד כבאות והצלה, גליל גולן

לאוניד שיימן

מפקד רכב וציוד, נציבות כבאות והצלה

שלמה שניידר

קצין אג"מ, מחוז ירושלים, כבאות והצלה

רונן מכתייב

קצין אג"מ, מחוז דן

אורנה סמי שלמה

קצין אג"מ, מחוז דרום, המשרד לביטחון פנים

טליה אברבוך

יועצת השר לביטחון פנים

אבי אנקורי

יו"ר ארגון הכבאים בישראל

יואב גדסי

יו"ר ארגון העובדים, כבאות והצלה

אלי אלבז

מפקד תחנת בני ברק

איציק לוי

קצין אג"מ, מחוז מרכז, כבאות והצלה

חן קליימן

סגן ראש משמרת, תחנה אזורית נתניה, מחוז מרכז

בועז רקיע

אגף הדרכה, נציבות כבאות והצלה

אורי צ'יבוטרו

מ"מ דובר מחוז חוף ודובר תחנת חיפה, כבאות והצלה

אליהו בן שבת

סגן מפקד תחנה אזורית רחובות, המשרד לביטחון פנים

רונן ולך

מ"מ מפקד תחנת חולון, המשרד לביטחון פנים

שמוליק פרידמן

סגן מפקד מחוז יו"ש, המשרד לביטחון פנים

משה ברקוביץ

מ"מ מפקד תחנה אזורית גבעתיים, המשרד לביטחון פנים

עמית גולדמן

רמ"ח בטיחות אש, מחוז דן, נציבות כבאות והצלה

אהוד בן עזרא

קצין כיבוי והצלה, מחוז חוף

חזי לוי

מחוז צפון

גיל דוד

עוזר לסמנכ"ל כבאות והצלה

רן שלף

רמ"ח חקירות

יצחק שמעוני

רמ"ח מחוז יו"ש

דורון מני

רמ"ח רישוי והגנה מאש

מושית מלכי

לשכת סמנכ"ל כבאות והצלה

יצחק בלוך

קצין מתנדבים, מחוז יו"ש

שלה דיין הרבג'יו

מרכזת תקציבים בכירה

צביה ריבן

אימא של אלעד ריבן ז"ל

דודו אטדגי

קצין כיבוי והצלה מחוז ירושלים וחבר מזכירות ארגון הכבאים

יניב אלבז

ארגון הכבאים

קובי דדון

ארגון הכבאים

ירדן קליימן

נציבות כבאות והצלה

עו"ד אמיר הלר

התאחדות בוני הארץ

דוד דהאן

יו"ר ודובר הארגונים החברתיים בכנסת

עו"ד יהל עמית

לוביסט פוליטי, התאחדות בוני הארץ

קרן ברק

לוביסטית

מנהלת הוועדה:

יפה שפירא

רישום פרלמנטרי:

אהובה שרון – חבר המתרגמים


סקירה ודיון בנושא מערך הכבאות מהרפורמה ועד היום, ובטיחות באש, שידרוג בניינים קיימים
יום הוקרה לשירותי הכבאות

 

היו"ר מירי רגב:

בוקר טוב לכולם. אני פותחת את ישיבת ועדת הפנים והגנת הסביבה. זה דיון חגיגי בו הכנסת מצדיעה למערך הכבאות, ללוחמי האש. זה דיון ראשון שנערך במסגרת יום הוקרה למערך הכבאות בכנסת. חשבנו שנכון להוביל את זה, אני יחד עם חברי דוד אזולאי, שותף שלי לדרך בכלל ולא רק בנושא הזה. חשבנו שנכון לקיים את היום הזה ולציין אחת לשנה את המדים שלכם שיצבעו את הכנסת בוועדות השונות.

היינו קודם בתערוכה ומאוד התרשמתי ממנה. ראינו חלק מהציוד החדש שקיבלתם ובעניין הזה אני רוצה להודות ולברך את השר שנמצא כאן אתנו.

תודה לך השר, קודם כל על כך שהגעת. זה לא ברור מאליו ששרים מגיעים לדיונים בכנסת כפי שאתה מגיע ותודה לך על כך שאתה מוביל את הרפורמה הזאת. בוודאי עוד נדבר על הפערים של הרפורמה, על האתגרים של הרפורמה, על מה עוד אנחנו צריכים לעשות, אבל דבר אחד ברור והוא שכאשר יש אבא למערך כבאות, יש למי לפנות, בעיקר כשיש בעיות. כשיש הצלחות, כולם שותפים להצלחות, אבל כשיש בעיות וכשנמצא את עצמנו מול האתגרים הבאים שתכף נדבר עליהם, יש לנו למי לפנות והמשרד אליו נפנה בשגרה ובחירום הוא המשרד לביטחון פנים והשר לביטחון פנים. מבחינתי זה אחד המהלכים המאוד חשובים של הרפורמה. מי שהוביל את הרפורמה, מי שעסק ברפורמה וקיים דיונים על גבי דיונים על גבי דיונים בוועדת הפנים היה ידידי יושב ראש ועדת הפנים לשעבר דוד אזולאי שבוודאי עוד ירחיב בסוגיה הזאת.

נמצאים אתנו ארגון הכבאים, נציבות הכבאים, מפקדים, נציב הכבאות וסגנו. שחר ידידי שאני עוד מכירה אותך מהתפקידים הקודמים במשטרה. אתם רואים, זה מה שטוב, אפשר לעבור מתפקיד לתפקיד ויש לאן להגיע. אתה לא מסיים פרק במשטרה ובזה נגמר. האמת היא שהולכים להעביר אליו גם את הגנת העורף. המשרד לביטחון פנים הופך להיות למשרד הגדול ביותר ואחראי על כל מה שקורה בפן האזרחי, בקטע המבצעי המידי של הצלת חיים ואחר כך בטיפול בעורף. אני חושבת שלרמטכ"ל ולשר הביטחון יש כל כך הרבה עיסוקים בזמן מלחמה – לטפל באיראן, לטפל בסוריה ובלבנון – ואין להם את הזמן לטפל בעורף, אין להם את הזמן לטפל בהעברת אוכל כפי שעשתה המשטרה שגם זה לא תפקידה אבל היא עשתה את זה כי היא נכנסה לוואקום, בדיוק כמו שהצבא נכנס לוואקום בכל מיני אירועים. אני מקווה שבהסדרה הבאה שתגיע, השר ארדן כבר הודיע שאם עד סוף ינואר לא תהיה הסדרה, הוא מתפטר מתפקידו. הוא הודיע את זה לראש הממשלה, והוא צודק. יש לו אחריות בלי סמכות, הוא רוצה להקים את המנגנון הזה ולראות איך מעבירים את זה בצורה מתואמת ומסודרת עם השר, ואנחנו נעשה את כל מה שניתן כדי לעשות זאת.

היום אנחנו כאן כדי להצדיע לכם, ללוחמי האש. אמנם הייתה רפורמה, אבל דבר אחד לא השתנה והוא באומץ, בתעוזה, באכפתיות של המפקדים, של החיילים ושל לוחמי האש וראינו את זה בכל האתגרים להם אתם שותפים וראינו את זה לצערי באירוע האחרון, באסון הכרמל, כאשר הכבאים מוכנים לשלם בחייהם כדי להציל את האחרים, נכנסים לתוך הלהבות, לא חוששים ובעיני זה אחד המראות הכי קשים אבל זה בוודאי ממלא אותנו בגאווה גדולה כשרואים איזה אנשים נמצאים במערך הכבאות.

נמצאת אתנו כאן הגברת צביה ריבן. תודה לך שהגעת. אמו של אלעד שנהרג באסון הכרמל והיה חלק מצופי האש שזה אחד הדברים היפים של הכבאות. לקחת נערים ולהכניס אותם לתוך מערך הכבאות ולבנות בעצם את הדור הבא, בדיוק כמו שעושים במד"א, עושים במשטרה, עושים בגדנ"ע ובחובלים ובחיל האוויר. כל אחד בונה לו את הנוער שהוא רוצה שאחר כך יצטרף לשורותיו.

כפי שאמרתי, היום אנחנו נשמע סקירה של הנציב היכן עומדת הרפורמה. אמנם זה יום חגיגי אבל זה לא אומר שאנחנו לא אומרים היכן יש בעיות והיכן יש אתגרים ופערים שצריך לתקן אותם. בסופו של דבר כל יום כזה צריך להוביל אותנו לעשייה טובה יותר, אם בכלים פרלמנטריים שהכנסת יכולה לסייע בהם ואם זה במסגרת השר שיצטרך תקציבים נוספים וכדומה ואנחנו, כוועדה מפקחת על המשרד לביטחון פנים, יכולים לסייע מול משרדים אחרים בממשלה.

אחרי הפתיח הזה אני רוצה להעביר את זכות הדיבור לידידי ושותף לדרך, שהוביל את מערך הכבאות עוד הרבה לפני, חבר הכנסת דוד אזולאי. לאחר מכן כבוד השר ולאחר מכן הנציב.

דוד אזולאי:

תודה רבה גברתי היושבת ראש מירי רגב. זאת באמת ההזדמנות להודות ולברך על יוזמה ברוכה. אדוני השר שמוביל ביד רמה את מערך הכבאות ומכובדו היקר נציב שירותי הכבאות שחר אילון. אמרתי לו לפני כמה דקות שאם היו צריכים לשאול אותי מה יותר טוב, מפכ"ל או נציב שירותי הכבאות, אני חושב שנציב שירותי הכבאות במקרה הזה משום שכאן יש יצירה ובמפכ"לות זה שונה לגמרי.

היו"ר מירי רגב:

השר לא יכול להתייחס לזה. הם כולם בניו.

דוד אזולאי:

לי מותר ולכן אני עושה זאת. חס ושלום, שלא יישמע מדבריי שאני מקל ראש או מזלזל בתפקיד כזה או אחר, אבל כאן אני אומר שנפל בחלקו גם של השר וגם של הנציב ליצור איזושהי יצירה חדשה. אני זוכר דיונים במקום הזה, עת היינו באים לכאן וכולנו היינו מתוחים ויודעים מה הולך לקרות ועל מה אנחנו הולכים לדון, על עוד אסון שהיה, על נפגעים, איך תפקד מערך הכבאות וכולי. אני חושב שהיום, ביום חגיגי כזה, כולנו נראים אחרת ואני אומר לכם שאני לא יודע מה מרגישים כאן החברים הבכירים יותר והבכירים פחות, אבל חלק גדול מהאנשים כאן מכיר אותם והיו אתי לאורך כל הדרך במשך כל השנים. ילד שדורש את הדרשה בבר מצווה, אתם יודעים איך הוא פותח? זה היום עשה ה' נגילה ונשמחה בו. אני חושב שזה באמת יום של שמחה מפני שמי שעבר את כל התלאות של הכבאות ויודע להעריך את מה שהכבאים עשו כאן במשך כל התקופה, עם תנאים קשים ביותר, עם כלים מיושנים ועשו מלאכת קודש למרות הכול, וחטפו ולא עשו להם הנחות, אז כשאנחנו נמצאים ביום כזה, אני חושב שראויים לברכה כל אלה העוסקים במלאכה. בוודאי שעוד נדבר על הרפורמה.

בהזדמנות הזאת, יש כאן אנשים שנמצאים מאחורי הקלעים וזה צוות ועדת הפנים – יפה, שוש, מירי – שבמשך כל השנים ידע ללוות ולעשות עבודה יפה. מי כמוהם, יותר טוב מכל אחד אחר, יודעים מה היה ומה יש היום. אני לא זוכר, יפה, מתי היה לנו דיון של שירותי הכבאות בקדנציה הזאת. אני שמח שכמעט אין וטוב שכך.

אני רוצה שתמיד ניפגש רק באירועים משמחים. אני מודה שמאוד שמחתי לקבל על עצמי את המשימה של יום בו אנחנו מצדיעים למערך הכבאות במדינת ישראל. אנחנו עושים את זה באהבה ובשמחה רבה. ראיתי היום כמה וכמה חידושים בתצוגה ויש שני דברים שאני חייב לומר. כל אחד בוודאי התרשם ממשהו אחר אבל אני התרשמתי מאוד מאוד משני דברים חשובים.

האחד, הנושא של חומרים מסוכנים שהוא באמת חידוש נפלא. מי שיודע, החיבור הזה של חומרים מסוכנים לשירותי כבאות לא תמיד היה קל והיום לשמחתי הרבה, בסקירה שקיבלנו מהנציב, מתברר שהיום הוא חלק בלתי נפרד ממערך הכבאות במדינת ישראל על כל המשתמע מכך. אתם שעוסקים במלאכה יודעים עד כמה העניין הזה חשוב.

הדבר השני הוא הצעצוע הנחמד הזה, האופנוע הזה שבאמת נראה צעצוע אבל הוא מציל חיים. במדינה שמפתחת מנהרות ומעברים תת קרקעיים, אין ספק שהכלי הזה חשוב ביותר.

אם ניקח את מה שהיה לפני הרפורמה ואת מה שקורה היום אחרי הרפורמה, אין מה להשוות. לצערי הרב, ואני אומר זאת בכאב רב, זה עלה לנו דמים תרתי משמע, דמים של 44 קורבנות, ביניהם הבן של גברת צביה ריבן, שהלכו לעולמם וחבל מאוד שזה היה צריך לקרות כדי להגיע לתוצאה הזאת, אבל מוטב מאוחר מאשר בכלל לא.

אני רוצה ביום כזה לומר לך אדוני השר שיש לך זכות. רק למי שיש זכות יכול להוביל מהלך כזה. נפלה בחלקך הזכות הזאת לעשות מהפך ברפורמה ועל כך ברכתי לך, לנציב ולכל מפקדי המחוזות שכמעט את כולם אני מכיר אחד-אחד. ראינו ימים קשים והיום אנחנו נמצאים בימים טובים. אנחנו לא יכולים לטפוח לעצמנו על השכם ולומר שהגענו אל המנוחה והנחלה כי החכמה בכך היא שנמשיך לפתח ולעשות למען אזרחי מדינת ישראל. תודה.

היו"ר מירי רגב:

תודה לך דוד אזולאי. כבוד השר, בבקשה.

השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ:

בוקר טוב לכם. בוקר טוב גברתי יושבת ראש הוועדה, חברת הכנסת מירי רגב. בוקר טוב חבר הכנסת דוד אזולאי וחבר הכנסת דב חנין. כמובן הנציב שנמצא אתנו, יפה והצוות.

היו"ר מירי רגב:

יפה תקבל ברכות בסוף היום הזה.

השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ:

אני הייתי פעם חבר ועדת הפנים ויפה ואני מכירים כמה שנים טובות, כך שיש לי את הכבוד ואת העונג לברך גם את הצוות הנהדר של הוועדה. כמובן צביה וכל האנשים שנוכחים כאן, לוחמי האש, המפקדים והלוחמים. היום ראינו בחוץ את המחזור האחרון שסיים לא מזמן את הקורס והצטרף כבר ללוחמי האש והוסמך לכך. זה באמת ריענון מצוין למערך עצמו.

ברשותכם, אני רוצה קודם כל לומר מילה של תודה והערכה לך מירי ולחבר הכנסת דוד אזולאי. זה לא דבר שמובן מאליו שכנסת ישראל וועדת הפנים מצדיעות ללוחמים האלה. אלה לוחמים שתמצאו אותם ביום ובלילה, שבתות וחגים, מצילי חיים. הם נמצאים באירועים הקשים ביותר והמורכבים ביותר ולפעמים – וזה קורה – משלמים בחייהם.

אני תמיד אומר שלפעמים לאנשים קשה להגיד תודה ולהגיד מילה טובה, אבל אני יודע להעריך את הדברים האלה. זה שהיום כנסת ישראל וועדת הפנים מצדיעה ללוחמים האלה – יישר כוח לך מירי ולדוד. המשיכו בפועלכם. זאת יותר מגאווה להיות השר שמופקד על הלוחמים שנמצאים כאן.

ברשותכם, אני רוצה כמה משפטים כי עוד יש לנו את כל היום בו נוכל לדבר. אחר כך יש לנו פגישה באודיטוריום, ישיבות בוועדות ובמליאה. יש לנו הרבה מפגשים וגם בהם אני אומר מספר דברים, אבל אני רוצה להתייחס לכמה דברים מרכזיים בתחילת היום.

המערך שהיה מערך כיבוי אש והיום הוא לוחמי אש, הוא למעשה מערך שהיה קיים קודם. צריך לתת כבוד לאנשים שהיו קודם והם נמצאים כאן. הם עשו עבודה מצוינת ועבדו בצורה טובה מאוד. דיברנו הרבה על הרפורמה ולא ביצענו ואני אומר את זה גם כאן בוועדת הפנים אבל אחרי האסון הזה הלכנו ונכנסנו למהלך הזה. המהלך הזה לא היה מתבצע בלי האנשים שנמצאים כאן, בלי ועד העובדים, ההסתדרות וכולם אבל זה הצליח הרבה בזכות. היו קשיים והיו דיונים והעברנו את הרפורמה והחוק נכנס לתוקף. כשמתחילים, בהתחלה זה קשה ויש דברים שלא נראים אותם צריך לסדר, אבל תוך כדי תנועה נתקדם. אני חושב שאנחנו במקום אחר מזה שהיינו בו לפני שנה, שנתיים ושלוש.

הדברים באים בעיקר לידי ביטוי בתכנית רב שנתית של חמש-שש שנים אותן תכננו וגם תקצבנו. כל הדברים האלה - גם כוח אדם, גם אמצעים, גם רכבים, גם מטוסים – נכנסים בתוך החבילה בכל שנה ושנה. אנחנו יודעים מה יהיה ב-2014, מה יהיה ב-2015 כי הכול מתוקצב והכול מסודר. כמובן שצריך לשפר ולהוסיף ואנחנו נעשה זאת. אלה דברים שבלי התכנית הזאת, תכנית חומש למערך הזה, לא רציתי לחתום על הרפורמה וטוב שהתעקשתי וטוב שהדברים האלה נמצאים בספרי התקציב של האוצר. אנחנו יודעים מה התוספת של לוחמים יהיו כל שנה, כמה תחנות חדשות, כמה רכבים ועוד כהנה וכהנה. זה היה חשוב לארגון הזה שידע וכך הוא יודע לתכנן את עצמו גם להמשך.

מעבר ללוחמים שאנחנו מייצרים וקולטים כל שנה ושנה כתוספת למערך, אמרתי וסימנתי, ואני חוזר ואומר, אחד הדברים המרכזיים אותו נמשיך להוביל זה הנושא של המתנדבים. המתנדבים, כפי שזה קיים במשטרה או במד"א או בכל מקום אחר, היו גם בלוחמי האש אבל לא מספיק. אני רוצה להקים את המערך הזה כך שיהיו לנו הרבה יותר מתנדבים, צופי אש או כל דבר אחר. המערך הזה כרגע מתקדם בצעדים. יש הרבה מה לקדם במערך המתנדבים אבל אני חושב שאנחנו בכיוון הנכון. בסוף, בנקודת הקצה, אי אפשר לשים רק לוחמי אש כי אין לנו מספיק.

היו"ר מירי רגב:

מה עם שירות לאומי?

השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ:

אנחנו גם שם. כבר הגשנו. זה כרגע בוועדה. שלחתי את המנכ"ל לוועדה לשוויון בנטל.

היו"ר מירי רגב:

אחד הדברים האטרקטיביים בשירות לאומי, אלה לוחמי האש.

השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ:

לכן המנכ"ל הלך לשם. זה חלק מהדברים. הכנסנו אותם כביטחוני למשרד וזה דבר שבוועדת השרים, בה הייתי חבר, לא הייתה עליו הסכמה, אבל הכנסנו אותם גם למשטרה, גם לשירות בתי הסוהר וגם לכבאות והצלה. זה נכנס. גם המתנדבים ייכנסו דרך השירות הלאומי ויעשו את השירות גם כאן. זה נושא שאנחנו חייבים לקדם אותו.

הנושא של תחנות כיבוי אש ולהרבות בעיקר בפריפריה. לפתוח יותר תחנות כיבוי אש כדי לתת מענה כמה שיותר מהר ואפשרות מהירה להגיע לאירוע.

היו"ר מירי רגב:

יש הרבה פערים בפריפריה?

השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ:

אחר כך הנציב ידבר על כך. אנחנו בהתקדמות אדירה. זה מאפשר קיצור זמן התגובה וזה קריטי מבחינתנו.

כל מערך ההדרכה עובר רפורמה אמיתית. ראיתי מקומות אחרים בעולם ואני מביא לכאן את הדבר המתקדם ביותר, איך פועלים באירוע מבחינת הסימולציות שיהיו שם. מתקן גדול מאוד שאני מקווה שבחודשים הקרובים נצליח להביא אותו ארצה והוא ייכנס לתוך המערך כדי לתרגל את כל הסימולציות הקשות ביותר בשטחים, בעיקר בשטחים אורבניים ובכל מיני אזורים. הכבאים מכירים את הדברים האלה. זה קיים אבל לא מספיק טוב ואנחנו נביא את הדברים המתקדמים ביותר.

בחודשים האחרונים נכנס נושא הניטור והערכת סיכונים, נושא שדוד אזולאי התייחס אליו ואת ראית בעיניך. זה דבר חדש. הוא היה בהגנת הסביבה ואנחנו לקחנו את זה וחיברנו את זה, אחרי משא ומתן ארוך ומייגע. סגרנו את זה וזה נמצא כבר מספר חודשים. הניידות עברו, הכימאים עברו, האנשים עברו, הדוקטורים עברו – שחר יתייחס לזה – וזה מערך שקיבלנו גם אותו במצב לא טוב אבל היום אנחנו נמצאים במקום אחר ויש עוד מקום לשיפור.

ראיתם את האופנועים שמאפשרים תגובה מהירה, בעיקר במנהרות.

היו"ר מירי רגב:

אני חייבת לומר שזה מרשים ביותר. אחד הדברים שמאוד מדאיגים אותי תמיד כשאני נוסעת במנהרה בירושלים זה מה יקרה אם חס וחלילה יקרה משהו בתוך המנהרה ומי יבוא לחלץ את האנשים בה.

השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ:

ראינו מה קורה במדינות אחרות בעולם והבאנו את זה לכאן. שחר לקח את זה ומינף את זה. יש לנו כבר שלושה-ארבעה אופנועים ונגדיל את המספר.

יש כאן רשימה ארוכה אבל אני יכול לומר לכם רק דבר אחד. לי חשוב הסיוע הבין לאומי. אני עובר כמעט מדינה-מדינה באגן הים התיכון וחותם על הסכמים. חתמנו הסכמים עם יוון, עם צרפת, עם גרמניה, עם בולגריה ועוד מדינות. כרגע סיימנו תרגילים משותפים עם ירדן ועם הרשות הפלשתינית. הדברים האלה מתבצעים ביום יום. ברגע שנצטרך לקבל עזרה, צריך רק להרים טלפון והמטוסים בדרך, האנשים בדרך, הלוחמים מיוון או מבולגריה או מרומניה. אני חותם הסכמים עם המדינות האלה, הם באים לכאן, נותנים סיוע למערך הכבאות כי אני תמיד לוקח את האירוע הקשה והמורכב בו כל היחידות אצלנו יעבדו אבל זה לא יספיק וצריך להתכונן כי התרחישים, תרחישי האיום על מדינת ישראל – רעידת אדמה, התקפת טילים, אירוע כזה או אחר – הם תרחישים קשים ואני צריך כבאות והצלה עם כל העוצמה, כולל שלו וכולל של העורף, כדי לסייע. הדברים האלה נמצאים כרגע בעבודת מטה.

לסיום אני חייב לומר לאנשים כאן ובאמצעותם לאנשים בתחנות וללוחמי האש. אשרי העם שיש לו אותם, שהם מבינים את גודל המשימה, אנשים רציניים מאוד, מקצוענים מאוד, עושים את העבודה בצורה אחראית מאוד ואני גאה בהם. תודה רבה.

היו"ר מירי רגב:

תודה רבה לך כבוד השר. אני חייבת לומר שוב, ואני גם אגיד את זה באודיטוריום ובמליאה, שאני חושבת שנעשתה כאן עבודה גם אם יש פערים, ויהיו פערים. התקציב של מדינת ישראל הוא קטן, כל הזמן צריך למשוך את השמיכה. אני עוסקת גם במשטרה ואני רואה מה קורה עם המשטרה כי כולנו רוצים שיהיה לנו ביטחון ברמה האישית בצורה טובה יותר. כולם רוצים משטרה ואנחנו מנסים עכשיו לעשות גוף כזה שאף אחד לא מת עליו, של שיטור עירוני, כדי לאפשר את ההגעה המהירה של השוטרים לכל מקום, ואותו דבר אנחנו מטפלים בשירות בתי הסוהר עם כל סוגיית האסירים. בסך הכול אני רואה שתחת המשרד לביטחון פנים, יש התקדמות. יש התקדמות בכלל הנושאים והאזרח מרגיש טוב יותר. גם ברפורמה הזאת, כשאתה מפזר את תחנות כיבוי והצלה ביותר מקומות, כשהאזרח רואה כבאיות ברחוב כמו שהוא רואה רכבים של משטרה, זה נותן לו ביטחון. קורה משהו חס וחלילה, אני מתקשר, הם מיד כאן כמו מד"א וכמו משטרה. בעניין הזה צריך לראות איפה יש פערים ואם בעיקר בפריפריה יש פערים, צריך שם לטפל בזה כמה שיותר מהר.

השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ:

ברשותך, אני חייב עוד משפט אחד כדי לומר לך מה התכניות. עזבו כרגע את כיבוי והצלה. כיושבת ראש הוועדה, אני חייב לשים בפניך את הדברים בצורה ברורה וחדה. שני דברים כרגע. מד"א עובר אלי, סגרנו.

היו"ר מירי רגב:

זה ברור.

השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ:

מד"א עובר אלי בחלק המבצעי ולא בחלק הרפואי שלא מעניין אותי.

היו"ר מירי רגב:

מתי זה יקרה?

השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ:

יש החלטה. הוועדה מסדרת את זה כרגע. יש החלטה של השרה, שלי, של ראש הממשלה. זה כבר התקבל.

יש שני דברים שהם בדרך ואותם אני רוצה שתדעי עליהם. האחד, כרגע אני עובד בעבודת מטה זריזה לגבי מרכז חירום לאומי למדינת ישראל. אני אבנה אותו והוא יקום כדי לקחת את כל משרדי הממשלה לאותו מרכז כך שכאשר יש אירוע, כולם נכנסים אליו כפי שעשיתי במקרה של השלג לפני שבועיים.

הדבר השני שהולך להתבצע, וגם שם אני אעמוד על כך למרות שיש התנגדויות, זה הנושא של מספר חירום אחד.

היו"ר מירי רגב:

זה מצוין.

השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ:

אני דוחף את זה. יהיה מספר אחד.

היו"ר מירי רגב:

רק שיענו.

השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ:

יענו, יענו. כולם יהיו מרושתים למספר הזה. למרות ההתנגדויות, זה נכון וזה מה שיהיה.

היו"ר מירי רגב:

מצוין. מן הסתם נקיים בוועדה עוד הרבה מאוד דיונים בעניין הזה. תודה רבה לך כבוד השר.

חתן האירוע, אתה יחד עם אנשיך.

רב טפסר שחר איילון:

תודה רבה לך חברת הכנסת מירי רגב. כבוד השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ, חברי הכנסת הנכבדים שנמצאים כאן היום אתנו. בימים אלה ימלאו תשעים שנים לאותו גדוד מתנדבים שהוקם בתל אביב, תשעים שנים למערך הכבאות המודרני בארץ ישראל. לפני שלוש שנים, ב-2 לדצמבר 2010, אירע אירוע טראגי ונוראי בכרמל בו נהרגו 44 אנשים, שלושה לוחמי אש ומתנדב אחד שאמו צביה נמצאת כאן והיא מייצגת את המשפחות השכולות כולן. האירוע הזה דחף דחיפה דרמטית את כל אותם רעיונות וועדות והביא את הממשלה ב-9 בינואר 2011 לקבל החלטה שבתוך שנתיים יוקם מערך כבאות לאומי.

ההצעה הממשלתית הצטרפה להצעתו הפרטית של דוד אזולאי ואכן יחד עם העובדים, ההסתדרות, המשרד לביטחון פנים, נוצר מהלך שהתקבל בחוק, חוק הרשות הארצית לכבאות והצלה, שנכנס לתוקפו ב-8 בפברואר 2013, השנה. היו הרבה אנשים שסייעו לכך. המשרד בראשותו של השר שממשיך לתת רוח גבית בלתי רגילה, דוד אזולאי שיושב כאן שבמשך שנים דחף את המערך, יושב ראש הוועדה אמנון כהן שסייע מאוד, יושב ראש ארגון העובדים יחד עם ההסתדרות, יואב גדסי שנמצא כאן ואחריו אבי אנקורי שממשיך את התהליך הזה. היו שני מנכ"לים, כי השנתיים הראשונות היינו בתוך מערכת של מינהלת. יעקב גנות היה הראשון ורותם פלג, המנכ"ל הנוכחי, היה אחריו. המהלך הזה הכניס אותנו החל מפברואר להיות מערכת כבאות לאומית ארצית, דבר לו ציפינו, חיכינו והמתנו שנים רבות.

אני אדבר על מה עשינו, אבל לפני כן דעו לכם שחד משמעית, על פי כל תבחין, כל סקר, כל בדיקה עולמית, מערך הכבאות של מדינת ישראל קטן על אתגריה וממדיה של המדינה. אנחנו מדינה שיש לה איום ביטחוני וכולם מכירים אותו, אנחנו מדינה שיושבת על שבר הסורי-אפריקני עם מספר התרעות באזור צפת, חיפה, בקעת הירדן עד אילת ואנחנו יודעים שאנחנו נמצאים בחשש לרעידת אדמה.

ב-85 אלף אירועים טיפלנו השנה, חצי מהם שריפות ועוד חצי מהם חומרים מסוכנים, אירועי חילוץ והצלה ממים גועשים, משיטפונות, מתאונות דרכים, מבורות, ממעליות. בכל תחומי החיים אנחנו נותני שירות. בנוסף לכך עוד עשרות אלפי ביקורות למניעה ומתן אישורים לבנייה בהם אנחנו עוסקים כל שנה.

יש לנו פערים. אנחנו קטנים, קטנים על צורכי המדינה. זמן התגובה שלנו הוא לא זמן תגובה ברמה עולמית או ברמה צפון אמריקאית. אנחנו שואפים להגיע לזמן תגובה של שמונה דקות. לפחות לשמונים אחוזים מהאוכלוסייה, כפי שציין השר, במקומות המרוחקים, מוקמות ויוקמו עוד יחידות מתנדבים כדי לקצר את זמן התגובה עד שנגיע למקום. ולכן בתרחיש הייחוס כפי שניתחנו אותו בסיוע הטכניון וגופים אחרים, הגענו למסקנה שאומצה ואושרה שאנחנו זקוקים במדינת ישראל ל-224 תחנות. יש לנו היום 110 תחנות.

היו"ר מירי רגב:

היכן?

רב טפסר שחר איילון:

110 תחנות פרוסות ברחבי הארץ, ממטולה ועד אילת, מקריית שמונה ועד אילת.

היו"ר מירי רגב:

איפה אין לנו בפריפריה?

רב טפסר שחר איילון:

בישובים החקלאיים המרוחקים חסרות לנו תחנות ואנחנו הולכים להקים תחנות בישובים הערביים וגם בישובים הדרוזים. נקים תחנות גם בישובים החרדיים כמו אלעד, גבעת שמש בבית שמש, באזור עוספייה, באזור ג'וליס. את המקומות הללו סימנו בתרחיש ייחוס מסודר וכבר השנה אנחנו הולכים בעזרת בנייה מואצת להקים שלוש תחנות חדשות בחודש פברואר. בחמש השנים הקרובות נפתח עוד 34 תחנות.

היו"ר מירי רגב:

איפה?

רב טפסר שחר איילון:

בבקעה אל גרביה, באור עקיבא, בעוספייה, באזור ג'וליס.

היו"ר מירי רגב:

תעדכנו אותנו כשאתם חושפים את התחנות האלה.

רב טפסר שחר איילון:

נעדכן אתכם בשמחה.

היו"ר מירי רגב:

אנחנו הולכים לעשות סיור עם המפכ"ל או עם המשטרה כדי לראות את הטיפול של המשטרה במגזר הערבי. זאת אחת הסוגיות שעלו על ידי חברי הכנסת הערבים וגם בעקבות התחנה שהקמתם לא מזמן בטירה, אם אני לא טועה.

השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ:

במגזר הערבי הקמנו אורגנים שלמים ומושקעת שם הרבה עבודה.

היו"ר מירי רגב:

אנחנו הולכים לראות את זה. האם יש איזושהי כוונה שבאותו מרחב של המשטרה תהיה גם תחנת כיבוי אש?

השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ:

קחי את בקעה. שם יש מד"א וכב"ה וכולם באותו מקום. כך אנחנו עובדים.

יעקב אשר:

איגום המשאבים של מד"א, כב"ה ומשטרה, הוא דבר חכם ונכון.

היו"ר מירי רגב:

הכול באותו מתחם. יפה מאוד.

רב טפסר שחר איילון:

אנחנו קטנים אבל אנחנו בונים את עצמנו. אנחנו הולכים להוציא 800 לוחמי אש בטר"ש הקרוב כאשר הקורס האחרון, ס"ה ו-ס"ו, שתי לוחמות אש מהקורס האחרון נמצאות כאן אתנו, סיים אתמול בטקס בכרמל בו הייתה השריפה.

לגבי הכיבוי האווירי. על פי ההחלטה הוטלה המשימה על חיל האוויר ויש כיבוי אווירי. הכיבוי האווירי היום מונה שבעה מטוסים. אנחנו הצבענו על צורך של הכפלת הכיבוי האווירי ל-14 מטוסים.

היו"ר מירי רגב:

אלה שבעה מטוסים שמן הסתם מתוחזקים על ידי חיל האוויר.

רב טפסר שחר איילון:

על ידי חברת כימניר. מי שזכה במכרז זאת חברת אלביט. המכרז הזה מסתיים באמצע 2015 ואנחנו מבקשים כבר לעשות מכרז חדש ולהגדיל ולהכפיל את כמות המטוסים ל-14 מטוסים. יש לנו מטוסים טובים ואנחנו רוצים להכפיל את מספרם ולקבל עוד ארבעה מסוקים. כנראה שבנושא הזה, בהוראת השר, אנחנו עושים שיתוף פעולה עם משטרת ישראל כך שהמסוקים יהיו ורסטיליים גם לכיבוי וגם לתצפית.

השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ:

זה לא מתקציב הכיבוי אלא זה תקציב שהבאנו, תקציב קואליציוני, כדי לחדש את צי המסוקים של משטרת ישראל אבל הם יהיו יותר חזקים כך שישמשו גם לכיבוי והצלה.

היו"ר מירי רגב:

זה מצוין.

השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ:

אלה מסוקים יותר חזקים. אני מחליף את כל צי המסוקים של המשטרה. בכסף שהבאתי מהבית נחליף אותם אבל לפחות שניים יהיו חזקים כדי שייתנו פתרון גם לכבאות והצלה. זה יהיה במהלך השנה הקרובה.

היו"ר מירי רגב:

למה חיל האוויר, שמתחזק כל הזמן את המטוסים, לא יכול לתת לכם את השירות הזה? בחירום הם יכולים לעלות לאוויר יותר מהר.

השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ:

חיל האוויר בחירום ייתן את המסוקים שלו ויסייע לנו. מטוסי הכיבוי הם מטוסים שהתמחו ועשו עבודה מצוינת וראינו אותם מאז נכנסו. הטייסים הם טייסי חיל האוויר שעובדים עכשיו בכימניר. יש שם קצין בכיר של חיל האוויר שמפקח על העבודה שלהם. כל הנושא של העברה מחיל האוויר אלינו, זה תהליך שייקח זמן מה.

רב טפסר שחר איילון:

אנחנו חייבים להגדיל וגם לחדש את צי הרכב שלנו. יש לנו כבאיות ישנות.

היו"ר מירי רגב:

בקושי עולות בעליות לצפון.

השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ:

אבל הן עושות טוב את הירידות.

היו"ר מירי רגב:

כן, אבל מה זה עוזר? בדרך כלל השריפה היא בעלייה.

רב טפסר שחר איילון:

אנחנו רוכשים אותן וזה בתהליך התפתחות. אמרתי, זה פער שצריך להשלים אותו.

היו"ר מירי רגב:

כמה כבאיות אתם צריכים?

רב טפסר שחר איילון:

עוד כ-115 כבאיות באופן מידי.

היו"ר מירי רגב:

הכבאיות זה מה שראינו היום בתצוגה. זה בעצם הדגם החדש.

רב טפסר שחר איילון:

זה הדגם החדש. כבאיות, מנופים, רכבים ייעודיים. כל הנושא הזה עולה ממון רב. לוקח הרבה זמן לבנות כבאית והיא לא מגיעה מהמדף. זה פער שאני רוצה להציג אותו.

השקעה בלוחם. עדיין לא ייצבנו את כל מה שקשור למשכורות ולזכויות הכבאים. היום בוועדות נוספות – בוועדת העלייה – נדון איך קולטים עולים חדשים, איך שומרים על בריאותו של הלוחם. נושא בריאותו של הלוחם לא סגור ואנחנו צריכים לטפל בו. יש שם הרבה מאוד פערים. גם נושא השכר של הלוחם עדיין במעבר בין האיגודים לבין המדינה וצריך להשלים את הדברים האלה.

היו"ר מירי רגב:

לא הבנתי מה אתה אומר. השכר של הלוחמים.

רב טפסר שחר איילון:

אנחנו עדיין מטפלים כדי שכל המערך הזה של שכר הכבאים יעבור בצורה מסודרת ויושלמו כל הדברים שקשורים במעבר לתשלומים על ידי הממונה על השכר. את זה צריך להשלים.

היו"ר מירי רגב:

יש כבאים שמשתכרים שכר מינימום?

רב טפסר שחר איילון:

לא.

היו"ר מירי רגב:

בצבא יש נגדים שמקבלים שכר מינימום.

השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ:

גם במשטרה.

היו"ר מירי רגב:

המשטרה מטופלת עכשיו כמו הצבא בעניין השכר, אבל לגבי הכבאים לא ידעתי שיש כאן בעיה של שכר.

רב טפסר שחר איילון:

יש בעיה. אנחנו צריכים לעשות מיפוי מלא של השכר שהיה להם בעבר. המיפוי הזה נעשה בשני מקומות, בשתי תחנות, ועדיין לא נעשה מיפוי בכל הארץ. צריך לסיים את המיפוי ולהרחיב אותו.

יעקב אשר:

ההעסקה הקודמת הייתה של הרשויות המקומיות.

אבי אנקורי:

מיפוי השכר בארץ יפתור את כל בעיות השכר. אנחנו לא חיים עם שכר מינימום. אנחנו חיים טוב. הבעיה היא שהמדינה לא יודעת איך לקרוא את התלושים ואת הסמלים. בגלל המעבר והבירוקרטיה, אנחנו נפגעים בשכר. לא יודעים לקרוא את הסמל, יורד סכום.

היו"ר מירי רגב:

אתמול ישבתי עם סגן ראש אגף התקציבים שאחראי על הפנים ודיברתי אתו על שכר אבל לא דיברתי אתו על הנושא הזה כי לא ידעתי שיש בעיה. יפה, נא לרשום לקיים דיון בעניין הזה.

אבי אנקורי:

ברגע שייעשה מיפוי שכר בכבאות, כל בעיות השכר ייפתרו. משום מה זה נעצר לפני כמעט שנה.

היו"ר מירי רגב:

זה דבר בו נטפל כמובן יחד עם המשרד שלך. אנחנו נזמין פגישה מצומצמת בעניין הזה של מיפוי שכר.

אמרת עוד משהו לגבי בריאות לוחם. שכר, הבנתי, אבל מה עם בריאות לוחם?

רב טפסר שחר איילון:

היום אנחנו יושבים בוועדה כדי לדבר על בריאותו של הלוחם. בכל העולם לוחמי אש, תוחלת החיים שלהם קצרה בעשר שנים בהשוואה לאוכלוסייה. הם נושמים חומרים, ציאנידים, הם נמצאים בסיכונים לפגיעות בגפיים, יש לנו לוחמים שנהרגו וכל הנושא הזה צריך להיות מטופל. יש לנו כאן פער גדול מאוד ואנחנו הולכים להשלים אותו בגיוס של רופא. רב כבר גייסנו.

היו"ר מירי רגב:

כבר הולכים לרבנים? קודם כל צריך שאנשים יחיו.

רב טפסר שחר איילון:

הרב מנחם פרל היה הרב של 8200 ועבר אלינו. נאחל לו בהצלחה.

אנחנו צריכים להשלים גם את נושא הבריאות.

היו"ר מירי רגב:

בבריאות הלוחמים, מול מי אתם מטפלים?

רב טפסר שחר איילון:

מול ביטוח לאומי, מול כל מה שקשור לסקרים, לבדיקות ולמחקרים.

היו"ר מירי רגב:

מי עושה? באיזה משרד? ביטוח לאומי, הבנתי, אבל איזה עוד משרד מטפל בבריאותו של הלוחם?

אבי אנקורי:

אף אחד. אני היום עברתי למשרד לביטחון פנים.

היו"ר מירי רגב:

מאיפה עברת?

אבי אנקורי:

כבאי, מהאיגודים. היום לצורך העניין אני נפצע באירוע כלשהו או שוטר נפצע, הוא רץ למשרד הביטחון ואני רץ לביטוח לאומי. אם עברתי למשרד לביטחון פנים, שיכללו גם אותי.

היו"ר מירי רגב:

ברור. השוטר לא רץ למשרד הביטחון אלא למשרד לביטחון פנים.

אבי אנקורי:

כן.

היו"ר מירי רגב:

כי אמרת משרד הביטחון אבל התכוונת למשרד לביטחון פנים. השוטר נפצע, הוא הולך למשרד לביטחון פנים.

אבי אנקורי:

לא. למשרד הביטחון. הוא כמו חייל. גם אני במשרד לביטחון פנים אבל אני הולך לביטוח לאומי. אנחנו גוף ביטחוני, אנחנו עובדים לא פחות קשה, יש לנו פציעות, תאונות ובעיות, אבל בנושאים האלה אנחנו עדיין עם ביטוח לאומי.

היו"ר מירי רגב:

צריך לטפל בזה.

רב טפסר שחר איילון:

הפער הגדול ביותר הוא מניעה, מניעה, מניעה. עם ישראל מאמין בנס. יש לנו פערים מאוד מאוד גדולים במדינת ישראל, בעיקר בבניינים הישנים שנבנו לפני 1980, לפני שנכנסו תקנות בנייה מחמירות, בניינים בהם יש הרבה מאוד סכנות, סכנות של ארונות החשמל, של אותם מסתורי כביסה שמעלים את האש כלפי מעלה, ואני מדבר על שריפות שהיו וסיכנו אנשים. אין להם אמצעי בטיחות באש, אין להם מערכות גנרציה, אין להם מערכות של אל-לחץ, אין להם מערכות שנותנות ספרינקלרים ומערכות של גילוי. אלה בניינים ישנים. יש 350 אלף בניינים כאלה ושם אנחנו הולכים להשקיע.

היו"ר מירי רגב:

שלא נדע מה יהיה שם ברעידת אדמה.

רב טפסר שחר איילון:

יש בעיה של חיזוק המבנים, צורת הבנייה שלהם. זה פער גדול מאוד. אנחנו 2,200 כבאים. אנחנו רואים שמונה מיליון תושבים במדינת ישראל שהם אמורים להיות כבאים יחד אתנו. כל אזרח במדינת ישראל הוא עבורנו שליח כבאי.

יעקב אשר:

תמ"א 38 זה כמו היתר חדש כך שהבניין אמור לצאת לא רק מחוזק אלא גם מאובטח.

רב טפסר שחר איילון:

נכון. בתמ"א 38 אנחנו נתנו את התבחינים שלנו, איך בונים בניין בטוח יותר מבחינת כיבוי אש. לכן אנחנו מעודדים תמ"א 38 גם מבחינת רעידת אדמה, חיזוק המבנה, וגם מבחינת בטיחות באש. לכן מבחינתנו אנחנו דוחפים את תמ"א 38.

יעקב אשר:

זה כיוון טוב.

רב טפסר שחר איילון:

אבל עדיין, מעבר לתמ"א, במקומות שיש אוכלוסיות חלשות ואין תמריץ לקבלן לבנות בניינים חדשים ולהשקיע בהם, שם יש בעיות ושם אנחנו מוצאים את רוב ההרוגים. השנה איבדנו במדינת ישראל 18 אנשים בשריפות ואני אומר שאלה 18 אנשים יותר מדי. תשעה מתוכם על המזרון, עוד לפני שיצאנו מהתחנה. אני מדבר על מניעה, אני מדבר על תקינה חדשה. אנחנו סימנו לפחות שתי משימות אותן סיימנו. התקינה באוטובוסים, 168 אוטובוסים עלו באש דרכים, וסימנו תקן חדש למערכת כיבוי אש אוטומטית באוטובוס. הדבר השני, המזרונים במדינת ישראל. החל ממאי יהיו מזרונים בטוחים יותר שלא עולים באש, מזרונים עם חומרים בטוחים יותר. זאת תקינה חדשה שעשינו יחד עם מכון התקנים ואנחנו יוצאים לדרך. לכן, בכל מה שקשור לתקינה, להובלה של המניעה, להסברה ולמדיניות, אני חושב שבנושא הזה יש פערים שאנחנו מטפלים בהם והכרזנו על שנת 2014 ושנת 2015 כשנת מניעה, שנה בה אנחנו משקיעים תוספת של עשרות אנשים שהם מהנדסים, אנשים שמכירים את התחום הזה, בעזרת לוחמי אש ותיקים, כדי להכניס את נושא המניעה במדינת ישראל. אם תהיה מניעה, אנחנו נרד.

בשנת 2010 איבדנו 35 אנשים, בשנת 2011 איבדנו 32 אנשים, בשנת 2012 איבדנו 23 אנשים ובשנת 2013 איבדנו 18 אנשים. אם נשתפר, גם בזמן התגובה וגם ביכולת המניעה, נגיע לתוצאות כך שנהיה המדינה המובילה בעולם בתחום של נפגעים בשריפות.

עד כאן פערים ועכשיו אומר מה כן עשינו. מי שמצא כאן, זה למעשה ארגון חדש שיש לו מטה ארצי, יש לו שבעה מחוזות עם מפקדים ועם מטה, יש לנו 110 תחנות פרוסות בשטח, אנחנו בתהליכים של רכישת ציוד, של ארגון יחידות מתנדבים כפי שאמר השר, כאשר השנה הוקמו 12 יחידות מתנדבים ועוד 24 יחידות מוקמות בשנה הבאה. רכשנו ציוד מיגון חדש ואמצעים חדשים. התחנות החדשות שנחנכות הן תחנות שנקראות סטייט אוף זה ארט, המילה האחרונה בכבאות. יש להן שם את כל מה שקשור לבריאות הכבאי, לנוחיות הכבאי, חדרים עם שירותים צמודים, מערכות של יניקת עשן כאשר עושים הנעת בוקר לרכבים כדי לבדוק שהמנוע בסדר ואז כל העשן יוצא החוצה ולא מתפזר בתוך הסככה ובתוך חדרי הלוחמים. נמצאים במקומות נכונים, בבקעה אל גרביה, על כביש 6 צמוד למחלף, באור עקיבא, באזור התעשייה שם מול הישוב, בעוספייה, במקומות בהם לא היינו בעבר.

חומר מעכב בעירה. בזמן השריפה בכרמל היו כאן עשרים טון חומר מעכב בעירה. היום יש לנו כאן מאות טונות של חומר מעכב בעירה, כך שבכל שריפה אנחנו יכולים לספק למטוסים מספיק חומרים כדי לטפל בה.

החוק החדש נתן לנו שיניים. הבניין הזה נתן לכבאים שיניים. למפקד מחוז בכבאות, מפקדים שיושבים כאן יכולים לסגור מקום - וכבר עשו את השימוש בכלי הזה – בו אין אמצעים כפי שדרשנו. נסגרו בתי מלון, נסגרו מקומות שאנשים לא האמינו שנסגור את המקומות האלה. אני אומר שברוב המקרים, עצם האיום ועצם השימוע וזימון השימוע גרם לכך.

אנחנו ממשיכים בתקינה וממשיכים בחקיקה ומחתימים את השרים, גם את השר לביטחון פנים, על תקנות נוספות שקשורות למניעה ולבטיחות אש.

האנשים שנמצאים כאן הם בעצם כל אותה היסטוריה של איגודי ערים, של ההנהלות, של העיריות וצריך להגיד להם תודה על שישים שנות כבאות בהן הייתה מצוקה של כסף ותקציבים. צריך להגיד טובה לאנשים שהיו בהנהלות, שהיו יושבי ראש האיגודים ולהגיד להם תודה גדולה. הם הקימו את המערך. בשנתיים-שלוש האחרונות לקחנו את המקל ואנחנו הולכים לכיוונים שהם כיוונים טובים יותר ובטוחים יותר.

אנחנו לא 2,200 כבאים. עם ישראל כולו - אנחנו רואים את הילדים בגן הילדים ויש לנו פרויקט כבאי בגן עד למעשה גיל הזהב – כל אחד ואחד כבאי.

לקחנו את הכבאים הכתומים, אותם מילואימניקים של העורף, ואת כולם העברנו אלינו, 1,200 אנשים. הם עושים את המילואים אצלנו בתחנות והציוד שלהם אצלנו בתחנות. ביום פקודה, בצו של אלוף פיקוד העורף, הגיוס שלהם ישירות לתחנות הכיבוי. לכן אנחנו בעצם מכפילים בזמן חירום את מספר לוחמי האש. עשינו בזה שימוש בעמוד ענן אז גייסנו שלושים אנשים. זה עובד. לוקח זמן, אנחנו מתרגלים אבל בגדול אנחנו בדרך הנכונה למרות שיש עוד המון מה לעשות.

צריך להגיד תודה לאנשים שנמצאים כאן.

היו"ר מירי רגב:

אנחנו נשמע גם אותם ומן הסתם אתה תצטרך לענות על שאלות. תודה רבה לך. אני מודה לך על כך שלפני שאמרת מה טוב, הצגת את הפערים. רשמתי לפני שבעה פערים אותם נסכם אחר כך ונראה מי יוביל אותם.

אני רוצה לתת את זכות הדיבור לחבר הכנסת דב חנין ולאחר מכן ליעקב אשר. אני מבקשת לאחר מכן לשמוע את מפקדי המחוזות שנמצאים כאן אבל מאחר שאני לא מכירה אתכם בשמות, אני אצביע עליכם וכל אחד יצטרך להתייחס ולומר את שמו.

דב חנין:

תודה רבה גברתי יושבת הראש. אדוני השר, ידידיי חברי הכנסת, מכובדיי. בדרך כלל הביטוי הזה מכובדיי הוא ביטוי של נימוס, אבל במקרה הזה אני חושב שכולנו מאוד מתכוונים לו. אנחנו מאוד מכבדים אתכם, מעריכים אתכם, מודים לכם ובמובנים רבים מאוד תלויים בכם. אנחנו אומרים את זה באמת במלוא כובד הביטוי, האמירה וההוקרה.

אני רוצה להתייחס בקצרה לסוגיות שנמצאות בפנינו היום ולדבר בשני מישורים. מישור אחד הוא המישור של המערכת. הכלים של המערכת. אני מודה לך אדוני על כך שאתה באמת פתחת בפערים. אכן נעשית עבודה גדולה ונמצאת בפנינו החוברת עם פירוט הדברים שנעשים. אדוני השר, אנחנו גם מעריכים את העובדה שאתה נותן לנושא הזה עדיפות מאוד גבוהה אבל ישנם פערים. הפערים מטרידים והפערים הם לא רק עליכם, ואולי בעיקר לא עליכם, למלא אותם כי הם קשורים בעוד אמצעים, בעוד יכולות ובעוד תקציבים שצריכים להינתן.

כשאנחנו מדברים על המערכת, אנחנו מדברים על הכלים, אנחנו מדברים על היכולות, אנחנו מדברים על ההתארגנות ומבחינת ההתארגנות אנחנו חושבים שנעשית עבודה גדולה. אני חושב שהמהלך שנעשה של המעבר למערך כבאות ארצי, הוא מהלך מתחייב ונכון. אני רוצה להביע הערכה מאוד גדולה לחברי חבר הכנסת אזולאי שעוד לפני השריפה בכרמל ועוד כאשר הנושא הזה לא היה בכותרות הוביל, לחץ, נלחם, השתדל ובאמת עשה כאן עבודה מאוד גדולה ואני חושב שאתה יכול לראות פירות בעמלך בפעילות שנעשית מאז.

אדוני, אני גם מציין מאוד בברכה את האמירה שלך שהיערכות נכונה של מערכת הכבאות תלויה לא רק באנשים שנמצאים כאן, והם כמובן העיקר ואני מיד אומר עליהם כמה מלים, אלא גם ביכולת שלנו לגייס את הציבור. לגייס את הציבור, לחנך את הציבור, ליצור יכולות להפעיל את הציבור ובציבור יש נכונות אבל כדי שהנכונות הזאת תוכל להיתרגם למשהו מעשי, אנחנו – ואולי זה תפקידכם – צריכים לתת את הכלים גם של הידע איך וגם את צורת ההתארגנות ברגעים הנכונים כדי לעשות את מה שצריך לעשות.

התייחסתם נכון, ונכון שעשיתם את זה, לשירותי הכבאות וההצלה במובן הרחב והמודרני של התפקיד שלהם שהוא לא רק מאבק בשריפות – כמובן מאבק בשריפות אבל לא רק מאבק בשריפות – אלא התמודדות עם מגוון של אסונות, בחלקם אסונות טבע, בחלקם אסונות שאדם אחראי להם, אבל התפקיד הזה הוא תפקיד גדול ומורכב ואנחנו לא נמצאים בו במצב טוב.

אתם דיברתם על הבניינים הישנים, על הצורך להתאים בניינים ישנים לרעידות אדמה, כאשר מהלך מאוד מרכזי שהמדינה מעורבת בו הוא המהלך של תמ"א 38 שיש לו גם חסרונות אבל זה כרגע המהלך שאמור להתבצע והוא לא כל כך מתבצע. לפני כמה ימים קראתי בצער גדול מאמר מאוד ארוך ומפורט של ראש עיריית תל אביב-יפו בו הוא מסביר שלדעתו זה רעיון גרוע. יש לו גם ביקורת נכונה שם. הוא חושב שהמדינה צריכה יותר להתגייס, ואני בעד שהמדינה תתגייס יותר, אבל כל עוד המדינה לא מתגייסת, צריך את תמ"א 38 לקדם ולקדם אותו במלוא המרץ כי אם לא נקדם את זה, הרבה מאוד אנשים יישארו ללא פתרונות.

אני מנצל את ההזדמנות כדי להציע לקיים דיון בעקבות אותו מאמר על מה עושים ולא עושים בענייני תמ"א 38.

במרכז כל העניין אתם נמצאים. בסופו של דבר, כל הדבר הזה – מערכת, כלים ויכולות – הכול תלוי בכם, באנשים, בכוח האדם המקצועי המסור והאמיץ שהתגייס והתנדב לשירות הזה ועושה בו את העבודה. אנחנו כולנו תלויים בכם. כאן כל השאלות שהועלו הן שאלות שנצטרך לבצע אחריהן מעקב, גם שאלות של הכשרה, גם שאלות של בריאות והגנה ספציפית עליכם, גם הנושא של תנאי העבודה שלכם, גם הנושא של המעמד שלכם. כל אלה הם נושאים שניבחן כשניתן להם מענה לאורך השנים.

בעקבות יוזמה של יושבת ראש ועדת הפנים והגנת הסביבה ובעקבות הסופה שהייתה, הוקמה שורה ארוכה של צוותי משנה יחד עם ועדת המשנה לטיפול בעורף של ועדת החוץ והביטחון ואני מעורב באחד מצוותי המשנה האלה ואנחנו כבר התחלנו לעשות את העבודה. אני רוצה, אדוני השר, לברך אותך על האמירה שלך או המהלך שאתה מקדם של מרכז חירום אחד כי אחד הדברים הראשונים שאנחנו כבר הבנו בעבודה הזאת הוא שאם מדינת ישראל לא תדע לסמן לעצמה את המצבים בהם אנחנו עוברים מהשגרה למצב של חירום ושבהם הרשות המקומית לא מסוגלת לתת מענה אלא צריך להיות מענה ארצי מתכלל של המערכת המדינתית, אנחנו נהיה בבעיה מאוד מאוד קשה.

אדוני נציב שירות הכבאות. אני רוצה לסיים באמירה שאתה אמרת וכמובן כאיש מקצוע וכאיש המערכת המקצועית אתה יכול לומר אותה רק ברמה המקצועית והעניינית, אבל אני רוצה לתרגם אותה לאמירה ציבורית. כשאתה אומר, ובצדק, ששירותי הכבאות של מדינת ישראל קטנים על האתגרים, עבורנו זה פעמון אזעקה שאנחנו צריכים לצלצל בו בכל העוצמה, לפני חס וחלילה האסון הבא. זה אתגר שמונח גם לפתחך, אדוני השר.

השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ:

חבר הכנסת חנין, רק להשלים את המשפט. אתה לקחת קטע של משפט אבל אני אשלים אותו, ברשותך. המערך שקיבלנו אותו למשרד לביטחון הפנים היה בפערים הרבה יותר גדולים מאשר הנציב ציין. יש כאן תכנית חומש של חמש-שש שנים ואומרים בכל שנה כמה תחנות, כמה רכבים, כמה אנשים וכולי. כשנגמור את החמש-שש שנים, עדיין יהיה פער. זה לא הפער עליו אנחנו מדברים היום, אבל כל שנה אנחנו רואים שסוגרים את הפער. כשניפגש בעוד ארבע שנים, כשתסתיים התכנית, יהיה פער אבל לא נהיה היכן שהיינו לפני שנה ושנתיים. כלומר, האתגר שלנו הוא להמשיך ולסגור את הפער כמו שנעשה בכל מדינה מתוקנת כך שנהיה מדינה שנותנת את המענה המבצעי בזמן תגובה ובאמצעים כמו בכל מדינה. זה לא מה שקיבלנו ואנחנו נמצאים בכיוון הנכון.

דב חנין:

אני בהחלט מעריך את זה אדוני השר ואני בהחלט מברך על כך שיש תכנית כדי לסגור את הפער, אבל כשאנחנו מדברים על אסונות ועל מצבי חירום בהיבט הזה שהוא לא היבט של השגרה, שבו באמת צריך לסגור פערים, זה עניין של תכנית ונדמה לי שגם אתם במשרד וגם בכבאות וההצלה צריכים לבצע איזשהו סוג של תעדוף כדי שתהיה לנו היערכות מתאימה למצבים שאנחנו מקווים שלא יתרחשו ואז כולנו ניפגש בעוד ארבע שנים, או מי שיהיה כאן בכנסת ייפגש בעוד ארבע שנים, ונשמע על סיום הפערים.

אנחנו צריכים להבין שעלולים לקרות מצבים שמדינת ישראל חייבת להיערך אליהם בצורה הרבה יותר טובה ממה שאנחנו מסוגלים להיערך כרגע וזה מחייב גם תעדוף פנימי וגם היערכות אחרת למצבי החירום האלה.

תודה רבה. אני מתנצל שלא אוכל להישאר בדיון עד סופו כי יש לי דיון אחר.

היו"ר מירי רגב:

אני כבר מודיעה לך שתהיה חלק מוועדת המשנה שאני מקימה בראשותו של דוד אזולאי.

דב חנין:

תודה רבה.

היו"ר מירי רגב:

יפה, אני מבקשת שהיועץ המשפטי יאשר לי באופן חריג למנות ממלא מקום של חבר בוועדה, את יעקב אני מאוד רוצה שהוא יהיה חלק מהוועדה הזאת. לגבי הסופה, לא אישרו לי למנות אותו כחבר ועדת משנה כי הוא לא חבר קבוע בוועדה אלא ממלא מקום. לכן הכנסתי את אייכלר. אני רוצה לפתור את הבעיה הזאת כי חשוב לי שהוא יהיה בוועדת משנה שתציג משהו ראשוני, בעיקר את נושא השכר, כבר בחודש מרץ לפני שאנחנו יוצאים לפגרה.

שמעון בן-נר:

אני סגן נציב כבאות והצלה.

היו"ר מירי רגב:

תגיד מה אתה חושב באופן אמיתי על הרפורמה. תגיד את הדברים כאילו השר והנציב לא נמצאים כאן.

שמעון בן-נר:

הרפורמה מצוינת. יש דבר אחד שהבית הזה יכול לעזור לנו בצורה בלתי רגילה, וני מיד אומר אותו.

אמרו השר והנציב ששם המשחק הוא קיצור זמן תגובה. בניית תחנות חדשות. בעיני לא יעלה על הדעת שמקימים ישוב חדש או שכונה חדשה ובמסגרת התכניות המקוריות – כמו שמתכננים בית ספר, גן ילדים, מקווה, בית כנסת – צריך לתכנן תחנת כיבוי.

היו"ר מירי רגב:

אתה לא מצפה שבכל שכונה תהיה תחנת כיבוי אש.

שמעון בן-נר:

לא בכל שכונה. העיר מודיעין, עד היום אין בה תחנה.

היו"ר מירי רגב:

עיר זה משהו אחר. נכון.

שמעון בן-נר:

הקימו עיר חדשה, בתכניות המקוריות לא הקימו לא תחנת משטרה ולא תחנת כיבוי אש.

היו"ר מירי רגב:

כל העניין הזה הוא תחת ועדות מחוזיות שנמצאות אצלנו.

שמעון בן-נר:

יש את ועדת תכנון ובנייה ארצית.

היו"ר מירי רגב:

אנחנו יכולים לחייב אותה ברפורמה שאנחנו עושים.

שמעון בן-נר:

זה בדיוק מה שאני מבקש ממך.

היו"ר מירי רגב:

למה אתם לא ברפורמה לדוגמא? למה אתם לא באים ומציעים? עכשיו אנחנו מאתרים את הרפורמה הגדולה ביותר בתכנון ובנייה. זה הזמן.

שמעון בן-נר:

זה משרד הפנים ולא המשרד לביטחון פנים.

השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ:

המנכ"ל צריך לרכז את זה. נמצא כאן המנכ"ל. אתה צודק במאה אחוזים. זה בתוך הרפורמה הזאת.

היו"ר מירי רגב:

משרד הפנים כפוף לוועדה שלנו.

שמעון בן-נר:

לכן אני מבקש.

היו"ר מירי רגב:

היום יש לנו דיון עם בינת שוורץ.

השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ:

נמצא כאן גם היועץ המשפטי.

היו"ר מירי רגב:

שלום לכבוד היועץ המשפטי. היום מתקיים הדיון החשוב ביותר, העברת הסמכויות לוועדות המקומיות מהוועדות המחוזיות. זאת אחת ההערות החשובות ביותר ששמעתי כאן ואכן נעשה זאת.

שמעון בן-נר:

גם בערים ראשיות, כי אנחנו מדברים על פריפריה וזה נכון, אותנו מפחידים מאוד בניינים רבי קומות. היום בונים מיני מנהטן באזור הבורסה ברמת גן, אזור תל אביב, ואלה המקומות הכי יקרים במדינת ישראל ודווקא שם אנחנו לא מקבלים מקומות לבנות תחנות כיבוי.

היו"ר מירי רגב:

אתה רוצה בסמוך לבניין?

שמעון בן-נר:

כמו בניו יורק, שם באיזה בניין בונים כמה תאים. יש לנו פגישה עם ראש עיריית רמת גן ואולי נצליח לקבל כמה תאים באזור הבורסה וזה יספיק לנו לתת מענה ראשוני עד שנתגבר את הכוח.

היו"ר מירי רגב:

אני רוצה אופנועים.

יעקב אשר:

על איזה גודל תחנה אתה מדבר במקום כזה?

שמעון בן-נר:

מאתיים מטרים מתחת לבניין. אלה תאים.

היו"ר מירי רגב:

אתם יכולים להגיש לנו לוועדת המשנה מיפוי של הבניינים רבי הקומות שיש לנו במדינה, היכן אנחנו צריכים תאים ואיזה גודל התאים?

שמעון בן-נר:

כן.

היו"ר מירי רגב:

תכין את זה. גם לכם יהיו שיעורי בין ולא רק לנו.

שמעון בן-נר:

האמת היא שהכל בסדר. אם תהיה לנו חשבות עצמאית, היינו עוד יותר בסדר.

היו"ר מירי רגב:

למי יש חשבות עצמאית?

שמעון בן-נר:

חשב בתוך המשרד שלנו.

היו"ר מירי רגב:

חשב מלווה.

שמעון בן-נר:

לא חשב מלווה.

היו"ר מירי רגב:

בכוונה אמרתי. תתעוררו.

שמעון בן-נר:

היום הבירוקרטיה קצת הורגת אותנו והיא מתישה. לוקח הרבה זמן. אנחנו חדורי אמונה אפשר לעשות ואפשר לעשות יותר ומהר כי צריך את זה.

השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ:

הם מקבלים שירותים מהמשרד. לא תקין. אני ביקשתי כבר לפני חצי שנה שיהיו להם חשבים אצלם שייתנו להם את הפתרונות ועד היום זה לא בוצע. זה לא תקין.

קריאה:

תלויים בחסדי האוצר.

השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ:

וזה לא תקין. אני אומר שצריכים להיות להם החשבים שלהם.

היו"ר מירי רגב:

למשטרה יש?

השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ:

בוודאי שיש.

היו"ר מירי רגב:

לשירות בתי הסוהר יש?

השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ:

בוודאי שיש.

היו"ר מירי רגב:

רק להם אין.

השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ:

צריך להיות להם.

היו"ר מירי רגב:

רשמתי.

שמעון בן-נר:

אני מסתפק בזה. תודה.

משה סויסה:

מפקד מחוז דרום.

היו"ר מירי רגב:

ספר אתה כמפקד בשטח. אתה אחד שנמצא בקשר עם השטח כל הזמן ורואה את הרפורמה. מה אתה חושב? מה אתה מרגיש שחסר לך? מה אתה חושב שנכון לעשות? מה צריך לשפר?

משה סויסה:

אם אני מסתכל על מה שהיה פעם, היה לנו קשה.

היו"ר מירי רגב:

מה זה המחוז הדרומי?

משה סויסה:

המחוז הדרומי הוא מאשדוד עד אילת, כמו המחוזות של המשטרה. הכבאות הקודמת הייתה מחולקת לאיגודים ולא היה את כל הנושא של מתן סיוע אחד לשני, או לצאת לאירועים כאשר תחנה הייתה קרובה לשטח והשטח היה שייך לה למרות שאני הייתי יותר קרוב. זה נגמר. היום אנחנו במצב שונה לגמרי. בסיור שלך היית בתחנה באשדוד. אם ניקח את אשדוד היא הפכה להיות תחנה עצמאית, אשקלון תחנה עצמאית, ואלה דברים שלא היו קודם לכן. פעם שדרות הייתה שייכת לאשקלון ונתיבות הייתה שייכת לבאר שבע, אבל היום זה נגמר. היום אנחנו עובדים בצורה של מחוז ואנחנו נותנים סיוע אחד לשני כאשר גם אני דוגל בזה וגם השיטה שלנו היא לרכז מיד את כמות הכוחות הגדולה ביותר על מנת לכבות את השריפה. זה מה שנותן לנו יתרון.

אני יכול לתת לך דוגמה מהשבת האחרונה. בשבת האחרונה היה חשד לאסון באילת בגלל נזקי מזג האוויר. לא היה דבר כזה בכבאות שחמישים כבאים יורדים לאילת ומחכים לסופה. אלה דברים שלא היו קודם לכן. פעם היינו צריכים לבקש טובה מראש העיר שייתן לי צוות לסייע אבל היום זה לא כך. היום יש לי את המחוז שלי ואני פועל על פי האירועים.

היו"ר מירי רגב:

מי מהאיגוד לשעבר כאן?

משה סויסה:

כולנו.

היו"ר מירי רגב:

מי חושב אחרת?

משה סויסה:

אף אחד לא יאמר משהו אחר כי עוד זוכרים את האירועים. פעם כדי לתת סיוע אחד לשני, היינו צריכים אישורים.

היו"ר מירי רגב:

היום אתם בעצם גוף עצמאי מציל חיים וברגע שיש משהו, אתה יכול לנייד בתוך המחוז שלך.

משה סויסה:

נכון.

היו"ר מירי רגב:

כמובן גם בין המחוזות, מתי שאתה רוצה ולאן שאתה רוצה.

משה סויסה:

נכון. דיברת כאן על בינוי תחנות. קחי לדוגמה את כביש 90. כביש 90, כביש אילת עד מפעלי ים המלח. היום התשובה שלנו, כאשר אני מסתכל היכן דרגות הסיכון, אנחנו הולכים לפתוח תחנות. ביטבתה יש כבר תחנה והולכים לפתוח בתחנת ספיר, הולכים לפתוח בתחנת יעל על בסיס מתנדבים. זה 170 קילומטרים בהם לא הייתה תחנת כיבוי אחת. את לוקחת את הר חריף בצפון, כביש 12, אלה מקומות שקודם לא הייתה בהם תחנה ואף אחד לא נתן את הדעת עליהם.

היו"ר מירי רגב:

גם לא הייתה תחנה וגם עד שהרכב היה מגיע, השריפה הייתה משתוללת.

משה סויסה:

נכון.

קריאה:

הכבאים היו מגיעים לפני הרכב.

משה סויסה:

התפיסה היום היא שונה לגמרי. כמו שאמר השר, לצמצם זמן ומרחק זה בעצם התפקיד שלנו ומתן פתרונות מהירים לכל תושב במדינה ובטח כל אחד במחוז שלו עושה את העבודה ומכינים אותה בצורה הטובה ביותר.

היו"ר מירי רגב:

אני רוצה לשמוע מישהו מהצעירים.

השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ:

יש כאן מישהו מהקורס האחרון? יש שם שתי לוחמות אש.

היו"ר מירי רגב:

בואי תצטרפי אלינו. כמה זמן את בכב"ה?

קריאה:

סיימתי את הקורס. אתמול היה לנו טקס הסיום.

היו"ר מירי רגב:

היה מרגשד?

קריאה:

מאוד.

היו"ר מירי רגב:

כמה סיימתם אתמול?

קריאה:

61. היו שני קורסים. בקורס שלי היו 61.

היו"ר מירי רגב:

כמה בנות היו בקורס?

קריאה:

שתיים. אני ועוד אחת.

היו"ר מירי רגב:

הסגן, מה קורה בקורסים?

שמעון בן-נר:

לכולם יש הזדמנות שווה.

היו"ר מירי רגב:

אז איך יש רק שתיים? אנחנו לא עד כדי כך גרועות. לפחות חמישים אחוזים צריכות להיות שם.

שמעון בן-נר:

כנראה רק מיוחדות מגיעות אלינו.

היו"ר מירי רגב:

לא חמישים אחוזים, אבל יותר משתיים צריכות להיות.

שמעון בן-נר:

תעודדי אותן. אנחנו מעודדים.

היו"ר מירי רגב:

את רצית להגיע לקורס?

קריאה:

מאוד.

היו"ר מירי רגב:

נעשה הצעת חוק. כמו שחייבתי שתהיה אלופה בצה"ל, חמישים אחוזים לוחמות אש.

השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ:

הן מכירות את המדיניות שלי, שיהיו יותר לוחמות. הם עושים מאמצים. שחר מכיר את זה.

היו"ר מירי רגב:

בקורס הבא צריכות להיות יותר בנות. אני בטוחה שהן איכותיות, לא יותר מהגברים בטוח כי אין כמו גברים, אתם קודם כל בראש, אבל כמעט כמוהם. כמעט משתוות.

הקורס הוא קורס קשה ברמה הפיזית?

קריאה:

ברור. הרבה עבודה בשטח. להרים דברים כבדים. כן. פיזי מאוד.

היו"ר מירי רגב:

תמיד רצית להיות בכבאות? זה היה משהו שהוא היה החלום שלך או שזה במקרה?

קריאה:

האמת היא שרציתי להתגייס בהתחלה למשטרה, אחר כך אמרתי אולי שירות בתי הסוהר, אבל לקחתי את כל התכונות שלי ומצאתי את הבית הזה.

היו"ר מירי רגב:

יפה. קודם כל, שיהיה לך בהצלחה.

קריאה:

תודה רבה.

היו"ר מירי רגב:

אני מקווה שנראה יותר ויותר נשים לוחמות אש וגם נשים מפקדות בתוך המערך הזה.

קריאה:

השמים הם הגבול.

היו"ר מירי רגב:

בהצלחה. חבר הכנסת יעקב אשר.

יעקב אשר:

חבל שהיושבת ראש היא לא לוחמת אש.

היו"ר מירי רגב:

תאמין לי, אלף כבאים לא יכבו אותי.

יעקב אשר:

אפילו לא מטוס. מכובדי כבוד השר, אני חושב שמה שמגיע לידיים שלו, הוא לוקח את זה ברצינות, רץ עם זה קדימה ומביא תוצאות. מבחן התוצאה הוא הדבר החשוב ביותר.

ידידי ומכובדי מפקד המחוז שלי בזמנו שחר איילון, ששיתוף הפעולה שלנו גם בעבר היה מוצלח ואני חושב שהוא באמת עשה מהלך גדול. אני צריך גם להזכיר את סגנו שמעון בן-נר שהיה מפקד תחנת בני-ברק ועשה מהפכה גדולה יחד עם העירייה והלך יד ביד. ידענו לריב, יצאה הרבה אש אבל בסופו של דבר גם יצאו הרבה דברים טובים. עד כאן החלק הנוסטלגי.

אני חושב שגם שחר זוכר וגם אחרים שעת הייתי ראש עיר, למרות שלא כל ראשי הערים תמכו במהלך הזה, אני הייתי מאלה שדחפו, הסכימו וחשבו שזה נכון כי בעצם מה שתיאר קודם מפקד מחוז הדרום, בעירייה לכל אחד יש את האגף שלו ובוודאי שכשזה מגיע לכך שיש איגודים וכל איגוד גם מורכב מכמה רשויות עם ענייני כוח, ואם הייתה שריפה או משהו שהגבול המוניציפאלי כבר לא קשור לאיגוד הזה, אתה צריך עשרה אישורים, גם של ראש האיגוד שידבר עם ראש העיר ושלא יקבל על הראש מהגזבר של עיר אחרת שיגיד לו אחר כך שהוא רוצה להתחשבן אתו על הדלק שעלה הכיבוי. לכן איגום המשאבים הזה והפיכת היחידה ליחידה מבצעית עם ראייה כוללת, זה דבר נכון, דבר משובח ודבר מצוין. יש דברים בדרך והעלו את זה קודם שקרו בגלל השינויים הללו -  גם השינויים המנגנוניים, כוח האדם, הנושא של שכר, הנושא של התנאים הקודמים כמו פנסיות, עברו כאן מתהליך אחד לתהליך שני, מאורגן אחד לאורגן שני – צריך להסדיר את זה. אני בטוח שאחת מוועדות המשנה תטפל בזה וזה בסדר.

חבל שהיה צריך לקרות אסון כדי להתעורר ולעשות את הדבר הזה אבל טוב שהוא נעשה היום כדי שחלילה לא יקרו אסונות נוספים.

אני רוצה גם לשבח את ידידי דוד אזולאי שגם כיושב ראש ועדת פנים וגם כחבר פעיל בוועדה מביא חוקים בנושא הזה וחי וערני מאוד בנושא.

הנושא הזה של פיזור הכוח הוא דבר חשוב מאוד. בנושא הזה של צופי אש, ושוב אני לוקח את בני ברק כדוגמה, עשינו קורסים של צופי אש לנערים ואני חושב שזה הצליח מאוד. הנושא הזה של ארגוני מתנדבים, כמו שיש במד"א, כמו שיש ארגוני הצלה כמו זק"א, אלה ארגונים שבסופו של יום מכפילים כוח וצריך להיות איזשהו מסר אחיד ביניהם. הדברים האלה בעצם מפזרים את ההצלה קרוב להתרחשות האירוע ואנחנו יודעים טוב מאוד שכאשר מגיע איש מקצוע שהוא לא כבאי ולא עבר את קורס לוחמי האש אלא קיבל הדרכה מסוימת והוא יודע איך פותחים מטף, זה עוזר. כמה פעמים היו מקרים שדיירים לא ידעו לפתוח את המטף ובכלל עשר הדקות האלה, ארון החשמל נשרף והאש פרצה לחדרי המדרגות. אחד שעובר הכשרה כזאת, הוא מתנדב, הוא יודע דברים בסיסיים ותוך דקה הוא נמצא במקום כי פיזור האוכלוסייה הוא גדול מאוד.

דיברו על תחנות ברחבי הארץ וזה דבר חשוב. גם אני רשמתי לעצמי את המבנים הגבוהים. היום מדינת ישראל, במיוחד באזורי הביקוש, הולכת על ציפוף אוכלוסין במגדלים. רמת גן בונה מגדלים גדולים, גם מגדלי מגורים שם האסונות יכולים להיות גדולים יותר. צריך הרבה מאוד דגש על מכשור וכלים במקומות האלה ואכן זה רעיון מצוין שבאותם מקומות כמו הבורסה, כמו מתחם ה-בי.בי.סי. בני ברק, כמו מתחמים בפתח תקווה ובמקומות נוספים, צריכה להיות תחנה קרובה, מיני תחנה, משהו ראשוני.

היו"ר מירי רגב:

הוא קרא לזה תא.

יעקב אשר:

תא. זה נשמע בסדר.

היו"ר מירי רגב:

תא לא מפחיד את האוצר. תא זה משהו רך שאפשר להעביר אותו.

יעקב אשר:

אני רוצה עוד דבר אחד להוסיף ובזה לסיים את דבריי. צריך לקחת בחשבון דבר אחד. יש פערים אדירים במבנים, במיוחד במבני חינוך ישנים שעומדים שנים רבות וגם מבנים של המגזר העסקי. מדינת ישראל הרבה מאוד שנים נתנה לבנות בתקנים מסוימים שהיום הם רחוקים מהמציאות שצריך וחייבים להיכנס, ואכן נכנסים, לשיפור הדברים הללו אבל צריך להבין שיש גם קונפליקט בעניין. הרי לא נשבית בתי ספר ואי אפשר לאבזר את כולם במכה אחת. צריך לעבור תהליך בו צריכה להיות נחישות והתמדה בעניין הזה וגם תקציבים במה שקשור למבני ציבור אבל גם גמישות ולאט לאט להתאים את המבנים הללו, מבנים ישנים של מדינת ישראל ואלה גם מבנים במגזר העסקי. תחשבו שאדם שיש לו עסק עשרים-שלושים שנים ועכשיו נפלה עליו הוצאה כספית אדירה שהוא צריך לעשות אותה וצריך לעמוד על כך שהוא יעשה אותה, אבל חייבים לתת לעשות בדרך הנכונה כדי שהוא לא יפשוט רגל ויסגור מפעל כי הוא לא מסוגל לאבטח אותו.

נאמר קודם שצריך להושיב יחד את מד"א, כב"ה והמשטרה. אגב, בעיריית בני ברק ניסינו והמלצנו שהמוקד העירוני גם יהיה שם באותו מתחם. גם המוקד העירוני שמקבל את כל התלונות והבעיות וגם שירותי החירום של העירייה עובדים עם פיקוד העורף, שגם הם יהיו באותו מקום. יוצא שבזמן חירום כולם יהיו במתחם אחד, ישדרו במתחם אחד, יצאו ממקום אחד.

באמצעותכם אני רוצה להודות לכל הלוחמים והלוחמות, אנשי האש ואנשי האדמיניסטרציה. אתם עושים עבודת קודש. אנחנו נעזור לכם בהמשך ובעזרת השם שלא נצטרך חלילה את הרב אלא רק לשמחות של העובדים, לדברים טובים ולא לדברים אחרים.

היו"ר מירי רגב:

תודה לך. אתה מן הסתם תהיה גם בצוות הזה.

אני רוצה לשמוע מישהו מצופי האש, מהמתנדבים שנמצאים כאן.

ירדן קליימן:

אני דור שני במערך הכבאות. אני צופה אש בתחנה אזורית נתניה, מחוז מרכז. אבא שלי קצין כיבוי בתחנה.

היו"ר מירי רגב:

מן הסתם הגעת לזה בגלל אבא.

ירדן קליימן:

כן. זאת פריצת דרך לי ולעוד הרבה חברים שאני מכיר כצופי אש בדרך להגשים חלום.

היו"ר מירי רגב:

להיות כבאי?

ירדן קליימן:

כן. אנחנו כצופי אש פועלים במעגל החיצוני, מחוץ לטווח הסכנה. אנחנו בעצם תומכי לחימה של לוחמי אש.

היו"ר מירי רגב:

לדעתי הוא יכול להיות דובר הכבאות. דע לך שאין כמו להיות דובר כשאתה גם לוחם.

ירדן קליימן:

אנחנו תומכי לחימה. אנחנו בעצם עושים את כל הפעולות במעגל החיצוני. מכינים את כל הציוד ללוחמי אש שיעסקו כמובן במטרתם העיקרית.

היו"ר מירי רגב:

מי הכשיר אותך?

ירדן קליימן:

אני ספציפית עשיתי את הקורס תחנה אזורית רמת גן. עברתי הכשרה כמו כל צופי האש.

היו"ר מירי רגב:

כמה זמן הכשרה של צופי האש?

ירדן קליימן:

בעבר, בתקופה שלי, זה היה בסביבות חצי שנה, פעם בשבוע, אז רכשנו את כל הידע.

היו"ר מירי רגב:

משלמים עבור ההכשרה?

ירדן קליימן:

לא.

היו"ר מירי רגב:

הכול בהתנדבות. אתם משלמים על הקורס הזה?

ירדן קליימן:

לא. אנחנו לומדים את הידע הבסיסי בכיבוי שריפות, בחילוצים במקרים שונים, בהפעלת הכלים ואנחנו באים בעצם כדי לסייע.

היו"ר מירי רגב:

איך מתבצעת ההתנדבות? אתה מגיע פעם בשבוע או אתה מגיע מתי שאתה רוצה לתחנה?

ירדן קליימן:

אני מגיע מתי שאני רוצה לתחנת הכיבוי. יש לי זמן מוגדר שאני יכול להתנדב שהוא שמונה שעות.

היו"ר מירי רגב:

למה?

ירדן קליימן:

אני לא יודע.

היו"ר מירי רגב:

למה בעצם יש לו זמן מוגדר? הוא לא יכול להגיע לכמה זמן שהוא רוצה? סתם אני שואלת ולא בהתייחסות ספציפית אליו. אין הנחיה שאומרת למתנדב כמה זמן?

שמעון בן-נר:

יש הנחיה. משעה 2 הוא מקבל אישורים מסוימים ומ-4 הוא יכול להגיע.

היו"ר מירי רגב:

זה כדי למנוע מצב שכל היום הוא יבלה בתחנה אלא גם ילמד. בסדר.

שמעון בן-נר:

יש את סוגיית הביטוח של משרד החינוך. זה עוד נושא ששווה לטפל בו כי משרד החינוך לא כל כך מאשר אותם.

רב טפסר שחר איילון:

משרד החינוך הוציא חוזר מנכ"ל בו הוא אומר שזאת עבודה מסוכנת והוא לא מאשר אותה למחויבות אישית. זה הוריד לנו משהו מתנדבים. אנחנו נתנו ביטוח. אנחנו מאפשרים ביטוח.

קריאה:

כמובן באישור של הורים.

היו"ר מירי רגב:

ברור. מאיזה גיל אפשר להתנדב?

ירדן קליימן:

מגיל 15.

רב טפסר שחר איילון:

עד גיל 18.

היו"ר מירי רגב:

מן הסתם הייתה לך אופציה להתנדב במד"א לדוגמה. אני הייתי מתנדבת במד"א שנים. בכל זאת בחרת את הכבאות. רוב מתנדבי צופי אש זה בגלל שהמשפחות שלהם, ההורים, בכבאות?

ירדן קליימן:

לא.

היו"ר מירי רגב:

יש כאלה שרצו ואוהבים את התחום הזה.

ירדן קליימן:

אני מכיר בודדים שהמשפחה שלהם קשורה בכבאות. הרבה באו במסגרת המחויבות האישית והתמכרו למקצוע ונשארו.

היו"ר מירי רגב:

יופי. כל הכבוד לך. יישר כוח. בהצלחה.

צביה, הייתי רוצה לשמוע ממך משהו כנציגת המשפחות השכולות שנמצאת כאן. קודם כל, איך מטפלים במשפחות השכולות בכבאות. איך הקשר של הכבאות עם המשפחות השכולות. אני לצערי מכירה את זה יותר מהצד של הצבא ופחות מהצד האזרחי. רציתי לדעת קודם כל איך הקשר של הארגון עם המשפחות השכולות, האם הקשר הוא קשר שוטף? האם הוא רק באזכרות? בכלל, איך את מרגישה עם זה ובכלל, מה יש לך להגיד בפורום הזה.

צביה ריבן:

קודם כל, אני רוצה להגיד שצר לי כמובן שאלעד ועוד 43 אנשים שילמו בחייהם כדי שהדבר הזה יתקיים.

היו"ר מירי רגב:

אין ספק. גם אני. אני מרגישה כאב גדול.

צביה ריבן:

אני רוצה להגיד שבאתי לכאן ואני שמחה שבאתי. אני גאה במדינה הזאת שאלעד כל כך אהב אותה ושהיא עושה את מה שהיא עושה ואני חושבת שזאת הדרך הנכונה.

היו"ר מירי רגב:

כמה זמן הבן שלך זכרונו לברכה היה חלק?

צביה ריבן:

בדיוק שנה.

היו"ר מירי רגב:

זה היה האירוע הראשון שהוא יצא אליו?

צביה ריבן:

לא. הוא עבר את הקורס הראשון בחנוכה 2009 ובנר שני של חנוכה 2010 הוא נהרג.

היו"ר מירי רגב:

מישהו מהמשפחה גם היה בכבאות?

צביה ריבן:

לא היה לנו שום קשר לכבאות. אלעד חלם להיות טייס ולא חלם להיות כבאי, אבל בינתיים בזמן שהוא מתנדב בשביל החברה, הוא חשב שזה מתאים לו וזה התאים לו. הוא היה מאוד מאושר מזה והוא מאוד אהב את העבודה עם הכבאים וכל מה שהוא למד מהם, והם יעידו כמה הוא חקר ולמד מעבר למה שהוא היה אמור לדעת.

מבחינת הטיפול במשפחה שלי, אני לא יודעת איך זה במשפחות אחרות, יש לנו קשר רציף עם הכבאות.

היו"ר מירי רגב:

יש ענף נפגעים?

צביה ריבן:

לילך יחזקאל.

שמעון בן-נר:

קצינת רווחה.

אבי אנקורי:

יש קצינת רווחה שמטפלת היכן שיש בעיות, אבל עדיין יש לנו כבאים פצועים, כבאים נפגעים, גם היום, גם אתמול וגם שלשום ועדיין אין אבא ואימא, מי לוקח, איך מטפלים בהם, מה עושים אתם ואיך משלמים להם את השכר. זה מגיע למצבים שבינתיים הם גומרים את ימי החופשה ואת ימי המחלה ואז הם מתחילים להיפגע בשכר. עד עכשיו אין לנו על זה תשובות.

היו"ר מירי רגב:

נדבר על זה.

צביה ריבן:

מתחנת חיפה חיבקו אותי וכל הזמן קיבלתי טלפונים ושאלו מה אני רוצה והם יעשו מתי שאני רוצה. לזכותם ייאמר. אני לא יכולה לדעת שאני בכלל ידעתי מה אני רוצה. היום יש את לילך שהיא מטפלת ומצלצלת אלי ולכל אירוע שקשור בכיבוי אש, היא מזמינה אותי. אני לא יכולה להגיע, אני מצטערת, אבל אני בוחרת את האירועים אליהם אני באה.

אני רוצה להגיד תודה רבה ואני רוצה להגיד יישר כוח. אני באמת באמת גאה בכם.

היו"ר מירי רגב:

זה משמח אותי לשמוע את זה עם כל הכאב ועם כל הצער שאת עוברת ומה שהמשפחה עוברת עם הכאב היום יומי הזה שאף אחד לא יוכל לקחת אותו ואף אחד לא יוכל להבין את המשמעות של להיות בלי בן שגידלתם בבית. אני מודה לך מאוד שהגעת ושמצאת לנכון להגיע לדיון הזה ולומר את הדברים האלה בצורה כל כך מכובדת. תודה רבה לך.

הייתי רוצה לשמוע מפקד תחנה. יש כאן מפקד תחנה? שניים קמו. שניכם תדברו. מפקד תחנת אילת. ספר לי מה השינוי הזה של מחוז עשה לך, מה עשה לך השינוי ברפורמה ומה אתה כמפקד תחנה מרגיש עם כל השינוי הזה של החקיקה.

יהודה קסנטיני:

מפקד כבאות והצלה, אילת. שרשרת הפיקוד והסדר שנעשה בין המטה של כל תחנה, מחוז, נציבות לגבי שרשרת פיקוד, הנושא של סיוע מתחנה לתחנה, מהמחוז לתחנה, אנחנו עובדים ברמה מחוזית והמחוז עובד מול הנציבות דבר שהוא שונה מהעבר. יש יתרונות בנושא הזה. אנחנו היום מקבלים סיוע. כפי שאמר מפקד המחוז, מעולם לא קיבלנו סיוע באילת, אבל בשבת קיבלנו סיוע של לוחמים לתרחישים שאמורים לקרות ובהוראה של הנציבות יחד עם המחוז אמרו להקדים ולתת את המענה לפני שזה קורה. זה דבר שלא היה מעולם וזה עוד כוח ועוד סיוע כדי לתת מענה לכל תרחיש שיכול להיות. זה חלק מהתרחישים שאמורים להיות ואנחנו כבר בונים אסטרטגיות כאלה ואחרות למתן מענה שהוא שונה ממה שהיה בעבר.

היו"ר מירי רגב:

מה לא בסדר? איפה יש פערים? כמפקד תחנה, בראייה הקטנה שלך.

קריאה:

המזגן בתחנה מקולקל.

יהודה קסנטיני:

קודם כל, אנחנו בתהליך של בנייה. אין ספק שאנחנו לומדים את כל הנושא הבירוקרטי שצריך לעבור. לא הכול זורם חלק וזה תהליך אבל אנחנו בכיוון נכון. עד שלמדנו את המרכבה, כבר המרכבה נעצרה. לנו לא הייתה הפסקה לקראת סוף שנה אלא אנחנו לומדים את זה לאט לאט. יש בירוקרטיה, צריך לחכות וצריך סבלנות. אנחנו לומדים את זה לאט לאט ומשתדלים להתאים את עצמנו למצב החדש.

משה כהן:

מפקד תחנת ראשון לציון, חלק ממחוז מרכז. לא התכוננתי לדבר אבל אני בכל זאת אגע בשלושה עניינים קצרים. בהיבט המבצעי, מבחינת ההרגשה של אבא ואימא ברמת מחוז, יש לנו אותה. זאת אומרת, היום אני בראשון לציון, כשאני מתמודד עם אירוע מבצעי, אני יודע שבכלל זמן נתון אני צריך להזניק כוחות – ועל זה דיברו מבחינת סיוע הדדי שהיה לנו בעבר – אני יכול להזניק כוחות מכל רחבי המחוז ברמה שלי לצורך העניין, דרך המחוז שיש לנו ובקטע הזה אנחנו באמת רגועים. יחד עם זאת, בנושא של כוח אדם, אם התכנית שהציג כבוד השר לגבי הטר"ש, אני לא בטוח שבסוף הדרך זה ייתן את המענה המבצעי. לי בראשון, ברמת המבנה הארגוני שיש לנו, 14 לוחמים במשמרת בזמן נתון בתחנה אזורית אחת, ברמה של ראשון לציון, נכון לנתונים של היום, אני מאמין שזה ייתן מענה. לגבי מקומות אחרים בארץ, אני לא בטוח. יכול להיות שצריך לשקול לגבי כוח אדם. נכון להיום כמעט כל יום אנחנו מתמודדים – ואני מדבר ברמת תחנה בלבד – בנושא סידור כוח אדם. צריך לקחת בחשבון את נושא התקורה, את המחלות, חופשות. בשירות המדינה וגם בעבר היו לנו קיזוזים של ימי חופשה מעל 65 ימים צבורים. אנחנו מגיעים למצבים שאנשים לא יכולים לצאת לחופשה. נקודה. אני יודע שאי אפשר לקחת כבאים סתם כך ולעשות אותם כבאים בן יום, אבל יחד עם זאת ההתמודדות היא יום יומית.

ברמה הכללית אני אופטימי. אני יודע שזה הולך לכיוון טוב, זאת עבודה ארוכה וזה זמן קשה אבל בכל זאת צריך לתת על זה את הדעת כי ברמת כוח אדם היום אנחנו עדיין במצוקה. צריך לקחת בחשבון שגם נבנו מחוזות ואנשים עוזבים את התחנות לטובת המחוזות ולטובת הנציבות. כל ההליך הזה הוא הליך קשה שאנחנו מתמודדים אתו. אני לא אומר שקיימת פגיעה מבצעית אבל יחד עם זה עדיין קיים לחץ ומאמץ על הכבאים ברמת היום יום.

היו"ר מירי רגב:

כמה שעות עובד כבאי ביום?

משה כהן:

כבאי עובד משמרות של 24-48, כך שבחודש נתון בן שלושים ימים הוא עובד עשר משמרות ובחודש בן 31 ימים, מקסימום 11 משמרות. בפועל אנחנו עובדים על קו אדום.

היו"ר מירי רגב:

כמה שעות עובד שוטר?

השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ:

שמונה שעות אבל עם יציאה מהבית וחזרה, זה מגיע כבר לעשר שעות.

משה כהן:

השיטה טובה. אין בעיה עם השיטה. השיטה מצוינת.

היו"ר מירי רגב:

השיטה יותר מדי טובה.

משה כהן:

היא גם נהוגה בעולם.

היו"ר מירי רגב:

אל תשווה עם העולם. השיטה יותר מדי טובה.

משה כהן:

אני עובד בוקר. השיטה הזאת היא בסדר ואין לי טענה על השיטה. מבחינה מבצעית, השיטה הזאת הוכחה בעולם.

היו"ר מירי רגב:

כמו טבח בצבא, שבוע-שבוע.

משה כהן:

ממש לא. הטבח הולך ב-5 הביתה והכבאי חי בתחנה 24 שעות.

היו"ר מירי רגב:

הוא נמצא 24 שעות בתחנה.

משה כהן:

כן. כמדומני זה כמו אצל הסוהרים.

אני רוצה לגעת בנקודה אחת שאולי קצת חורגת. לוחמת האש שדיברה קודם לכן נקלטה אצלי בתחנה בראשון ואני שמח על כך. היא התחילה לעבוד והיא משתלבת מצוין.

יש נקודה אחת שלא חשבו עליה כי זה משהו שלא נעים לדבר עליו, בכל זאת מעמד האישה, אפליה, העדפה מתקנת וכולי. אישה, ואני אומר שוב שהיא יכולה לעשות כל עבודה שגבר עושה. אין לי עם זה בעיה ואני בעד שיהיו תחנות נטו של לוחמות אש ומפקדות.

היו"ר מירי רגב:

למה נטו?

משה כהן:

אני אגיד לך. כשמביאים לוחמת אש לתחנה, צריך לחשוב על מגורים מתאימים, צריך לחשוב היכן היא תהיה כי היא באה אלי לתחנה ואני צריך לדאוג לה לחדר נפרד, לשירותים נפרדים והדברים האלה לא קורים בן יום. עדיין הקליטה נעשתה באיזושהי חופזה בגלל שזה עלה בכנסת לפני כמה שנים, עת דיברו על הנושא של נשים במערך הכבאות. בנוסף, מבחינת תקינת כוח אדם. לדעתי – ואני אומר שוב שזאת דעתי האישית בלבד – התקנים של נשים אמורים להיות, לדעתי, ברמה של על תקנית ואני אסביר למה. אישה מן הסתם נכנסת במהלך השנים להריון – אני אומר את זה דווקא לך ואני אסביר לך למה – ולכן היא צריכה להיות תשעה חודשים בחופשה, אחר כך היא צריכה להיות בבית לפחות חצי שנה כך שיש לנו פער של שנה וחצי-שנתיים שיורד מהסד"כ המבצעי שלנו.

היו"ר מירי רגב:

זה שטויות מה שאתה אומר.

משה כהן:

ממש לא.

היו"ר מירי רגב:

ממש שטויות.

משה כהן:

אם היא פקידה במשרד, אפשר להביא במקומה עובדת זמנית אבל אי אפשר להביא מישהו במקום לוחמת אש.

היו"ר מירי רגב:

זה ממש שטויות מה שאתה אומר. אני חייבת להגיד לך שאלה שטויות מה שאתה אומר.

משה כהן:

זכותך לחשוב כך.

היו"ר מירי רגב:

לך לצבא ותלמד איך קולטים לוחמות בצבא ואיך קולטים מפקדות בצבא. הן גם מתחתנות, הן גם יולדות וגם ממשיכות בקריירה שלהן. זאת ממש אמירה שבעיני היא לא מקובלת ואני מקווה שזאת לא אמירה מלמעלה.

משה כהן:

אמרתי שאני מציין את דעתי האישית. זאת דעתי. תודה.

היו"ר מירי רגב:

דעתך בעניין כוח אדם התקבלה, אבל בעניין הזה – לא. לא רק שלא התקבלה אלא הייתה אמירה מיותרת בעיני.

משה כהן:

אני מקווה שזה לא בגלל שזאת את.

היו"ר מירי רגב:

לא.

יואב גדסי:

כל מה שאנחנו עברנו, זה לא מובן מאליו. אני חושב שעברנו איזשהו תהליך היסטורי ויש כאן לא מעט אנשים להם צריך להודות על כך. תודה גם לכבוד השר שהיה שותף לכל התהליכים, אותם אנחנו במשך שנים ניסינו ולא הצלחנו להעביר, והרבה תודה גם לדוד אזולאי שהוביל את המהלך. אני יכול רק לומר שלאורך כל הדרך הם כל הזמן טענו שהם ישמרו על הזכויות של העובדים ולא יפגעו בהם, ואכן הם עמדו בזה.

היו"ר מירי רגב:

אני הייתי שותפה רק לנושא זכויות העובדים ולא לרפורמה עצמה.

יואב גדסי:

נכון. היית בלא מעט ישיבות, ראית את המאבק שלנו והיית לא פעם שותפה לנושאים כאלה ואחרים.

אמרו כאן לא מעט דברים. במדינה מנסים להעביר רפורמות רבות ואת רואה שלא מצליחים וזה כי אין נכונות של ועדי העובדים. כאן נמצאים ועדי העובדים שבראשם עמדתי בזמנו ועכשיו מחליף אותי אנקורי ומגיע להם יישר כוח על שיתוף הפעולה ועל הנכונות. להעביר את הרפורמה בהסכמה של כולם, זה לא דבר מובן מאליו. היו הרבה שותפים למהלך, גם המנכ"ל רותם פלג שנמצא כאן, גם הנציב שתרם את חלקו וגם גנות שהיה בתחילת הדרך. נעשו הרבה שינויים.

מי שמכיר את התקופה ההיסטורית של הכבאות, יש מספר דברים שהיו בגדר קטסטרופה והיום הם לא קיימים. מערך הכבאות היה תלוי הכנסות שהוא מכניס. כבאי היה צריך להיות תלוי בהכנסות אם יש או אין. אם איגודים או רשויות מקומיות היו במצוקה, לא מעבירים תקציב, זה היה משליך על רכישת ציוד, על שכר של כבאים, על אפילו יציאה לאירועים מבצעיים כאשר לא היה מגייסים מהבית כי לא היה איך לשלם. היום זה לא קיים. היום כבאי יודע שהוא בא לעבוד, השכר שלו מובטח. אחד הדברים הנהדרים והחשובים שעשה השר, ועשינו את זה יחד עם אמנון כהן, זה שצבענו את התקציב לאורך תקופה ארוכה ואנחנו יודעים שמזה לא זזים.

יש כאן עוד נושא ששודרג ולא היה קיים קודם לכן וזאת מערכת פיקוד ושליטה. לא דיברו על זה כאן. השקיעו כאן עשרות מיליוני שקלים במערכות קשר כאשר פעם לא היינו יכולים לדבר במרחק של מאתיים מטרים אחד מהשני. אלה דברים שלא היו קיימים.

היום אני בתפקיד אחר, אני במחוז דן, ממלא מקום מפקד מחוז, וברגע שיש לי אירוע מבצעי אני יכול להזניק עשרות כבאים בדקות ספורות ואלה גם כבאים שאני צריך להזניק למחוזות אחרים. אין לי מגבלה. מבחינה מבצעית אף אחד לא מגביל אותי. נכון, אמר ידידי משה כהן, יש הרבה שעות שכבאים עובדים מעבר וזה בגלל המצוקה. יש מטלות שלא היו לפני כן. לקחנו על עצמנו את הניטור, לקחנו על עצמנו להגדיל קו אדום, לקחנו על עצמנו הרבה משימות שהן בשלב הזה של ההתפתחות. השלב של ההתפתחות הוא לא זמן קצר אלא הוא יארך לא מעט זמן וצריכים להיות סבלנים. גם הכבאים צריכים לקחת בחשבון שהדברים האלה לוקחים זמן.

יש הרבה מאוד דברים שלא היו לנו במשך שנים והצלחנו בשנה האחרונה, לפחות אצלי במחוז, לרכוש דברים חדשים שקודם לכן במשך שנים לא היו והם קשורים לרווחת הכבאי.

אני מאמין שעם קצת פחות בירוקרטיה בנושא גיוס עובדים שהם חלק מהמערך, נצליח לקדם את המערך. יש היום תפקידים זוטרים שאין ביכולת המחוז לגייס אליהם ולצערי גם אין יכולת של הנציבות לגייס אותם. הכול תלוי בנציבות שירות המדינה. דרגה מאוד מאוד זוטרה אבל תפקיד מרכזי כמו אחד שצריך לענות לטלפון, אתה לא יכול לגייס. זה תהליך מסובך שאני לא מצליח לעבור אותו במשך חמישה חודשים ואני נמצא בחסר כוח אדם וזה לא בגלל שהנציבות לא רוצה אלא בגלל שנציבות שירות המדינה מערימה קשיים באיוש תפקידים מאוד זוטרים. אם לא יפתרו את זה, לצערי נחזור אחורה לשירות לא טוב.

היו"ר מירי רגב:

תודה רבה. אחרון הדוברים חבר הכנסת דוד צור ולאחר מכן אם השר או הנציב ירצו לומר כמה דברים. גם אתה, דוד אזולאי, אם תרצה לומר כמה דברים ולאחר מכן אני אסכם את הדיון.

דוד צור:

קודם כל, יישר כוח ליושבת ראש על ארגון היום הזה יחד עם חבר הכנסת אזולאי. אני חייב להגיד לכם שאני מסתכל על זה כאילו אני נמצא במשטרת ישראל או במשמר הגבול שהיו כאן לפני שבועיים. לא לצערי שמעתי את הדיון כי הייתי בדיון אחר, אבל אין לי ספק שבתוך התהליך יש הרבה מאוד בעיות בהקשר של העברה של גוף שהיה תחת מעטה אזרחי לגוף ביטחוני, אבל בהכירי גם את שחר וגם את השר, קבעו מטרה, אליה הם יגיעו וכל הבעיות שבדרך יטופלו תוך כדי הליכה או ריצה.

אני כיושב ראש ועדת משנה שמינתה אותי חברת הכנסת מירי רגב לנושא של בחינת מערך החירום של גופי הביטחון – ודיון אחד התקיים בשבוע שעבר וראש אג"מ היה כאן והדיון השני יתקיים ביום ראשון הקרוב – חייב להגיד לכם שכאשר רואים את התרומה של מערך הכיבוי לנושא הטיפול בחירום תחת מטה אחד של השר לביטחון פנים, מבינים איך המערכות האחרות חייבות לפעול. הפיצול הזה שהיה הוא רע ביותר בהיבט של היכולת התפקודית. יכול להיות שהיו לכך סיבות אחרות ולכן אני חושב שהכיוון הזה הוא כיוון מצוין. אני יודע שיש גם תקציבים שהוקצו לנושא הזה וחבל שנזקקנו לאסון כל כך נורא כדי שזה יקרה. שמעתי את הדברים שלך שהם אצילות נפש וגדלות להבין איך מתגברים על כאב כזה. לפעמים צריך איזה אירוע כאוטי כדי להבין שצריך לשנות את המערכות.

יישר כוח.

היו"ר מירי רגב:

תודה רבה. כבוד השר.

השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ:

אני יכול להגיד שאנחנו בכיוון הנכון. זה לא פשוט להרים מערך כזה. המערך הזה היה לו בסיס אותו שדרגנו וכשאני רואה את הכיוון, את החץ, אנחנו בכיוון הנכון. יש פערים ואני לא מתעלם מהם. דיברו כאן על פערים ואם נרד לרזולוציה של תחנה, נמצא עוד פערים. יש לנו בעיות לא פשוטות שאני אישית מעורב בהן והמנכ"ל מעורב בזה הרבה יותר וכמובן שחר. הייתי רוצה בשנה אחת להרים את המערך הזה מ-א' ולהביא אותו ל-ב'. הייתי רוצה. כשפרסנו לחמש שנים אמרנו שזה נראה ארוך אבל אני רואה את ההתקדמות ואני שבע רצון. תמיד אפשר לומר שבמקום לעשות את זה בחמש שנים, תעשו את זה בשנתיים, אבל זה תלוי תקציבים. כאמור, אני רואה את ההתקדמות. ממה ששמעתי כאן וממה שאני מכיר, אני חושב שאנחנו מתחילים באמת להתכנס לדברים נכונים. עדיין יש עבודה לפנינו ויש עדיין אתגרים לפנינו. כולם מדברים עם כולם והמערכות מסונכרנות. יש כאן באמת התקדמות יפה מאוד.

אני רוצה להודות גם ללוחמים, למפקדים, וכמובן לשחר שנמצא כאן שמנצח על כל העבודה ואני יודע כמה קשה והוא עומד באמת באתגרים לא פשוטים אבל בהחלט יש כאן מפקד שמוביל את המערך הקשה והמורכב הזה. אני חושב שהמפקדים והלוחמים מסייעים לו ואנחנו נמצאים במקום אחר ועוד נימצא בהמשך.

אני באמת רוצה להודות לך, לחבר הכנסת דוד אזולאי ולדוד צור ידידי שנמצא אתנו כאן שעושים רבות. תודה רבה לכם.

היו"ר מירי רגב:

אני מבקשת לסכם את הדיון. אני רוצה לפתוח עם הפערים אותם הציג שחר. הפערים האלה, דוד, יהיו חלק מהנושאים שיידונו בוועדת המשנה בה אתה עומד ומחר בבוקר נביא אותם להצבעה בוועדה. ועדת המשנה שלך תצטרך לעסוק בנושאים האלה, כאשר אם תראה דברים נוספים במהלך הדיונים, ותכף נחליט יחד אתך מתי אתה רוצה שתהיה הצגה ראשונה, אם אתה רוצה שזה יהיה לפני שאנחנו יוצאים לפגרה או מיד עם חזרתנו מהפגרה. תחשוב על זה ותכף נסכם את הנושא הזה.

פריסת התחנות. אני חושבת שאחד הדברים המשמעותיים של החוק הזה היא זמינות וזמן תגובה. זה מה שבעצם עלה כאן על ידי כל הדוברים. זמינות וזמן תגובה, זה אומר פריסה נכונה של התחנות בישובים. כמו שאמר כאן סגן הנציב, במודיעין לא יכול להיות שלא תהיה תחנה. אני לא מצפה שבכל שכונה תהיה ובכל מרחב, אבל בהחלט בעיר צריכה להיות תחנה. לכן אני רוצה לשמוע איפה הפערים ולמה יש פערים. זה אחד הנושאים שהצוות יבדוק אותו.

לגבי הכפלת מספר המטוסים. אני מתארת לעצמי שזה עניין תקציבי ופחות עניין לוועדה ואני לא נכנסת לזה.

השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ:

לא. הנושא של מסוקים, אמרתי שהוא מטופל ויש תקציב. הקציתי את זה למשטרה, לכיבוי. לגבי תוספת מטוסים, בקרוב יתקיים דיון אצל ראש הממשלה ואני צריך לסגור את זה. גם לגבי המטוסים הקיימים נאריך את החוזה.

היו"ר מירי רגב:

אני מבקשת עדכון מהשר לביטחון פנים לגבי התוספת של המטוסים. זה לא יהיה חלק מהוועדה, אבל בהחלט יהיה דיווח לוועדת הפנים במסגרת הצגת הנושאים.

פערים בכבאיות, מנופים ורכבים ייעודיים. ראינו חלק מהרכבים הייעודיים כאן וגם את האופנוע – שזאת הייתה יוזמה שלך אחרי שראית את זה בסין והבאת אותם כדי להיכנס למנהרות. בכבאיות יש פער שצריך לראות איך משלימים אותו. אחד הנושאים העיקריים שהרפורמה עברה היה כדי שיהיו אבא ואימא ומשרד שאחראי לציוד כי בלי ציוד אי אפשר לעבוד. כבאי, כמה שהוא יעשה, ירוץ ויעשה כושר, הוא לא יוכל להגיע למקום השריפה. הוא צריך להגיע עם הציוד שלו ולכן זה כן נושא שאני מבקשת מהצוות לבדוק אותו, נושא ציוד הכבאות והפערים והיכן הפערים.

שכר לוחמים זה אחד הנושאים החשובים. נפגשתי אתמול עם ערן, סגן ראש אגף התקציבים לנושא פנים. זה נושא שגם תצטרכו להביע את עמדתכם. בלי שום קשר אני אדבר עם ערן ויכול להיות שאני אפגש אתו בנפרד עם דוד לפני שהוא מביא את זה לוועדה. כמובן שיהיה שותף גורם מהכבאות או מהמשרד לביטחון פנים.

השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ:

המנכ"ל מטפל בזה.

היו"ר מירי רגב:

בסדר. המנכ"ל.

בריאותו של לוחם. גם כאן אני רוצה לשמוע קצת יותר היכן זה עומד. למה המשטרה ולמה משרד הביטחון כן וכבאי לא. צריך לקבל החלטה. אם הם כולם בקטע הביטחוני, מצילי חיים, צריך להתייחס אל כולם באותו סטטוס.

אני מבקשת לשלוח היום-מחר מכתב לשר החינוך לגבי הביטוח של צופי האש ומדוע במחויבות האישית מורידים את צופי האש. בעיני זה דבר לא נכון ואנחנו רוצים לעודד את הנוער להתנדב גם לצופי אש ולכן בטרם נחליט איך אנחנו הולכים הלאה אני רוצה לשמוע מה אומר שר החינוך בנושא הזה.

בנושא המניעה והתקינה החדשה, אני לא יודעת לומר לך איך אנחנו מקדמים את זה. הייתי רוצה שזה יבוא לוועדת המשנה ואתם תציעו הצעה כיצד לדעתכם אפשר לקדם את הנושא הזה.

יש שלושה נושאים אותם אני רוצה לקדם בוועדת הפנים ולא במסגרת המשרד לביטחון פנים. נושא אחד, במסגרת התכנון והבנייה. עוד היום זה עולה. כבר ברפורמה של התכנון והבנייה יהיה מתחם לכבאות והצלה, מד"א ומשטרה. אני מבקשת או מהייעוץ המשפטי או מהמנכ"ל להגיע היום לישיבת הוועדה ולהציג את הנושא. אני רוצה התייחסות של בינת שוורץ ואני רוצה לדעת היכן זה עומד. אני מבקשת להביא את זה לדיון היום.

הדבר השני, בניין רב קומות. הסגן ימפה את העניין של בניינים רבי קומות ויביא את זה לוועדת המשנה של דוד אזולאי ואנחנו נראה כיצד אפשר להביא תאים. אנחנו נדבר עם כל ראש עיר בנפרד מה גם שיש לנו סנקציות על ראש עיר. ראש עיר רוצה שיטור מקומי, וזה היופי של ורסטיליות של משרד שאחראי על כמה דברים. גם אנחנו רוצים משהו מראש העיר וצריך לראות איך משחקים עם זה. ראש עיר שרוצה את זה, צריך ללכת לקראתנו. מה זה ללכת לקראתנו? ללכת לקראתנו כאשר חס וחלילה מגדל יקרוס, לא יבואו ויאמרו שהנציב אשם, המשרד לביטחון פנים אשם אלא כאן נצטרך לראות איך עושים את זה. אני רוצה שהמיפוי הזה יעבור אלינו כמה שיותר מהר ולא נחכה לוועדה שתתכנס. זאת אומרת, תעביר לנו את המסמך ונראה באיזה ערים מדובר ואיך אנחנו מקדמים את זה.

עוד נושא עליו נצטרך לדון עם סגן ראש התקציבים הוא החשב לכבאות, נושא שעלה כאן ודיברו השר וסגן הנציב. אני רוצה להבין את העניין הזה של החשב.

כוח אדם בטר"ש. דיבר ראש תחנת ראשון לציון, על כך שבמסגרת הטר"ש עד לאן כוח האדם יגיע לכל תחנה ובעצם האם זה בהתאם לתקינה או לא בהתאם לתקינה. אני חושבת, דוד, שהוועדה כן צריכה להתייחס לזה כי ברפורמה הזאת צריך לראות עד איזה כוח אדם אנחנו רוצים להגיע ובוודאי כל נושא של גיוס ותפקידים זוטרים מול נציבות המדינה. גם בנושא זה צריך לשלוח מכתב לנציבות המדינה ולקבל את הרקע מהכבאות כשהם יבואו אליך לדיון כדי לראות איך אנחנו מקדמים את הנושא הזה.

אני רוצה לסיים בכמה אמירות חשובות בעניין של שירות לאומי ביטחוני. המנכ"ל, מה נסגר בנושא שירות לאומי ביטחוני בוועדה בה היית?

רותם פלג:

הגענו לסעיף 4.

היו"ר מירי רגב:

אם צריך עזרה שלנו, נא לעדכן. אני חושבת שאין ספק שאתם חייבים להישאר אטרקטיביים בשירות לאומי לצופי אש כדי להגדיל את מערך המתנדבים כפי שהשר דיבר על כך קודם בסקירתו.

לגבי מספר חירום אחד. זה פשוט מדהים כי זה אחד הנושאים עליו דיברנו בסופה, שיהיה מספר חירום אחד שיאגד את כולם וכל אזרח יוכל להתקשר למספר הזה והוא ינותב למשטרה, לכב"ה וכולי. יהיה מישהו שיענה ויוכל להפנות לגורם שעונה, כמו חמ"ל פיקוד העורף. מספר טלפון אחד, בעיני הוא הדברים החשובים.

השר. שר הביטחון קבע שיהיו יותר נשים בצבא בתפקידי לוחמות ובתפקידי מפקדות וכך ביצע הרמטכ"ל. עם כל הכבוד לנציב, יש לי כבוד גדול אליו, בסוף זאת הנחיה של מדיניות. במשטרה יש יותר נשים, בצבא יש יותר נשים ובכב"ה חייבות להיות יותר נשים.

השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ:

זאת המדיניות.

היו"ר מירי רגב:

אני לא יודעת אם מדובר בחדר או לא, הכול טוב. היום בטנקים נמצאות נשים ולא ראיתי שייצרו בתוך הטנק חדר מסוים לאישה. אנחנו יודעים להסתדר עם זה וכל האמירות כאן, אני מאמינה שהן לא בגלל שוביניזם. אלה אמירות שצריכות כמובן להוביל את המפקדים לטובת המטרה הזאת של יותר נשים בכבאות. בקורס הבא, אני אבוא לקורס הבא ואני רוצה לראות שיש יותר משתי נשים בכבאות. אנחנו חייבים להגדיל את מספר הנשים בכבאות. חשוב שיהיו יותר לוחמות בכבאות. זה נכון לארגון שלכם, זה מעביר מסר נכון לחברה ונשים צריכות להיות גם לוחמות וגם לממש את יכולת האימהות שלהן. זה שהן יוצאות לחופשת לידה, היום גם גברים יוצאים לחופשת לידה ואז אולי נפטר גם את הגברים?

הדבר האחרון הוא הקמת הצוות. יושב ראש הצוות ומנהלת הוועדה. יושב ראש הצוות אזולאי, חברי הצוות, דב חנין, ועדת משנה, ואשר, אני מבקשת את האישור לגביך. נא להביא את זה מחר להצבעה ותקבלו כתב מינוי.

השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ:

למה צורי לא בפנים?

היו"ר מירי רגב:

אין לו זמן. דוד, האם אתה רוצה הצגה ראשונה במרץ, לקראת הפגרה או אחרי הפגרה?

דוד אזולאי:

במהלך מרץ.

היו"ר מירי רגב:

בסדר. במהלך מרץ תהיה הצגה ראשונה של עבודת הצוות.

אני רוצה להודות לכל מי שהגיע לכאן היום, להודות ללוחמים, להודות למפקדים, להודות ללוחמות, להודות לנציב על כל מה שהוא עושה ולהודות לשר על כל העבודה. מאז הכבאות עברה להיות חלק מהבית הזה שנקרא המשרד לביטחון פנים, אנחנו רואים את השינוי ואת ההתקדמות. יישר כוח. אנחנו עוד ניפגש באודיטוריום.

תודה רבה.

הישיבה ננעלה בשעה 12:00.

הודעה למנויים על עריכה ושינויים במסמכי פסיקה, חקיקה ועוד באתר נבו - הקש כאן