הכנסת השמונה-עשרה                 נוסח לא מתוקן             

מושב שני                                                                                                                             

פרוטוקול מס' 124

מישיבת ועדת החינוך התרבות והספורט

יום רביעי, ו' טבת, התש"ע (23/12/2009) שעה 09:30

 

 

 

סדר היום: 

°

כישלון נבחרת ישראל בכדורגל להעפיל למונדיאל

°

 

נכחו:

חברי הוועדה:    

זבולון אורלב – היו"ר

אלכס מילר

רונית תירוש

 

מוזמנים:

חה"כ אופיר פינס-פז

דוד מלכה – סגן ראש מנהל הספורט, משרד התרבות והספורט

אבי לוזון – יו"ר ההתאחדות לכדורגל

עו"ד רותם קמר – סמנכ"ל ההתאחדות לכדורגל

אורי שילה – מנכ"ל ההתאחדות לכדורגל

אריה אלטר – מנכ"ל איגוד שחקני הכדורגל

אבי כהן – יו"ר איגוד שחקני הכדורגל

מיירון ארונוביץ' – אתר ספורט

אמיר לוי – אתר ספורט

יובל וורגן – מרכז המחקר והמידע של הכנסת

מנהלת הוועדה: יהודית גדלי

 

רשמת פרלמנטארית:      אתי אפלבוים


 

 

כישלון נבחרת ישראל בכדורגל להעפיל למונדיאל

 

היו”ר זבולון אורלב:

 

               בוקר טוב. אני פותח את ישיבת ועדת החינוך, התרבות והספורט. על סדר-היום: כישלון נבחרת ישראל בכדורגל להעפיל למונדיאל.

המתנו קמעה כדי לאפשר ליושב ראש ההתאחדות אבי לוזון להגיע.

קריאה:

 

               הוא תקוע בפקק.

היו”ר זבולון אורלב:

               אני יודע שצריכים להגיע בזמן לישיבות.

אנחנו זימנו את הישיבה לאור הכישלון המצטבר ואי ההצלחה של נבחרת ישראל להעפיל לטורניר הגמר של גביע העולם בכדורגל, שידוע בשמו ביידיש "מונדיאל". המונדיאל הבא אמור להיות ב-2010 בדרום אפריקה. הכישלון הזה של נבחרת ישראל בכדורגל הוא לא כישלון יתום אלא לצערנו מצטרף לשורה של כישלונות קודמים להעפיל למונדיאל. לא רק למונדיאל אלא גם לתחרויות חשובות נוספות כמו אליפות אירופה בכדורגל או המשחקים האולימפיים. למעשה, כמעט קרוב ל-40 שנה נבחרת ישראל נכשלת פעם אחר פעם להעפיל לטורנירים המובילים בעולם, ששלושה מהם ציינתי: המונדיאל, אליפות אירופה בכדורגל והמשחקים האולימפיים. ההצלחה האחרונה הידועה לנו היתה בטורניר גביע העולם לכדורגל שנערך ב-1970 במקסיקו.

               צריך לומר שהכדורגל הוא ענף פופולארי מאוד, אולי הפופולארי ביותר מבין ענפי הספורט ולכן הכישלון של נבחרת ישראל מעורר מטבע הדברים תגובות ציבוריות ומעורר הד נרחב גם מצד ספורטאים ואנשי מקצוע וגם, כמובן, מצד הציבור הרחב.

כאיש חינוך אני אומר שזה טבעי מאוד שהצלחה או כישלון של הנבחרת, כמו כל נבחרת לאומית, מעורר רגשות כי הם נושאים את דגל המדינה ומייצגים את אזרחי המדינה וכל אחד מרגיש שהנבחרת היא שלו וההצלחה והכישלון הם שלו. אני חושב שטוב שהדברים הם כך כי לשאת באחריות של ייצוג מדינת ישראל ואזרחיה, לייצג את הסמל ואת הדגל של מדינת ישראל, זה בהחלט דבר מחייב.

אני מוכרח לומר שמייד לאחר הכישלון כאשר הודעתי שאני אזמן את הישיבה, שמעתי שהורמו כמה גבות ואמרו: מה הכנסת דוחפת את האף שלה לענייני הנבחרת? חשוב לי לומר שכבר ב-1959, בדיוק לפני 50 שנה, נדרשה הכנסת לנושא הישגיה של נבחרת הבוגרים הלאומית בכדורגל והם לא נהגו בצניעות כמונו, שישר הולכים לוועדת החינוך התרבות והספורט אלא קיימו דיון אפילו במליאת הכנסת. בסיום הדיון החליטו לעביר את זה לוועדת החינוך והתרבות וגם בוועדת החוץ וביטחון של הכנסת. כנראה שראו בזה בעיה ביחסי החוץ של מדינת ישראל.

לאורך כל השנים הכנסת גילתה מעורבות. הכנסת מייצגת את אזרחי המדינה. כמו שהנבחרת מייצגת את אזרחי המדינה, רשאית במסגרת הפיקוח הציבורי שיש לה על גופים ציבוריים, לתבוע מההתאחדות לבוא ולדווח ולעדכן ולהיות שקופה בשיקוליה. אני מאמין שאין כאן דברים סודיים ואני שמח שיושב ראש ההתאחדות, לאחר שיחה איתו ועם הנהלת ההתאחדות, המנכ"ל והסמנכ"ל, אמנם ניתנה הסכמה לקיים את הישיבה הזאת. לא שאני צריך את ההסכמה, הכנסת איננה זקוקה להסכמה של מישהו אבל תמיד אוהבים שהדברים נעשים מתוך הבנה ולכן גם האיחור שבקיום הישיבה. חשבתי שהישיבה צריכה להתקיים במועד מוקדם יותר.

לא רק זאת, כידוע מבקר המדינה, על פי חוק, מבקר את ההתאחדות, הן מהיותו גוף ציבורי וגם מפני שההתאחדות הישראלית לכדורגל היא גוף נתמך. מדינת ישראל משתתפת בתקציבו, לא כפי שההתאחדות רוצה ולא כפי שאני הייתי רוצה, אבל אתם יודעים שהיריעה תמיד קצרה אבל עצם ההשתתפות התקציבית כשנושא אחד זה לארגון משחקי הליגה, והסכום השני הוא לארגון הנבחרות.  בתוך זה, כמובן, יש גם את ארגון נבחרת ישראל. הסכום הוא לא סכום משמעותי. פעם הוא התקרב למיליון שקל והיום הוא עומד על משהו כמו 300,000-400,000 שקל.

אורי שילה:

קצת פחות.

היו”ר זבולון אורלב:

               פחות או יותר אלה הסכומים אבל עצם היותה עמותה נתמכת, גם היא מחויבת לבוא לכנסת. הכנסת היא לא מוסד חיצוני.  למעשה בחדר יושבים עכשיו כל אזרחי במדינה. במשחקים הם יושבים ביציעים ועכשיו הם יושבים פה בחדר באמצאות הנציגים שלהם.

שלום אבי. אתה יודע, כשהייתי מורה, כל מי שאיחר ישב לידי, אז בוא תשב לידי. אני יודע שבכיתה זה עונש אבל בכנסת זה כבוד.

לכן יש התעניינות רבה מאוד בכל מה שנעשה. כמו שאמרתי, כל אזרח מרגיש שהנבחרת מייצגת אותו, שמח בהצלחותיה וכואב מאוד את כישלונה.

לאחר הכישלון, כשהודעתי שתתקיים ישיבה, אני מוכרח לומר שקיבלתי הרבה מאוד תגובות מכל קצות הקשת האפשריים. כמובן כל אחד הוא פרשן ספורט מוסמך ואיש מקצוע. אחד ידע לומר לי – אני הרי סך הכול שיחקתי בנעורי אבל לא יותר מזה. סיפרתי לאבי, שבשכונתי, שכונת מזרחי ברמת-גן היתה קבוצה וולונטרית ששיחקה מול רמת עמידר, שלימים התפרסמה כמכבי רמת עמידר, בתקופה שליאון קוסטנטינובסקי היה הכוכב שלהם. תמיד התפארנו ששיכון מזרח יודעת לנצח את רמת עמידר. זה כל השכלתי בכדורגל.

היו כאלה שטענו שהבעיה העיקרית היא המאמן, שהמאמן הוא לא מאמן מספיק מקצועי, לא עשה עבודה נאמנה. היו כאלה שאמרו שהאשם העיקרי הוא כמובן בשחקנים שלא היו מספיק טובים. היו כאלה שתלו את האשם באבי לוזון ויש כאלה שתולים את זה בהתאחדות, בהתנהלות הכושלת של ההתאחדות ובכלל של כל ענף הכדורגל בישראל. כידוע, כשיש כישלון הכישלון הוא יתום ואף אחד לא מוכן לקחת אחריות וכל אחד זורק את האחריות על השני.

אני רוצה להודות ליובל, עוזר המחקר שלנו, על המסמך שהכין שבו יש תמונה מ-1950 לגבי כל הניסיונות שלנו להגיע למונדיאל, חוץ מ-1970 עם המאמן עמנואל שפר, שאז העפלנו לטורניר הגמר, לאחר שני סיבובים מוקדמים, לאחר שניצחנו גם את ניו זילנד וגם את אוסטרליה. אז היינו באזור אוקיאניה. אני מבין שהיום אנחנו במסגרת אירופה. עברנו את כל היבשות: אוקיאניה, אירופה, אסיה רק לאמריקה עוד לא הגענו.

אבי לוזון:

לא, אנחנו באירופה ונישאר באירופה, זה בטוח.

רונית תירוש:

 

               זה אחד המקרים היחידים שעוד מכבדים אותנו.

היו”ר זבולון אורלב:

 

אני רואה שב-1962 היינו שייכים לאפריקה.

עברנו כמעט את כל המאמנים, בין אם הם בארץ ובין אם הם מחוץ לארץ: צ'יריץ', מנסל, ריצ'רד נילסן וגם כמובן מאמנים ישראלים. כאמור, למעט ההצלחה של המאמן הישראלי עמנואל שפר, לא הצלחנו להעפיל.

לכן חשבנו שכדאי מאוד לקיים דיון. 

אני מוכרח לומר - - -

אבי כהן:

 

               איפה מיחיץ' ברשימה?

יובל וורגן:

זה רק מוקדמות גביע העולם.

היו”ר זבולון אורלב:

 

אי-אפשר לעשות ספר. זה מסמך לצורך דיון. אני כועס עליו אם המסמך הוא יותר משני עמודים ופה הוא כתב 12 עמודים. הטבלה היא רק לגבי ההשתתפות של נבחרת ישראל במוקדמות גביע העולם. זה רק מדגם להראות שהתחלפו מאמנים. התחלפנו ביבשות והתוצאה, פחות או יותר, נשארה אותה תוצאה.

רונית תירוש:

 

אז איפה הבעיה?

היו”ר זבולון אורלב:

 

בזה אנחנו דנים.

אני מוכרח לומר לחבריי חברי הכנסת. חשבתי שלדיון הזה כדאי להזמין גם מאמני עבר וגם שחקני עבר. הרכבנו רשימה מתוך ידע אישי, התייעצות וכדומה. כמו שאתם רואים, יש פה הרבה מקום פנוי. מדוע? כי כמעט כל מי שפנינו אליו היתה לו סיבה לא להגיע. אבל, כשראיתי את כל הסיבות, אמרתי לעצמי שמשהו לא בסדר.

רונית תירוש:

 

מה מאחד אותם?

היו”ר זבולון אורלב:

לא יודע. אני לא יודע אם יש פה איזה קוד סודי של גילדה שאומרת שאין לה עניין לבוא לכנסת ולדבר. אני לא יודע איך להסביר את הדבר הזה.

אלכס מילר:

איזה סיבה נתן המאמן הנוכחי?

היו”ר זבולון אורלב:

 

               אני רק אומר שמות: אברהם גרנט, שלמה שרף - - -

אבי לוזון:

גרנט נמצא באנגליה.

היו”ר זבולון אורלב:

 

               בסדר.

               עמנואל שפר, יצחק שנאור, מרדכי שפיגלר שהוא שחקן היובל, כך אמרו לי, גיורא שפיגל, אלי אוחנה, שעיה פיגנבוים, אורי מלמיליאן, בוני גינזבורג, אבי רצון, אבי מלר, דני נוימן, יעקב שחר, אייל ברקוביץ, חיים רביבו. אבי כהן הגיע, יש צדיק.

נתתי רשימה מדגמית. אני מוכרח לומר שאני הרמתי גבה. הוועדה באמת עוסקת במגוון רחב של ארגונים ונושאים ועוסקת גם בנושאים בעלי רגישויות רבות כמו, למשל, החופש האקדמי של המוסדות להשכלה גבוהה. כל אחד מבין שהפרופסורים לא אוהבים לבוא לפוליטיקאים, לבוא לוועדה, להיחשף, לדבר, לדון ולקיים. אני מוכרח לומר, לא אני, לא קודמיי, וגם יעידו חברי הכנסת, לא נתקלנו בבעיה. פה אני מוכרח לומר, אבי, שנדלקה לי נורה - - -

רונית תירוש:

 

               אתה מוכן לשתף אותנו בסיבות שהם נתנו?

היו”ר זבולון אורלב:

               אני לא יודע. כל אחד עם סיבותיו: לא יכול, לא פנוי, לא מסתדר ולא פה ולא שם. מרדכי שפיגלר, אגב, אמר שהוא לא רוצה. אם מישהו שואל אז כך רשמו לי.

אבי לוזון:

 

               הוא לא בארץ, זה לא נכון. אני אישית הזמנתי אותו. יכולתי להזמין את שפיגלר כי הוא יועץ שלנו בהתאחדות.

אבי כהן:

יש לך עוד עובדים בהתאחדות, למה הם לא הגיעו? אלי אוחנה וכל השמות האלה, מנהל הנבחרת?

אבי לוזון:

 

               אני לא יודע. היחידי שדאגתי לזמן אותו ורציתי שהוא יבוא זה מוטל'ה, אבל מוט'לה בחו"ל.

היו”ר זבולון אורלב:

               אנחנו הזמנו את האנשים במישרין.

אבי כהן:

אם אבי, כיושב ראש ההתאחדות, אחראי על האנשים האלה, חבל שהוא לא הזמין.

אבי לוזון:

 

               אני לא ידעתי שהם הוזמנו.

אבי כהן:

 

               אז חבל שהוא לא יידע אותך.

היו”ר זבולון אורלב:

               אנחנו לא צריכים ליידע אותו.

רונית תירוש:

 

               בדרך כלל מכבדים אותנו, אנחנו לא נעזרים באחרים.

היו”ר זבולון אורלב:

               אנחנו מזמינים במישרין את האנשים. אמרתי, לא נתקלנו – אני אומר שזה חבל. הסוגיה הזאת מאוד מטרידה אותי, אבל אנחנו נקיים את הדיון גם עם אלה שהגיעו.

עד כאן דברי הפתיחה. אבי, לצערי לא שמעת את דברי הפתיחה אבל הואיל ושוחחנו פעמיים בסוגיה הזאת אתה יודע פחות או יותר במה פתחנו.

העניין שלנו הוא לא ועדת חקירה על כישלון. פעם היתה ועדה פרלמנטארית בראשותו של חבר הכנסת אבשלום וילן על אלימות בספורט. לכנסת יש מכשיר שקוראים לו ועדת חקירה פרלמנטארית. היה גם חבר כנסת אחד שבא אלי, כששמע שאני מקיים את הישיבה ואמר לי שאני עושה טעות ושאקים ועדת חקירה פרלמנטארית. אמרתי לו שלא.

אמנם אני מוטרד למה נכשלנו אבל אותי יותר מטריד איך נצליח. כלומר, מה הלקחים שהופקו? מה המסקנות שהוסקו? איך אנחנו מתארגנים כלפי העתיד? באיזה אמצעים אנחנו נוקטים כדי להבטיח שמדינת ישראל תהיה מיוצגת?

אנחנו לא יכולים לעבור על כל המסמך שהוכן אבל היו מדינות שהיו בשפל כמונו וידעו להתרומם.

אבי לוזון:

כי המדינות תמכו בהם.

היו”ר זבולון אורלב:

 

יכול להיות, אתה תאמר את דעתך. אמנם המדינה לא מיוצגת כאן באופן רציני, אבל לצורך העניין, המדינה זה גם אנחנו וגם חברי הכנסת. נדבר על הדבר הזה. האם העניין הוא תמיכות כספיות? האם  בונוסים? האם מאמנים? האם זה יושב ראש ההתאחדות? אני לא יודע.

תשאל אותי למה נכשלים במתמטיקה אני יכול להגיד לך. למה לא מבקיעים גול, אני לא יודע. כשהייתי חלוץ מרכזי בשיכון המזרחי ידעתי להבקיע גולים, היום אני כבר לא יודע.

עד כאן דברי הפתיחה.

אבי, אני מציע שתאמר את דבריך. חבר הכנסת מילר, אתה רוצה לומר משהו?

אלכס מילר:

 

אדוני היושב ראש. אני באמת מסתכל באופן כללי על מצב הספורט הישראלי ואני חושב שזה הפך להיות יותר דומה לבדיחה מאשר למשהו שמדינה בסדר גודל כמו ישראל היתה רוצה לראות בתוכה. אני חושב שהמדינה, בצורה שיטתית ובמשך שנים, מתייחסת בזלזול כלפי הספורט במדינה. אני חושב שאין שום אסטרטגיה לאיתור ספורטאים בגיל צעיר. אנחנו באמת צריכים לעשות חשבון נפש, לא רק בכדורגל אלא בכל הענפים. אם אנחנו רוצים להגיע בסופו של דבר להישגים משמעותיים, מה המדינה עושה כדי להגיע להישגים האלה? כמובן שקל לבקר אבל אני חושב שכאשר מדובר על נבחרת ישראל יש דברים נוספים שצריכים לדחוף את השחקנים לנצח חוץ מהעניין הכלכלי, חוץ מהתמריצים וכל הדברים שהם בהיבט היותר כלכלי. ישנו גם את הפן האידיאולוגי.

אדוני היושב ראש, אני עליתי ממדינה שלא זכור לי שבשנות התשעים  השחקנים קיבלו תמריצים גדולים ולמרות זאת הם היו האנשים הכי עשירים בתוך המדינה. אני מדבר על ברית המועצות לשעבר. הם שיחקו וידעו לשחק. בסופו של דבר, כאשר אנחנו מדברים על סמלי המדינה, כאשר אנחנו מדברים על שחקנים שלובשים תלבושת עם דגל ישראל, יש דברים שצריכים לדחוף אותם לנצח.

צר לי גם שהמאמן של נבחרת ישראל לא הגיע לישיבה הזאת. אנחנו תמיד יכולים לדבר וכל אחד יכול להיות אשם אבל צריך גם שיהיו אנשים שיגידו: אני אשם ואני לוקח אחריות ולא אני אשם אבל לא לוקח אחריות. אנחנו מצפים שאותם אנשים שמקבלים על עצמם אחריות להוביל את המדינה ואת הנבחרת, לא משנה כדורסל, כדוריד או כדורגל, כאשר הם מייצגים את המדינה הם צריכים לקחת אחריות. במידה ויש דיון ציבורי על הנושא הזה הם צריכים להסביר מה הסיבות. אף אחד לא בא להעביר ביקורת כי אתה אשם או כי לא הבאת שחקן לאימון או כי לא הצלחת להסתדר עם שחקנים אחרים ובגלל זה הם לא שיחקו. אני מדבר על כך שישנן בעיות.

אדוני היושב ראש, אני לא יודע מה היה הכיוון שלך אבל לפחות כשאני הגעתי לכאן הכיוון היה לשמוע מכל הגורמים, גם מהשחקנים, גם מהמאמן וגם מיושב ראש ההתאחדות לכדורגל מהם אותם הדברים שאנחנו כאנשי ציבור יכולים להשפיע ולשפר, כדי להביא את הספורט לרמה הטובה ביותר ואת הכדורגל בפרט.

לדעתי, זה יותר דומה לזלזול כאשר האדם שהכי אחראי על התוצאות של הנבחרת, שזה המאמן, פשוט לא מגיע. מתלוננים למה הציבור לא מתעניין. אני חושב שזאת אחת הסיבות. כאשר לא מגיעים לציבור כדי להעלות את הדברים לסדר-היום ולהסביר איפה הבעיות, הציבור פשוט לא מתעניין אחר-כך במה שקורה בתוך הענף. צר לי על כך כי אני חושב שזה אחד הענפים שהכי נמצא על סדר היום של הציבור במדינה.

אבי לוזון:

 

               הכי פופולארי בעולם.

אלכס מילר:

 

נכון. אני חושב שדווקא את הבמה הזאת המאמן היה צריך לנצל ולהגיע לכאן ולהגיד: חברים, יש כך וכך דברים, תנסו לעזור ואנחנו נצא לדרך.

אני חושב שזה זלזול, אדוני היושב ראש. דווקא בוועדות האלה הצלחנו לשפר לא מעט דברים. יושבים פה חברי כנסת, כמוך וכמו אופיר פינס וכמוני, שזאת ממש לא הקדנציה הראשונה שלהם. אני חושב שיש לכם ניסיון רב בכך שבוועדות הכנסת אנחנו מצליחים להביא לשינוי ולשפר דברים. כאשר מזלזלים בסופו של דבר התוצאה ברורה לכולם.

היו”ר זבולון אורלב:

 

אנחנו נמצאים בכנסת ה-18. בכנסת ה-15 כיהנתי כיו"ר ועדת החינוך והתרבות. מתן וילנאי היה שר המדע התרבות והספורט ואז דווח לוועדת החינוך בראשותי על הקמת ועדת סטרשנוב שבדקה את מצב ענף הכדורגל. בוועדה השתתפו: עורך דין אוריאל לין, שהיה בעבר חבר כנסת, ניצב בדימוס אריה עמית, נציג מס הכנסה לשעבר יהודה קפלן, יהודה שהרבני שהיה שחקן ישראל בעבר. הם הגישו את המסקנות ב-2002. אני לא יודע מי התייחס למסקנות האלה אבל צריך להזכיר אותן.

אבי לוזון:

רק לגבי העניין הזה. ועדת סטרשנוב הוקמה, ואני חייב להגיד לך בהגינות שלא באתי לכאן לדיון על ועדת סטרשנוב. היא לא היתה בדיון בקטע של כדורגל, היא היתה בקטע המנהלתי. אני אומר בוודאות שלמעלה מ-90% מהמלצות של ועדת סטרשנוב יושמו בהתאחדות לכדורגל הן על ידי גברי, הן על ידי איצ'ה והן על ידי. אם תרצה, אוכל לשלוח לך מחר או מחרתיים פירוט מדויק.

היו”ר זבולון אורלב:

               אני לא נכנס לזה.

               חבר הכנסת אופיר פינס בבקשה.

אופיר פינס-פז:

 

תודה אדוני היושב ראש. אני חייב לומר שאני לא חבר ועדת החינוך התרבות והספורט.

היו”ר זבולון אורלב:

אתה אורח רצוי מאוד.

אופיר פינס-פז:

תודה רבה. אני מברך את יושב ראש הוועדה. אני שמח שוועדת כנסת מדברת פעם על כדורגל. זה דבר ראוי ונכון. יש נושאים חינוכיים אבל יש גם נושאים ספורטיביים ואני שמח על כך.

אני רוצה רגע להפריד בין הכישלון לבין מצב הענף. אין ספק שהיתה הזדמנות גדולה. אמר את זה יושב ראש ההתאחדות לכדורגל כמה פעמים. באופן יוצא דופן, ההגרלה היתה מאוד נוחה לישראל. אין על זה מחלוקת, היתה הזדמנות גדולה מאוד שהוחמצה.

אבי לוזון:

על זה אנחנו מסכימים.

היו”ר זבולון אורלב:

               אנחנו מחמיצים כבר 40 שנה.

 

אופיר פינס-פז:

 

נכון. אני אומר שהפעם היתה גם הזדמנות מאוד נוחה מבחינת ההגרלה. קבוצות לא מהדרגה הראשונה, קבוצות שהן עבירות ולא עברנו אותן, נקודה.

אני, אגב, לא הייתי כל-כך אופטימי כמו אבי לוזון. בראיונות הראשונים אחרי ההגרלה אבי היה בטוח שאנחנו כבר יכולים לארוז ליוהנסבורג. אני הייתי קצת יותר מודאג, אבל מה זה משנה. בשורה התחתונה, אנחנו לא שם, לא הצלבה ולא בשום דבר. זאת החמצה גדולה.

הדבר העיקרי, אדוני היושב ראש, ששווה לדון בו מעבר לסוגיה הזאת, זה באמת מה שאתה אומר.  40 שנה אנחנו לא שם. מאז שעברנו לבית האירופאי אנחנו לא שם. אין ספק שהכדורגל הישראלי חולה והוא במשבר מתמשך וארוך ואין לו אסטרטגיה.

ניקח את רוסיה. רוסיה זה עולם אחר, זאת מדינה ענקית, הכול נכון. הכדורגל הרוסי היה במשבר גדול. כשר התרבות והספורט הייתי בביקור ברוסיה בשנת 2006. לא רק שהם הביאו את המאמן ההולנדי לנבחרת, הם עשו אסטרטגיה לכדורגל הרוסי בכסף גדול, בשיטות אימון אחרות ובגיוס "טלנטים" מגיל אפס בהיקפים גדולים. הם החליטו שתוך 5 שנים הם יהיו ברמה העליונה ביותר והם הצליחו.

אורי שילה:

גם הם לא העפילו.

אבי לוזון:

גם רומן אברמוביץ שילם עשרות מיליוני דולרים. אבל רומן אברמוביץ לא רוצה לתת לנו - ביקשתי מרומן אברמוביץ שיעביר לי את ההקצבות שהוא העביר לרוסיה, הוא לא הסכים.

אופיר פינס-פז:

 

אבי, לא זאת הנקודה. הנקודה היא שלכדורגל הישראלי אין אסטרטגיה. אגב, אם להגדלת הליגה ל-16 אתה קורא אסטרטגיה, אז אני אגיד לך שהאסטרטגיה הזאת לא תביא את הכדורגל הישראלי לשום מקום, סליחה שאני אומר. כשאני רואה את הפועל תל-אביב והפועל רעננה 5:0 ומכבי חיפה עם הפועל פתח תקוה 7:0 או 7:1, מזה הכדורגל הישראלי לא ייוושע.

אבי לוזון:

גם ספרד שהיא אלופת העולם ואלופת אירופה, ריאל מדריד וברצלונה מנצחות 7:0 ו-8:0. להגיד את מה שאתה אומר עכשיו זאת סתם אמירה קצת פופוליסטית שלא נוגעת לעניין.

אופיר פינס-פז:

 

לא באתי לריב איתך. אני באמתי לומר את דעתי. אני מכבד את דעתך. אתה נאבקת על דעתך, הרחבת על הליגות - - -

אבי כהן:

               בינתיים אבי הוא היושב ראש והוא החליט שיש 16 קבוצות. זה עדיין לא אומר שזה לא עושה טוב או שזה לא עושה רע.

אבי לוזון:

טוטנהם ניצחה את וויגן 9:0 ביום שהפועל תל-אביב ניצחה את הפועל פתח-תקוה 7:1. האם זה טוב או לא טוב?

אופיר פינס-פז:

 

אני לא באתי לריב איתך. אל תהפוך את זה לויכוח אישי, אני ממש לא במקום הזה. אני חושב שחסרה לכדורגל הישראלי אסטרטגיה. אמרתי שאם חושבים שהגדלת הליגות ל-16 זאת אסטרטגיה, אני אומר לכם שהיא לא תוביל לשום מקום. זאת דעתי. אם יש אסטרטגיה אחרת, אשמח לדעת מה היא.

אני חושב שהכדורגל הישראלי צריך לייצר תכנית יותר רצינית, יותר עמוקה, לטווחים יותר ארוכים, כדי להגיע לתוצאות יותר מרשימות. הבעיה היא לא רק שלא עלינו. כשאתה רואה את התשתית של הכדורגל הישראלי, כשאתה מחפש את ה"טלנטים", את הכוכבים הגדולים - אני לא מרגיש שאנחנו במקום של התקדמות. אני מרגיש שאנחנו במקום של נסיגה.

אבי כהן:

אתה צודק אבל אתם צריכים לעזור בעניין הזה. איך זה יתפתח?

אופיר פינס-פז:

 

תאמין לי, אני לא פוטר אף אחד משום דבר, בוודאי לא אותי ולא את חבריי. אני לא בא פה להאשים אף אחד. אני מנסה לנתח מצב כי כולנו רוצים. אין אחד בדיון הזה שלא רוצה שהכדורגל הישראלי יצליח. אני בוודאי לא מומחה לכדורגל ואף פעם לא התיימרתי. אני אומר את דעתי. אני רוצה שדעתי תילקח בחשבון במימדים שלה ולא מעבר לזה, אבל אני אומר את דעתי כחבר כנסת בדיון של הכנסת.

אני רוצה לומר עוד דבר. אני חושב שעקב האכילס של הכדורגל הישראלי הוא, תתפלאו, לא השחקנים, לא המאמנים אלא דווקא הבעלים והמנהלים, זאת דעתי. כשאני מסתכל על הכדורגל הישראלי ואיך הוא מנוהל - אני כמובן מדבר בהכללה גסה מאוד כי אני מצדיע לאנשים כמו יענקלה שחר ולעוד כמה. הוא דוגמה מאוד בולטת אבל יש עוד כמה. יש כמה קבוצות בודדות בכדורגל הישראלי שמנוהלות לתלפיות ומנוהלות במקצוענות ומנוהלות כפי שצריכות להיות מנוהלות. לצערי, רוב הקבוצות בכדורגל הישראלי אני חושב שסובלות מכושר ניהולי בינוני.

אבי לוזון:

אבל הקבוצה שמנוהלת הכי טוב הביאה אפס שערים, אז מה הקשר?

אופיר פינס-פז:

 

בוא נאמר שאתה בתפקיד בכיר באחד הבנקים הבכירים בישראל. חלק גדול ממנהלי הקבוצות ובעלי הקבוצות בכדורגל הישראלי, לא היית לוקח לעבוד בבנק. די לחכימא ברמיזא. אני חושב שצריך להשקיע בניהול.

אבי כהן:

הוא לא יכול לבחור את הבעלים.

אופיר פינס-פז:

 

אני חושב שצריך לשנות את התקנות. הייתי אומר שהמחוקק הישראלי, ואולי זה תפקידנו, צריך גם להחליט מי לא יכול להיות בעלים. ההתאחדות צריכה להחליט מי יכול להיות מנהל של הקבוצה? איזו הכשרה הוא צריך לעבור? מה היכולות הניהוליות שלו? מה הניסיון שלו? כמו שלא נותנים לכל אחד לנהל כל עסק אחר במדינת ישראל, וכדי לנהל סוג מסוים של עסקים אתה צריך יכולות מסוימות וקריטריונים - פה כל אחד יכול להיות כל דבר. מי אמר שזה נכון? כדי להיות מאמן אתה צריך לעבור קורסים והשתלמויות, לפעמים אתה צריך שמישהו יישב לידך על הספסל, אתה צריך הרבה דברים. אתה לא יכול הכול. אבל לנהל קבוצה או להיות בעלים של קבוצה אתה צריך להביא שיק, במקרה הטוב, או להיות קשור למישהו. אני חושב שזאת בעיה.

מילה אחת לגבי מאמן הנבחרת הבא. לא משנה מי הוא יהיה, במובן הזה שאם לא תהיה אסטרטגיה לידו, ספק גדול אם הוא יצליח. היו כאן מאמנים מחו"ל, היו כאן מאמנים מהארץ. להטיל על מישהו משימה שאינה מלוות באסטרטגיה ונותנים לו איקס שנים ובונים לידו את כל מה שצריך לבנות,  ספק אם הוא יצליח. אגב, אני לא מציע לפסול מאמן מחו"ל ואבל מה שחשוב זה באמת לבנות תכנית עבודה לאיקס שנים כשהמאמן של הנבחרת הוא חלק מהתכנית ולא כל התכנית.

היו”ר זבולון אורלב:

               תודה רבה. חברת הכנסת רונית תירוש, בבקשה.

רונית תירוש:

 

תודה רבה אדוני היושב ראש. אני רוצה להבהיר שהדיון פה, ככל שאני מודעת לסיבותיו, איננו נוגע לאבי לוזון כיושב ראש ההתאחדות ואולי לא נוגע ספציפית לאיצ'ה היושב ראש הקודם או לגברי לוי. זה נוגע למכלול של דברים. ראוי שנשים את הדברים על השולחן.

הערה שנייה: אני לא נוהגת להיות פסימית אבל אני חייבת להצהיר שאני מאוד פסימית באשר לסיכויים שלנו לנצח פעם ולהגיע לגביע העולם, להגיע למונדיאל ולכל מיני במות ראויות וגם לנצח. זה לא שאנחנו לא מגיעים, אנחנו תמיד נוגעים אבל בסוף אנחנו נכשלים.

אגב, להערתו של אופיר פינס, אני מסכימה בגדול לאסטרטגיה. אבל הדוגמה המצוינת של מכבי חיפה, שמנוהלת מעולה על ידי יעקב שחר, ובכל זאת מגיעים למשחקי חוץ, חוטפים פיק ברכיים ולצערי הרב לא קורה שם כלום.

אקדים ואומר שהכול עניין של כסף אבל כדי לא להישמע פשטנית אסביר את הדברים. הכול מתחיל ונגמר בתשתיות. תשתיות זאת מילה נהדרת למגרשים, ליציעים, למאמנים לקדטים, לנוער, לילדים, לאסטרטגיה ולכול. אין תשתית ראויה במדינת ישראל ואני חוזרת לשורה התחתונה, לכל זה נדרש כסף.

אני רוצה לתת לך דוגמה. אני מבקרת במגרש כדורגל ויש לי אפשרות לבקר בכמה וכמה מגרשים. אני אצהיר על עצמי שאני בני יהודה. אז היה לנו מגרש שכונתי פנטסטי, אבל צורה לו.

היו”ר זבולון אורלב:

 

               גילוי נאות, אני אליצור.

רונית תירוש:

 

אבל ילדיי זה מכבי חיפה ובעלי זה הפועל תל-אביב, כך שאני מבקרת בהמון מגרשים.

המגרש של מכבי חיפה, יעקב שחר שהוא מנהל לעילא ולעילא. אתה יושב ביציע ותריח ריח של שתן. לי זה לא עשה חשק לבוא שוב. למשל בליברפול באים כל המשפחה - - -

אבי כהן:

 

               היית בליברפול?

רונית תירוש:

 

               הייתי. הייתי בצ'לסי המחודש.

היו”ר זבולון אורלב:

               תוך הדיון הזה אני מגלה אצלה שטחי התעניינות חדשים.

רונית תירוש:

 

               מה זה חדשים, זה דבר מאוד ישן. מאז שהייתי מנהלת עירוני ט' – אני אוהדת ואפילו פירשנתי  - - -

אבי לוזון:

 

               אני רואה אותה בגמרי ליגת האלופות, אז תבין מזה את הכול.

אבי כהן:

 

               עם בעלך?

רונית תירוש:

 

               תמיד עם בעלי. בגלל זה אני צריכה להגיע גם להפועל ולראות את חיים רמון שם. לא משנה, בני יהודה יוכיחו את עצמם כי גם שם יש בעלים מעולה, חזי מגן.

אני חוזרת לתשתיות. יש השלכות למשחק טוב גם דרך הקהל שלו. הקהל לא יגיע ואני לא אמליץ לבני משפחות – פעם סחבתי את אמא שלי והיא לא באה יותר. לא רק בגלל הגרעינים, אלא בגלל ריח השתן, בגלל הדוחק, בגלל שאין שירותים ראויים לגברים ולנשים. משחק זה לא רק השחקנים או רק המאמן. זה מתחיל מהמון דברים.

בכוונה אני מתחילה במקום שאף אחד לא חושב עליו וזה היציע. כשיש לך קבוצה ויש לך קהל, זה דוחף את השחקנים קדימה וזה מכריח אותם להיות מקצוענים ולהביא ביצועים. אבל אצלנו הכול חובבני, הכול חובבני. הנבחרת זה בבואה של הליגה. והליגה שלנו היא חובבנית וזה לא משנה אם עכשיו הוא הכניס קבוצות - - -

אופיר פינס-פז:

 

כל המשחקים בליגה האנגלית משודרים ואי-אפשר להשיג כרטיס.

אבי לוזון:

זאת מסורת, זה דברים של 100 שנה. 

רונית תירוש:

 

אני אומרת לך שמכבי חיפה, שמנוהלת מצוין ויש לה נבחרת מצוינת ומביאה בארץ ביצועים מצוינים, לא מביאה קהל של 15,000 איש. אנחנו צריכים גרעין של קהל שילווה את הקבוצה וידחוף אותה קדימה.

עכשיו בוא נעבור למגרשים. אני לא אתן דוגמה מהמשחק בעכו, שבגלל קצת גשם נסגר ולא היה כי נדמה לי שגם באנגליה נסגרו 3 משחקים בגלל מזג האוויר.

אבי כהן:

הם לא התבטלו בגלל שהמגרש לא היה טוב אלא בגלל שהקהל לא יכול היה להגיע. המגרש מצוין.

רונית תירוש:

 

אנחנו משחקים בתשתיות שהן חובבניות, באורווה כזאת ובאורווה אחרת. זה לא יכול להביא אותנו לשום מקום ראוי.

עכשיו אני רוצה את הידינג, מאמן הולנדי, היום הוא מאמן את רוסיה.

אבי לוזון:

 

               כבר לא.

רונית תירוש:

 

               אם הוא פנוי אני רוצה אותו. מי יביא את מיליון היורו כדי להביא מאמן ראוי?

אבי כהן:

ואם הוא יבוא אז נעפיל?

רונית תירוש:

 

לא. אבי, הנה אני מגיעה לילדים ולאסטרטגיה של אופיר פינס. אני מסכימה עם חבר הכנסת פינס. בזמנו, גם כמנכ"לית משרד הספורט, דיברתי עם איצ'ה מנחם והוא אמר שרוצים להקים נבחרת מהיסוד, לקחת ילדים, להוציא אותם מבתי ספר, לעשות להם פנימייה של מומחים. היה ריב למה זה בשפיים ולא בוינגייט, אבל זה לא משנה. נכון שצריך להתחיל מהבסיס, לקחת ילדים. יש פטנטים בעולם ויש מודלים ולא צריך להמציא אותם ולהתחיל מהיסוד.

אני אומרת שוב, כל דבר לבדו לא יביא את הניצחון. אנחנו צריכים לשלב ידיים ומערכות ולוודא שכלל התשתיות שלנו הן מכוונות מטרה. זאת לא בושה לומר את זה. אני חושבת שזה יעד אסטרטגי הסברתי של מדינת ישראל מאין כמוהו.

אגב, אבי לוזון זוכה להרבה מאוד כבוד בארגון הבינלאומי בפיפ"א ובאופ"א, בכל מקום שתשים אותו. הוא גם נבחר לתפקיד מאוד מכובד שם, מתוך הערכה ליכולות שלו, למקצוענות שלו ולידע שלו. לכן, מי שמשגרר אותנו טוב, בואו נשדרג אותו.

במערכת ההסברה העולמית אנחנו נמצאים במקום מאוד מבודד. לצערי, ישראל נכשלה בהרבה מקומות. אבל יש פלטפורמות ששם יש לנו סיכוי לקדם את ההסברה שלנו, את הנראות שלנו, את הבולטות שלנו ואת המצוינות שלנו. אנחנו לא מנצלים את התשתיות האלה. קחו את התשתית הזאת, קחו את אבי לוזון, תנו לו את המשאבים. כשאני אומרת "קחו" זה אנחנו, זה המדינה. בואו ניתן את המשאבים, בואו נגיד שזה סדר העדיפויות. אני לא מתביישת בזה כסדר עדיפויות. זאת במה הסברתית בלתי רגילה למדינת ישראל. אני לא רואה בזה רק ספורט, אני רואה בזה הרבה דברים אחרים. אם לא נעשה את זה, אדוני היושב ראש, לצערי אני חוזרת לפתיח הפסימי שלי. לא צריך ועדות חקירה. הנה חסכתי להם, הנה התשובות, הנה ההסברים. בואו נעשה אנחנו את המעשה ואם זה לא יביא את התוצאה, אז נוריד להם את הראש.

היו”ר זבולון אורלב:

               תודה רבה. אבי לוזון, בבקשה.

אבי לוזון:

תודה רבה. לא יכולתי למצוא סנגורית יותר טובה מהגברת תירוש אז אני שמח. אני אציג מצגת קטנה ולאחר מכן כמה דברים שרשמתי לעצמי במענה לחברים.

(מציג מצגת)

נבחרת ישראל, קמפיין מוקדמות גביע העולם 2010. אני באמת חושב שהיתה לנו הגרלה יותר מסבירה. לעניות דעתי, הטובה ביותר שיכולנו לקבל מבחינת סיכויים כדי להגיע. העמדנו לרשות הצוות המקצועי, שאני יודע שהוא לא הגיע לכאן כי הוא לא רצה להישאל שאלות ולא רצה לענות תשובות.

היו”ר זבולון אורלב:

 

זה חמור מאוד, אני מוכרח לומר לך. מה שאמרת עכשיו זה חמור.

אבי כהן:

 

               לא שמעתי מה הוא אמר.

היו”ר זבולון אורלב:

               שהצוות המקצועי החליט לא לבוא לכאן כי הוא לא רוצה להישאל שאלות ולא להשיב תשובות.

אבי לוזון:

הצוות המקצועי זה אומר שאנחנו נתנו כל מה שצריך, החל ממאמן, עוזר מאמן, מאמן שוערים, מאמן כושר, רופא, פיזיותרפיסטים וכל מה שצריך. כל פעם נתנו מחנות אימונים כשהוא ביקש, גם בארץ וגם בחו"ל, בפינלנד באנגליה. כל מחנות האימונים האלה עלו לנו הרבה מיליוני שקלים. כל אימון שביקש, כל יום אימון, כל יום משחק, הזזנו את משחקי הליגה לפי הצרכים של הנבחרת. 70 ימי אימונים במהלך השנה. עשינו 4 משחקי אימון בינלאומיים נגד פינלנד בפינלנד. חוף השנהב בארץ, הונגריה, צפון אירלנד וכדומה.

תקציב נבחרת ישראל לקמפיין הזה היה 35 מיליון שקלים. לא שקל, 35 מיליון שקלים. זה מה שעלה לנו. זה אומר הכול: המאמנים, השכר, האימונים, הלוגיסטיקות, הטיסות וכל מה שכרוך בזה.

אופיר פינס-פז:

 

אתם בגירעון?

אבי לוזון:

לא. אנחנו לא בגירעון. אני אף פעם לא עושה גירעון. זה לקמפיין שזה דו שנתי כי הקמפיין הוא לשנתיים.

תקציב מדינת ישראל בשנת 2008 בהשקעה בכל נבחרות ישראל לדורותיהם הוא 128,000 שקל. השקעת המדינה בנבחרת ישראל היא פחות מחצי אחוז. אנחנו גם מקבלים 15 מיליון שקל ממועצת ההימורים. אנחנו מקבלים 15 מיליון לפי קריטריונים של בורוביץ. שתדעו גם שכל ה-15 מיליון שקל האלה, רובם הולכים לכיוון של מימון איגוד השופטים בגין כל משחקי הנוער בארץ, כל משחקי הנערים, ילדים, משחקי נשים, נערות ומשחקי ליגות חובבניות, דהיינו ליגות א', ב' ו-ג', שאנחנו לא יכולים לחייב אותם בדמי שיפוט כי אין להם הקצבות ראויות ואין להם כסף ויכולת לשלם את זה.

כדי שיהיה לכם עוד מושג, לפני שאני עובר לשקף הבא. תקציב ההתאחדות לכדורגל עומד על סדר גודל של 70-80 מיליון שקל לשנה, דהיינו כ-150 מיליון שקל בשנתיים. 110 מיליון מתוכו ממומן על ידי  ההתאחדות לכדורגל מהאמצעים שלה. המדינה, לצערי, לא עוזרת. ההשקעה במתקני כדורגל אף פעם לא נתפשה בקטע של תשתיות. אנחנו מדברים ככלי חינוכי, ספורטיבי וקהילתי. הרי איפה תמצאו עוד מקום יותר חינוכי ממגרש הכדורגל? איפה תמצאו עוד מקום ששם יכולים לשחק עולים חדשים וותיקים, עשירים ועניים, בני מיעוטים מכל הדתות, מוסלמים, נוצרים יהודים, כולם ביחד לובשים את אותה חולצה, מבקיעים שער, כולם מתחבקים, כולם מאושרים. האינטגרציה הכי אמיתית במדינת ישראל זה שם.

אופיר פינס-פז:

 

חוץ מבית"ר.

אבי לוזון:

אבל שם לא מסתכלים ולצערי המדינה לא משקיעה. חסרים לנו מגרשים ראויים, מגילאי ילדים ועד בוגרים. למרות זאת אנחנו עושים מאמצים ואני גאה להגיד לכם שבימים אלה מוקם מגרש כדורגל חדש בחיפה, ברמה מצוינת בהשקעה של קרוב ל-400 מיליון שקל. מועצת ההימורים תומכת ב-135 מיליון שקל. כל השאר בא ממקורות עיריית חיפה ותורם. בפתח תקווה מוקם מגרש בעלות של 180 מיליון שקל, כאשר הקצבת מועצת ההימורים תגיע במקרה הטוב ל-50 מיליון שקל. בנתניה מוקם מגרש בהשקעה של 200 מיליון שקל. גם שם העירייה מממנת את הרוב, קרוב ל-50 מיליון שקל מועצת ההימורים. באשדוד לא מוקם אצטדיון ואני רוצה שיוקם. בבאר שבע יש אישור להקמת אצטדיון ועדיין לא קם. בעכו מקימים אצטדיון בונבוניירה קטן ויפה של 5,000 מקומות, שכבר בתחילת העונה יהיה חדש. כולה מקורה, אצטדיון בונבוניירה חמוד קטן בשביל הפועל עכו.

צריך להשקיע בתשתיות גם של מגרשי אימונים. יש היום מחסור חמור בתשתיות. לו אפשר היה לעשות בכל מקום בארץ מגרשים סינטטיים עם תאורה, שקבוצות יתאמנו מהבוקר עד הערב. אתם יודעים, בזמן שבשדרות היה בלגן, ההתאחדות לכדורגל כשהיא שמעה שבשדרות אין תאורה, אני שלחתי את האנשים שלי, עובדים שלנו, על חשבוננו הקמנו עמודי תאורה במגרש בשדרות כדי שהילדים יוכלו לשחק שם. אף אחד במדינת ישראל לא הרים את הכפפה לעזור לילדי שדרות שיהיה להם תשתיות. ההתאחדות לכדורגל הרימה את הכפפה הזאת והיא עשתה את הכול מתוך תקציבה השוטף. התשתיות זאת הבעיה הלאומית של מדינת ישראל. אני שלחתי מאמן להשתלמויות בכל מיני מקומות. עכשיו חזרו מספרד ובשנה שעברה היו בבלגיה ובכל מיני מקומות. דיברו קודם על רוסיה. לכל קבוצה יש מגרש אימונים משלה: טרום ב', טרום ג', ילדים א', ילדים ב', ילדים ג'. לכל קבוצה יש 15-20 מגרשי אימונים.  בפתח תקווה, נתניה, אשדוד, לכל אחד יש איזה מגרש אחד שקבוצות חולקות אותו ו-3-4 קבוצות מתאמנות על אותו מגרש מחוסר תשתיות ומגרשי אימונים.

מדברים על בית הנבחרות. הזכירה קודם חברת הכנסת שהיא דיברה עם איצ'ה. 80 שנה מדברים במדינת ישראל על הקמת בית נבחרות.

היו”ר זבולון אורלב:

61 שנה.

אבי לוזון:

 

מדברים על הקמת בית נבחרות. ההתאחדות כבר חגגה 80. מה קרה? לא הקימו כלום. בא עבדכם הנאמן אבי לוזון ואמרתי שאני מקים בית נבחרות. עשיתי תכנית, הבאתי את בלטר ואת פלטיני וחגגנו ולקחנו את מלון שפיים ואנחנו הולכים להקים שם בית נבחרות עם שני מגרשי אימונים, אחד סינטטי, אחד דשא. חדרי טיפולים, עם טריבונה, עם תאורה, עם חדרי כושר, חדרי מולטי מדיה לתדריכים, כיתות לימוד. הפרויקט הזה עולה 20 מיליון שקל. מה המדינה נתנה? אפס. מה הטוטו נותן? 1.1 מיליון. אבי לוזון מגייס 19 מיליון שקל ממקורות חוץ, לא שקל מהתקציב השוטף של ההתאחדות לכדורגל, כדי לממן את הפרויקט הזה. האבסורד הכי גדול, אני מחזיר למדינה כסף. למה? כי מה-20 מיליון יש להם 3 מיליון שקל מע"מ, שאני משלם כי אני מלכ"ר ולא מתקזז על מע"מ. 3 מיליון אני תורם למדינת ישראל כדי להקים בית נבחרות, לא המדינה תורמת לבית הנבחרות.

בהונגריה הקימו בית נבחרות בעלות 50 מיליון יורו ואת כל הכסף הזה מימנה ממשלת הונגריה, לא ממשלה עשירה. .

אופיר פינס-פז:

 

זה רק לכדורגל?

אבי לוזון:

רק לכדורגל.

זה עוד לא מספיק, כי אני צריך להקים ליד זה גם מלונית קטנה כדי שתשמש את השחקנים. כל הכוונה פה לקחת באמת שחקנים צעירים, להקים שם פנימייה, לקחת את 30הילדים המובחרים, בני 14-16 ולתת להם להתאמן פעמיים ביום כמו באקדמיות באירופה. יתאמנו בבוקר, ילכו ללמוד, יחזרו יתאמנו עוד פעם אחר הצהריים. לתת להם תזונה נכונה, הדרכה, פסיכולוגים, כל מי שצריך וכל מה שצריך כדי להכשיר אותם להיות שחקני כדורגל יותר טובים עם המאמנים הכי טובים.

אבל מה המדינה עושה? כלום.

 

אופיר פינס-פז:

 

למה לא עשיתם את זה בוינגייט?

אבי לוזון:

כי לוינגייט אין תשתית של בית מלון ואין לה כלום.

מה קורה? הכי פופוליסטי להגיד שהכדורגל עשיר, הכדורגל חזק. אני אגיד לכם את האמת. אני באופיי מעולם לא בוכה. מה שלא יקרה, מה שלא יפגעו אני מעולם לא אגיד שאני חלש, אני תמיד חזק. אני מעולם לא אבכה ומעולם לא אתבכיין לאף אחד, לא בפן האישי ולא בפן של כל גוף שאני מנהל אותו.

אבי כהן:

 

               גם לא במשרדים של מכבי פתח תקווה?

אבי לוזון:

 

               גם לא. השר הקודם, מג'אדלה הקים את ועדת בורוביץ, ובאופן טבעי עניין אותו המגזר שאיתו הוא מזוהה. 

אופיר פינס-פז:

 

בוא נעשה סדר. מי שהקים את הוועדה זה אני. זה היה סנדלר והחליפו את סנדלר בבורוביץ?

אבי לוזון:

נכון. הוועדה קיבלה הנחיות, לא משנה. מה היו תוצאות ועדת בורוביץ? תדעו, להוריד לכדורגל 5 מיליון שקל מההקצבה. היא קיבלה 20 מיליון, נוריד לה ל-15 מיליון. אני מדבר על ההקצבה של הטוטו  לכדורגל הישראלי. מורידים 5 מיליון שקל.

היו”ר זבולון אורלב:

 

בקריאת ביניים אומר לך שלקראת הכנת המסמך של הממ"מ קיבלנו מידע מהטוטו שהם נותנים לכם  25,500,000 שקל.

דוד מלכה:

בנוסף ל-60 מיליון של הסכם שיווק.

אבי לוזון:

               ה-60 מיליון הסכם שיווק זה לא שייך לכסף של ההתאחדות. זה כסף של הקבוצות בגין השימוש בשמם וכל מיני פרסומים שהם נותנים לטוטו. זה הסכם שיווק וכשמו כן הוא.

רונית תירוש:

גם על זה יש מי שרוצה ללכת לבית משפט.

אבי לוזון:

שילכו.

אתם יודעים? אני חבר באופ"א. אני חבר בוועד הפועל של אופ"א. שאלתי את החברים שלי: תגידו, יש מושג כזה שיטור? אמרו לי: על מה אתה מדבר. אמרתי: אני במדינת ישראל משלם שיטור למדינת ישראל. ישראל משחקת נגד אנגליה או נגד רוסיה - 800 שוטרים.

               ביום ראשון אני שם שיק למשטרת ישראל. גמר גביע המדינה כל שנה - - -

אופיר פינס-פז:

 

איך זה במדינות אחרות?

אבי לוזון:

               שום שקל לא משלמים, הכול על חשבון המדינה. גם פה זה היה על חשבון המדינה.

היו”ר זבולון אורלב:

 

אני כבר אומרים לך שאנחנו מטילים על הממ"מ לעשות מחקר משווה למימון שיטור במשחקים בינלאומיים. .

אבי לוזון:

 

               בשום מקום באירופה לא משלמים שיטור.

רונית תירוש:

 

               אני רק אגיד לך שנותנים לחתול לשמור על השמנת. אומרים למשטרה: כמה את צריכה? היא אומרת 400 שוטרים ואז הוא צריך לשלם ל-400 שוטרים. זה גם אבסורד.

היו”ר זבולון אורלב:

               נבדוק את זה. אנחנו יכולים לבוא בטענה לממשלה.

דוד מלכה:

הם קובעים את המחיר ואת הכמות.

אבי לוזון:

הם קובעים את הכמות, קובעים את המחיר, קובעים את הכול. שלא תעיז שלא לשלם כי הם נותנים לך צו סגירה למגרש. יש לך ברירה? הם הרשות השופטת, המחוקקת והמבצעת. ואז מה קורה? הכדורגל הישראלי שוב מממן את מדינת ישראל מ-15 מיליון שקל מהתקציב. 3 מיליון על חשבון תקציב ההתאחדות לכדורגל, 12 מיליון על חשבון קבוצות הכדורגל, דהיינו, מכבי חיפה, מכבי ת"א, בית"ר ירושלים, בני יהודה, פתח תקווה, אשדוד וכו'. כולם ללא יוצא מן הכלל. כל שתי הליגות הראשונות, כל 32 קבוצות הליגות הראשונות משלמות שיטור.

עוד אבסורד: גמר גביע המדינה במעמד נשיא המדינה, המעמד הכי מכובד, גם "תוקעים" לך 500 שוטרים, 700 שוטרים, 800 שוטרים, תשלם חופשי. למה? כי אחרת לא יתנו לך לשחק.

עכשיו אומרים: בואו נעשה רגולציה בשידורים. למה? הכי פופוליסטי זה להגיד שידורים פתוחים לכל עם ישראל וערוצים פתוחים ומה פתאום שנשלם. ואז מה קורה? לא רוצים לשדר, תן לי בחינם, אם לא, לא משדר.

היו”ר זבולון אורלב:

               אתה מדבר על המשחקים הלאומיים, על נבחרת ישראל?

אבי לוזון:

על נבחרת ישראל הלאומית. מיום שנוסדה ההתאחדות, גם אני וגם קודמיי וגם אחרי. גם משחקים של נבחרת אולימפית, לדוגמה. נבחרת "under 21" באים הערוצים הפתוחים ואומרים שזה לא כל-כך מעניין אותם לשדר. אני אומר: בואו לשדר את זה בערוץ 5 פלוס או בצ'רלטון. לא, צריך בפתוח. צריך בפתוח, אף אחד לא משדר. מה עושים? רואים באינטרנט מה התוצאה כי אף אחד לא רוצה לשדר את זה. זה כי מישהו החליט רגולציה.

היו”ר זבולון אורלב:

 

מהלכים עכשוויים ועתידיים.

אבי לוזון:

דיברתי על בית הנבחרות שאנחנו מקימים אותו. אני גאה להגיד שאני מיניתי את כל המאמנים הצעירים שכולם שחקני עבר. מוטל'ה שפיגלר משמש כיועץ בהתאחדות ואחראי על הליגות הנמוכות. יש לנו את מוטי איווניר, אלי אוחנה, טל בנין, אלון חזן. מה מייחד אותם? שהם היו גם שחקני נבחרת ישראל, שיחקו גם בארץ ובחו"ל, מהווים בארץ ובחו"ל, כדי שילמדו את השחקנים הצעירים שלנו. 

               יש לנו פרויקט מחוננים ו"סקאוטרים" בכל רחבי הארץ, שאנחנו שולחים מאמנים ותיקים כמו אריה רדלר ואמציה לבקוביץ וכו' שמאתרים לנו שחקנים בכל רחבי הארץ כדי לראות מי השחקנים הכישרוניים בני 13-14 כדי לאתר אותם ולקחת אותם לנבחרות ישראל.

עשינו פרויקט שוערים. יש לנו את בוני גינזבורג, שורה אובארוב. יש פרויקט שוערים, לקחנו את 15 השוערים הכי טובים בארץ, רק צעירים, כדי לנסות ולהכשיר אותם כדי לגדל מתוכם שניים שלושה שוערים לעתיד מדינת ישראל. היום, לצערי, כל השוערים הישראלים שמשחקים גם בליגה וגם בנבחרות הם בני 33, 34, 35. אין לנו שוער צעיר.

אופיר פינס-פז:

 

               יש בירושלים.

אבי לוזון:

 

               הוא היחידי.

אנחנו גם הולכים למנות מנהל טכני לכל נבחרות ישראל. יכול להיות שזה יהיה מנהל טכני זר שעבד באייאקס. אנחנו בודקים עוד מועמד אחד מגרמניה. אנחנו עושים שיתופי פעולה בינלאומיים עם התאחדויות הכי מובילות באירופה. רק לפני כמה ימים חתמתי על אמנה לשיתוף פעולה עם ההתאחדות הגרמנית, שנבחרות מגרמניה יבואו אלינו, אנחנו נוכל לנסוע לגרמניה. המאמנים הישראלים יוכלו לנסוע להשתלמויות בקלן.

דרך אגב, לעניין התשתיות, לבוא לשם ולקנא. אבל גם לשם ההשוואה במספרים. חבר'ה יש שם 2.5 מיליון שחקנים שמשחקים כדורגל מכל הגילאים. אצלנו יש רק 35,000. זאת אומרת, על כל שחקן ישראלי יש שם 100. אבל אנחנו לא מרימים ידיים. הקמנו את אגף ההדרכה. יש לנו באגף ההדרכה אחריות מקצועית למאמנים ואנחנו מעבירים היום את כל הקורסים ועושים את הכול.

אנחנו עושים השתלמויות מקצועיות גם בארץ וגם בחו"ל. אני שלחתי את מאמני קבוצות הנוער של הליגה העלית שלנו לנוער. שנה שעברה היו בבלגיה, עכשיו היו בספרד. את מאמני נבחרות הנשים והנערות שלחנו לצ'כיה ושבדיה כדי שישלמו. הם לא שילמו דבר וזה גם לא היה על חשבון ההתאחדות לכדורגל. אני אומר לכם בגאווה, הכול על חשבון המדינות המארחות, כולל האירוח וכרטיסי הטיסה שניתנו על ידי אופ"א. זה עוד דבר שאני אומר לזכותנו.

אופיר פינס-פז:

               אולי תתייחס למה שאנחנו אמרנו.

אבי לוזון:

 

עכשיו אני רוצה להתייחס לכמה דברים שאופיר אמר. כפי שאמרתי וכפי שאמרה הגברת רונית תירוש, אחד הדברים הכי חשובים זה לא להגיד אלא להביא כסף ולהשקיע אותו באמת בתשתיות כדי לעשות אסטרטגיה רחבה של מגרשים, של אימונים ושל נבחרות.

אופיר, היית שר הספורט. כשעלינו לטורניר של גמר אליפות אירופה מתחת לגיל 21 בירכת והבטחת לנו – סתם לשם הדוגמה כדי שתבין איך זה מתנהל. הבטחת לנו חצי מיליון שקל להכנות הנבחרת להולנד. אספר לך קוריוז קטן ולא כדי לבכות, אני לא בוכה לעולם. הבטיחו את החצי מיליון שקל, 70 פעם אני והחשב שלי ביקשנו. עד היום לא הגיע הכסף וכנראה גם לא יגיע. זה מראה לך את ההתייחסות של המדינה אפילו להבטחות שלטוניות של שר מכהן. 

אופיר פינס-פז:

 

שר שכיהן.

אבי לוזון:

 

               כשהבטחת היית השר המתאם.

אופיר פינס-פז:

זאת הבעיה, שמתחלפים מהר, מה לעשות? זה לא שהבטחתי זה גם סוכם בתוך המשרד ואני מתפלא שזה לא בוצע.

אבי לוזון:

 

               זה לא בוצע.

רונית תירוש:

 

אז בואו נזמין את המשרד לדיון.

אבי לוזון:

זה רק מראה לך את ההתייחסות. גם בתקציב משרד הספורט – דיברתי עם לימור לפני שאישרו את התקציב בפעם האחרונה. היא אמרה שמגדילים לנו את תקציב משרד הספורט ב-20 מיליון שקל. אמרתי לה כל הכבוד. כמה מתוך זה מגיע לכדורגל? אפס.

רונית תירוש:

 

               למה?

אבי לוזון:

 

               יש לה סדרי עדיפויות, הכדורגל עשיר וחזק.

אופיר פינס-פז:

 

יחסית לענפים אחרים.

אבי לוזון:

לצערי הסתיים הקמפיין הכושל של מונדיאל 2010. אנחנו נעשה כל מאמץ למצוא מאמן. אני לא מסתיר שאני בעד מאמן זר, כדי לתת איזו ראייה אחרת מבחוץ, שמישהו מבחוץ יבוא ויראה. אני מדבר על מאמן בעל שם שאף אחד לא יוכל להגיד שהוא לא טוב. הוא יסתכל על הדברים מבחוץ. אומרים "אורח לרגע רואה כל פגע" והוא מבחוץ יוכל לראות את הדברים טוב יותר. אני בטוח שאנחנו נגיע לאיזה טורניר או יורו 2012 או מונדיאל 2014 או יורו 2016.

סתם כקוריוז. ביורו 2016 יהיו הרבה יותר סיכויים לנבחרות כמו ישראל מהטעם הפשוט שפלטיני, הגדיל את מספר המשתתפות ביורו 2016, מ-16 נבחרות ל-24. מן הסתם, הסיכוי גדל ב-50%.

היו”ר זבולון אורלב:

יש יותר מ-24 מדינות באירופה?

אבי לוזון:

 

               יש 53 מדינות.

אורי שילה:

רק 13 מעפילות מתוך 53 ו-30 מתוך 208. זה סדרי הגודל. האחוזים של המעפילות הם לא אחוזים של 50:50. רק 20% של העפלה.

אבי לוזון:

               למרות הכול, בחיים שלי בכלל וגם בכדורגל, אני בחור אופטימי. אני תמיד מאמין והאופטימיות שלי מתמצאת במשפט אחד. למרות כל מה שאמרתי כאן, אני מסתכל על חצי הכוס המלאה ואת המחצית השנייה אני אמלא לבד.

אופיר פינס-פז:

 

מה אתה אומר לגבי הניהול? לייצר מנהלים כמו שיצרתם מאמנים. זה חלק מהבנייה של הכדורגל. כמו שאתה משקיע באצטדיונים, תשקיע במנהלים של קבוצות. 

אבי לוזון:

יש קורסים למנכ"לי קבוצות כדי ללמד אותם לנהל. אנחנו נותנים הדרכות למנכ"לים הקיימים. יש פורום מנכ"לים קבוע בהתאחדות לכדורגל. כל מנכ"לי ליגת העל נפגשים עם מנכ"ל ההתאחדות לכדורגל והסמנכ"ל ודנים מה צריך לעשות למען הכדורגל הישראלי. יש פורום מנכ"לים של הליגה הלאומית שעושים את אותו דבר.

אופיר פינס-פז:

 

יש קריטריונים לניהול?

אבי כהן:

אין קריטריונים לניהול.

אבי לוזון:

אתה לא שומע?

אבי כהן:

 

 

אני שומע, אבל אני גם יודע. תגיד אין וזהו.

אבי לוזון:

תן לי לסיים משפט. תכף תקבל את רשות הדיבור ותגיד מה שאתה רוצה.

יש דברים שאנחנו יכולים למנוע. למשל, בתקנון שלנו, אם אדם עבר עבירה פלילית כלשהי הוא לא יכול לכהן בתפקיד בהתאחדות לכדורגל. הוא לא יכול להיות חבר עמותה ולא שום דבר.

אבי כהן:

 

               מי שהורשע לא יכול להיות מאמן ולא מנהל.

 

אבי לוזון:

7 שנים מיום ההרשעה שלו.

אבי כהן:

 

               אז למה רוצים את ברקוביץ אם היתה לו איזה עבירה פלילית?

אבי לוזון:

 

               מי אמר שיש לו?

אבי כהן:

 

               הוא לא הורשע? הוא לא הורשע בתקיפה של מאמן?

אבי לוזון:

 

               הוא עדיין לא הורשע. עזוב, הוא לא על סדר היום.

רונית תירוש:

 

               זה לא משנה, הוא רק מפרשן.

אבי לוזון:

 

               הוא בינתיים לא מאמן ולא מנהל.

אבי כהן:

 

               אבל יש לו מועמדות מאוד חזקה.

אבי לוזון:

 

               של מי? אצלך?

אבי כהן:

 

               למה אתה אומר את זה?

אבי לוזון:

 

               עזוב, הוא לא על סדר היום.

 

בקיצור, זה הדבר היחידי שמונע מישהו. זה נכון שאם יבוא מישהו כמו גידאמק שיש לו כסף, הוא יכול לקחת קבוצת כדורגל ולעשות בה כבתוך שלו, כאשר מתפקידו למנות את האנשים הכי טובים לפי ראות עיניו שינהלו עבורו את הקבוצה בצורה הכי מיטבית כדי שהקבוצה תהיה יותר טובה. אנחנו נותנים קורסים לאותם מנכ"לים שמכהנים בפועל. אנחנו לא יכולים למנות למישהו מנכ"ל כזה או אחר.

אופיר פינס-פז:

 

ברור. אני מציע לכם לייצר קריטריונים. הבעלים יבחר את המנכ"ל, אבל לפי הקריטריונים. שיהיו לו קווים ושהוא יוכל לקחת אנשים ברמה מסוימת. 

אבי לוזון:

בזה אני מסכים איתך.

אבי כהן:

אני שמח שהזמנתם אותי ונעניתי ברצון.

היו”ר זבולון אורלב:

 

               ראינו בך שחקן עבר חשוב, דמות משמעותית בענף הכדורגל, כמו גם אנשים אחרים שאני מצטער שלא הגיעו.

אבי כהן:

אני שמח לשמוע. הגעתי לכאן בתוקף היותי שחקן עבר וגם מאמן עבר. הפסקתי לאמן כי לא ראיתי שום עתיד בעבודה שלי. לא בגלל שאני לא מוכשר אבל לפי ההתנהלות של הכדורגל בארץ ראיתי שאין טעם. הייתי בהפסקה ועזריה אלטר, כמנכ"ל ארגון השחקנים, הציע לי לעמוד בראש ארגון שחקני הכדורגל בישראל. אגב, כמה שאבי לוזון מקורב לאופ"א עם היבחרו בצדק, כך גם אנחנו מחוברים לארגון השחקנים העולמי שעושה עבודה מעולה ברחבי העולם לטובת השחקנים.

אני באמת רוצה לציין גם את אבי לוזון כיו"ר ההתאחדות לכדורגל שבאמת עושים עבודה. הם הוא, גם אורי וגם יריב, שנכנסו ובאמת אין לנו הרבה דברים רעים להגיד, רק דברים טובים. הם עושים עבודה טובה רק הידיים שלהם כבולות.

אבי, רציתי לומר לך דבר אחד. אחת המסקנות בוועדת סטרשנוב, מה-10% שלא יושמו, היתה שארגון השחקנים צריך להיות שותף בוועדות, בישיבות בהתאחדות לכדורגל, וזה לא יושם. לידיעתך כדי שתיקח את זה לתשומת לבך.

אופיר פינס-פז:

 

אתם לא יושבים - - -

אבי כהן:

לא. אנחנו לא יושבים בהתאחדות לכדורגל, לא במשרדים, לא בוועדות ולא בשום דבר. אנחנו מאוד מאוד רוצים לשבת ולהשפיע ולהגיד את הדעה שלנו כי יש לנו הרבה מה להגיד אבל אנחנו לא מקבלים את ההזדמנות הזאת וחבל.

אבי לוזון:

אני חושב שאף אחד לא התייחס אליכם כמו שאני התייחסתי אליכם. אתה יכול לשאול את המנכ"ל שיושב לידך. היחס שאתם מקבלים מההתאחדות לכדורגל בראשותי, לא קיבלתם מעולם לפני זה.

אבי כהן:

אני בארגון 4 שנים. אני לא יודע מה היה לפני אבל אני יודע מה קורה עכשיו, שאנחנו לא משתתפים בוועדות ולא בהתאחדות לכדורגל, בשום נושא ובשום דבר. זה חבל כי אנחנו רוצים את טובת הכדורגל.

לצורך העניין, כמו שאבי סיפר במצגת היפה והמעולה שהוא עשה. בסך הכול אנחנו באותה דעה, שהכדורגל הישראלי לא יכול לצעוד אפילו צעד אחד קדימה אם הדברים האלה לא ייושמו, קרי, כל מה שרונית אמרה וכל מה שאמר אופיר.

אנחנו כולנו בדעה שהכדורגל חייב להתקדם. אם המצגת הזאת באמת תיושם – הרבה שנים אנחנו מדברים שצריך וצריך וצריך. אני הייתי שותף לוועדה המקצועית בהתאחדות לכדורגל, שאיצ'ה מנחם היה בראשותה. אפילו לא חותמת גומי היינו. הוועדה היתה וקשקשה ובלבלה ומזה לא יצא שום דבר. אם באמת נראה שהדברים רוקמים עור וגידים, גם המתחם בשפיים מוקם וגם המאמנים המפורסמים ובעלי היכולת נכנסים לעבודה, זאת ברכה ואני מאוד מקווה שזה ייושם.

לדוגמה. אבי לוזון אמר שהושקעו 35 מיליון שקל בקמפיין האחרון לנבחרת ישראל. אני מאוד שמח שהאמנת שהנבחרת הזאת יכולה להגיע למונדיאל אם תשקיע הרבה כסף. גם אם היית משקיע 100 מיליון או 200 מיליון, לא נראה לי שהנבחרת היתה מגיעה כי אנחנו לא מספיק טובים, לא מספיק חזקים. לא משנה איזה מאמן יעמוד בראשה. השחקנים הם שחקנים נתונים. לכן אני מציע לעתיד, כשעכשיו על הפרק יש מאמן זר ויש את מי לבחור. אמרתי לך את דעתי האישית שפחות חבל על הכסף. את הכסף הזה ועוד כסף שאתה רוצה להשקיע בנבחרת הבאה או בקמפיין הבא, אני הייתי אומר לך להשקיע בתשתית של העתודה שלנו.

אבי לוזון:

 

               אני משקיע גם בתשתית.

אבי כהן:

 

לא, לא. אין לך מספיק כסף להשקיע גם וגם.

אבי לוזון:

               ועדת החינוך תביא כסף מהמדינה.

אבי כהן:

אבי, ידיך כבולות. אם הייתי יודע שאתה באמת תקבל כסף מהמדינה ויהיה לך כסף בלי הגבלה, הייתי אומר לך תשקיע 100 מיליון לנבחרת. אבל מכיוון שהתקציב שלך מוגבל, אין לך מספיק כסף, הייתי מציע שכל הכסף הזה, שזה המון כסף, שזה הולך – אני יכול להגיד לך שבקמפיין הבא אנחנו לא נעלה. סביר להניח שלא נעלה. הסיכויים הם יותר שלא נעלה מאשר שכן נעלה. לכן, אם אנחנו רוצים לבנות משהו שהוא באמת לעתיד, אתה הולך בדרך הנכונה וחבל שהכסף הזה יתבזבז לקמפיין הבא. צריך להפנות אותו לעתודה. מהעתודה הזאת יש אולי סיכוי לשחקנים להביא אותנו לאיזה קמפיין, או לגביע העולמי או לגביע אירופה.

נמצא איתי כאן אריה אלטר, אדוני היושב ראש, והייתי רוצה שהוא יגיד כמה מילים, מכיוון שהוא חלק פעיל ודומיננטי בארגון השחקנים. יש לנו הרבה בעיות בעניין של ארגון השחקנים שבעצם מושלכות אל הכדורגל הישראלי. תודה רבה.

אריה אלטר:

הכותרת שניתנה לדיון היא: אי הצלחת הנבחרת. אני חושב שהכותרת קצת מטעה ואנחנו צריכים לשנות אותה.  למעשה, לא הנבחרת נכשלה אלא המדינה נכשלה. המדינה נכשלה מכיוון שלאורך 60 שנה או יותר מזה, היא לא השכילה להקים אפילו אצטדיון אחד ראוי לשימוש במדינת ישראל. זאת לא בעיה של אבי לוזון, זה היה עוד הרבה לפניו.

אם מסתכלים על התמונה לגבי הספורט, לגבי הכדורגל  - אנחנו מנסים למעלה מ-5 שנים להילחם באלימות בספורט. והגענו למצב שהקמנו את המועצה למניעת אלימות בספורט. 8 חודשים אנחנו עובדים במועצה ועדיין לא העבירו אגורה אחת למועצה. זאת אומרת, שבעצם זה מאוד קל להגיד כנגד ההתאחדות.

ראינו את הסקירה שאבי לוזון נתן והיא מאוד מרשימה. באמת הוא מנסה לעשות יש מאין אבל אנחנו צריכים להבין שללא השקעה של המדינה בכדורגל, יצירת התשתיות, יצירת האסטרטגיה, שיווק הכדורגל - - -

אופיר פינס-פז:

 

אני חושב ששרת הספורט היתה צריכה להיות בדיון הזה.

היו”ר זבולון אורלב:

 

היא החליטה לשלוח את מר דוד מלכה, שהוא סגן ראש מנהל הספורט.

אריה אלטר:

               יושב איתי גם מנכ"ל ההתאחדות מר אורי שילה שגם הוא חבר במועצה. זה פרדוכסלי שהיום אנחנו מדברים על אי הצלחת הנבחרת כאשר לדבר שהכי כאב לכולם, האלימות בספורט, לא העבירו אגורה אחת עדיין. אנחנו מדברים - - -

אבי לוזון:

 

               לפחות שם הצלחנו, הורדנו למעלה מ-70% ממקרי האלימות בספורט.

אריה אלטר:

 

               זה לא שייך לממשלה שלקחה, שינתה ועשתה.

               אבי, באותה נשימה, מדובר בבעיות השיטור, מדובר בכמות השוטרים. אנחנו נוסעים מכאן להערכת מצב במשטרת ישראל בכדי לדון איתם כל פעם מחדש על כמות השוטרים שהם מכניסים לאצטדיונים. הצלחנו להוריד את כמות השוטרים ב-100%.

רונית תירוש:

 

               מה עם מודל הסדרנים?

אריה אלטר:

 

               מודל הסדרנים בכלל לא על הפרק, לא קיים. זאת אומרת, קל מאוד ולהגיד שיש אי הצלחה בענף הכדורגל. חבר'ה, אני אומר את זה ואני עומד מאחורי דבריי. יש לנו בראש ההתאחדות אדם מאוד כריזמטי, אדם שהוא בכדורגל מאז שהוא נולד. אמנם הוא לא היה שחקן - - -

אבי לוזון:

 

               הייתי עד הצבא. שיחקתי באליפות צה"ל עם אבי כהן.

אריה אלטר:

 

               אני חוזר בי.

               אם אנחנו רוצים שהכותרת הזאת תשתנה, אנחנו צריכים באמת לראות כיצד הוועדה הזאת עושה צעד אחד קדימה ולא עוד סוג של דיבורים. צריך לתת את הכלים להתאחדות לכדורגל על מנת שאנחנו, כחלק מהכדורגל – אנחנו זה הכדורגל בעצם. השחקנים וההתאחדות זה הכדורגל, אין שום דבר מעבר לזה. אנחנו נקבע את המדיניות ואת הדרך ונתווה אותה, ונעשה טוב ביותר לכדורגל, אבל אנחנו צריכים את המשאבים האלה.

היו”ר זבולון אורלב:

               תודה רבה.

               דוד מלכה, בבקשה.

אבי לוזון:

 

               נעים לי מאוד. הרבה פעמים שמעתי את השם שלך, פעם ראשונה שאני רואה אותך.

דוד מלכה:

               את הפנים שלך ואת השם שלך מכיר וראיתי.

אבי לוזון:

 

               נעים מאוד.

דוד מלכה:

 

               נעים מאוד.         

דוד מלכה:

אני עובד עם ההתאחדות לכדורגל, גם עם אורי וגם עם הגזבר מאיר ליבר. אני יכול לפתוח בזה שמעידן אורי ואבי הניהול של ההתאחדות שונה לחלוטין. זה לא מה שאנחנו מכירים. אנחנו גם נותנים את זה כדוגמה.

היו”ר זבולון אורלב:

 

שונה לטובה או לרעה?

דוד מלכה:

טובה.

היו”ר זבולון אורלב:

המנגינה לא עוברת לפרוטוקול. כשיקראו את זה עוד 20 שנה - - -

דוד מלכה:

 

על כל פנים, אומר שהניסיון שהצטבר אצלנו במשרד, שאנחנו עוסקים עם כל הענפים להוציא כדורגל. גם הפנימייה בוינגייט, שכיום יש 120 ספורטאים הולכת ומתפתחת. זה 20 שנה שהיא פעילה. הצטבר ניסיון גדול. הכדורסל הצטרף לאחרונה ובשנה הבאה כנראה שגם כדורסל בנות מצטרף.

היו”ר זבולון אורלב:

               והכדורגל בחוץ.

דוד מלכה:

 

כדוריד גם כן נוקשים בדלת ואנחנו חושבים איך לקדם את זה. רק לאחרונה עשינו תכנית אסטרטגית לאתלטיקה עד 2016.

היו”ר זבולון אורלב:

               אנחנו עוסקים בכדורגל.

אופיר פינס-פז:

 

הם לא עוסקים בכדורגל, הם הכירו עכשיו לראשונה.

דוד מלכה:

תן לי להגיד לך למה לא. באתלטיקה הכפלנו את התקציב שלהם בהנחה שאנחנו נצליח להגיע לאולימפיאדה לפחות עם 6 אתלטים, שזה הישג יפה ועם שניים לגמר.

אני חושב שהמצגת והסיכום שאבי הציג זה סימפטומטי למה שקורה. ההתנהלות או החשיבה האסטרטגית שלהם עם עצמם. אנחנו מאמינים שאם יש שיתופי פעולה אפשר להשיג יותר. שיתוף הפעולה שאנחנו יכולים לעשות יחד עם ההתאחדות לכדורגל, להערכתנו, למרות שהתקציבים שאנחנו מדברים הם תקציבים קטנים מאוד. כל תקציב מנהל הספורט הוא 70-80 מיליון שקל. הסכומים שהכדורגל מגייס, ורק לקנא, לא במקרה ועדת בורוביץ הורידה מכיוון שאם נשווה את התקציבים שהולכים לכדורגל לעומת האיגודים האחרים, אין פשוט נתון שאפשר בכלל להשוות אותו, אלה סכומים מאוד מאוד קטנים.

תקציב כל האתלטיקה, עם התגבור שנתנו, מגיע ל-7.5-8 מיליון שקל.

אבי לוזון:

אבל למה הכדורגל לא מקבל כלום?

רק שתדע, לפני שבועיים שלושה ישבתי עם לימור לבנת וצוות המשרד שלה בנושא הקמת בית הנבחרות. הצעתי לה שיתוף פעולה לגבי אחזקת הנבחרות באותו מקום. דיברתי בסך הכול על 3 מיליון שקל לשנה לצורך האחזקה. הבנתי שאני לא אקבל 3 שקלים.

דוד מלכה:

אני חושב ששיתופי פעולה זה לא רק כסף כי הסכומים שהוצגו כאן בכלל לא משתווים ליתר ענפי הספורט. לכן אני חושב שגם אם רוצים לגייס או משאבים, כמו שרונית אמרה, להתחבר לתשתיות הפיזיות והאנושיות ולפתח אותם, צריכה להיות עבודה משותפת ואנחנו זמינים לכך. אבל, איך שזה מתנהל כיום, זה יותר מתנהל בתוך הבית שלכם. מה שנקרא, אתם לא רוצים שנפריע לכם? רוצים שנעבוד בשיתוף פעולה? צריך לשבת יחד על התכניות.

היו”ר זבולון אורלב:

 

תודה רבה לך. אני רוצה להתחיל לסכם את הישיבה ולומר בראשית הדברים שהוועדה מודאגת מאוד מהכישלון של נבחרת ישראל להעפיל למונדיאל, כמו גם אי הצלחות במשך 40 השנים האחרונות. אבל הקמפיין הכושל הנוכחי חמור אולי קצת יותר מפני שההגרלה אפשרה הזדמנות מיוחדת לישראל לעלות למונדיאל.

הנקודה השנייה, שאני מוכרח לומר אותה כי אמרתי אותה בפתיחה. הוועדה מאוד מאוכזבת שמאמני עבר ושחקני עבר, שלדעתנו יכלו לתרום לדיונים, כמו גם מאמן הנבחרת, החליטו מהסיבות השמורות עימם שלא להופיע בפני הוועדה כדי לתרום מהידע, מהניסיון מהכישרון שלהם לדיוני הוועדה. אני חושב שככנסת צריך לומר כאן מילת גינוי לתופעה שכזאת.

נקודה שלישית. הוועדה רשמה לפניה את הדיווח של יושב ראש ההתאחדות, לרבות התכניות העתידיות המקצועיות, הארגוניות, הניהוליות, באשר לשיפור ענף הכדורגל.

נקודה רביעית. הבעיה שלנו היא האם ההתאחדות לכדורגל לבדה יכולה לחלץ את מצב ענף הכדורגל? לדעת חברי הכנסת התשובה היא לא. כלומר, צריך כאן איזו ראייה יותר רחבה, או כמו שחבר הכנסת פינס קרא לזה תכנית אסטרטגית. תכנית אסטרטגית צריכה להיות תכנית לאומית רחבה הרבה יותר, מקיפה, מרכיבים שהם מחוץ לשליטת ההתאחדות כמו תקציב ואמצעים נוספים עליהם צריך להחליט. ההתלבטות שלנו היתה האם לפנות לשרת התרבות והספורט יחד עם ההתאחדות כדי להקים  צוות מקצועי ציבורי מקצועי שיכין תכנית אסטרטגית בסדר גודל של חצי שנה. יבואו ויציגו את התכנית בפני הכנסת ונוכל לקיים דיון, או שנבקש מהשרה, בלי צורך להקים צוות או ועדה אלא להטיל את הדבר הזה על השרה כדי שהיא תקבל את ההחלטה האם היא רוצה לעשות זאת במסגרת של צוות, האם היא רוצה לעשות את זה במסגרת של הידברות וכדומה.

אופיר פינס-פז:

 

לנו יותר נוח להתנהל מול השרה.

היו”ר זבולון אורלב:

 

אנחנו נלך על ההצעה הזאת ונסכם שאנחנו ממליצים בפני שרת התרבות והספורט לקיים דיונים על מנת לגבש תכנית אסטרטגית לקידום ענף הכדורגל בכלל והנבחרת הלאומית בפרט. בכלל זה יש לבחון את סוגיית התשתיות, סוגיית המימון הממלכתי או המימון הממשלתי לקידום ענף הספורט, סוגיית השיטור במשחקים לאומיים, סוגיית הניהול המקצועי ועוד נושאים שעלו כאן. זה יהיה בסדר גודל של חצי שנה והכול, כמובן, בהידברות עם ההתאחדות ועם כל יתר הגורמים המקצועיים כמו ארגון השחקנים וכדומה. בעוד כחצי שנה תוצג כאן תכנית אסטרטגית לקידום ענף הכדורגל בכלל, בדגש על הנבחרות הלאומיות.

נקודה חמישית. אנחנו נקיים דיון נוסף באשר ליישום המלצות ועדת סטרשנוב. אגב, אני רוצה לציין שב-2.11.2009 ועדת החינוך קיימה דיון על טוהר המידות. זה היה בעקבות ספיחים של פרשת פנאן. לא דנו באיש עצמו אלא בתופעות האלה. היועץ המשפטי של ההתאחדות טען ששרת התרבות והספורט לשעבר לימור לבנת והמנכ"לית לשעבר, חברת הכנסת רונית תירוש, הביעו בעבר את הסכמתן לכך שמסקנות ועדת סטרשנוב לא ייושמו במלואן. השרה לבנת וחברת הכנסת תירוש דחו את הטענה הזאת על הסף. לכן אנחנו נקיים דיון ונשתתף גם את השתתפות השרה.

אבי לוזון:

אנחנו נשלח לך מסמך. תראה בדיוק מה היה בוועדת סטרשנוב, תראה מה יושם ואז תחליט, אם תרצה תקיים. אתה קובע, לא אני. 

היו”ר זבולון אורלב:

 

אני מקבל את הגישה שלך אבל אני רוצה לתקן אותה. אנחנו נבקש ממרכז המידע והמחקר לקבל ממך את המסמך. הוא ייקח את הדוח, יכין מסמך מסודר מה היתה ההמלצה. ככל שנתרשם שיש צורך לקיים דיון, נקיים דיון. אני לא רוצה שהדיון יהיה באוויר. אני רוצה להסביר את הערפל. חלק טוענים קויים, חלק טוענים לא קויים. אני לא יודע.

אופיר פינס-פז:

 

חלק קויים וחלק לא קויים.

היו”ר זבולון אורלב:

השאלה איזה חלק לא קויים?

אופיר פינס-פז:

 

דרכי הבחירה להתאחדות לכדורגל על ידי המרכזים לא השתנו.

רותם קמר:

השתנו.

אורי שילה:

היחידים ששינו זה אנחנו.

 

היו”ר זבולון אורלב:

 

               היא אישית חשאית?

רותם קמר:

היא חשאית גם היום.

היו”ר זבולון אורלב:

 

מי בוחר?

רותם קמר:

 

               האסיפה הכללית, בוודאי.

היו”ר זבולון אורלב:

אני לא רוצה לפתוח את העניין.

רותם קמר:

 

               האספה בוחרת את ההנהלה ואף אחד לא - - -

היו”ר זבולון אורלב:

               הואיל והזכרתם אז אני רק אקריא: "על מנת להגביר את אי תלותו של יושב ראש ההתאחדות מהצד האחד ולהגביל את הדרך הדמוקרטית והחופשית מלחצים של אופן בחירתו מהצד האחר, ממליצה הוועדה כי יושב ראש ההתאחדות ייבחר ישירות על ידי אסיפה כללית של ההתאחדות בבחירות אישיות וחשאיות וזאת בעת התכנסותה של האסיפה הכללית לבחירת ההנהלה".

רונית תירוש:

 

               על זה הם טוענים שאנחנו – הסכמנו שזה יהיה הנהלה כי יש היגיון - - -

              

היו”ר זבולון אורלב:

 

               אנחנו לא דנים אם זה יושם או לא יושם.

אבי לוזון:

 

               אנחנו נעביר לכם.

היו”ר זבולון אורלב:

               אני מקבל את העצה של אבי. הוא הציע הצעה נבונה וחכמה. נעשה מסמך מסודר וככל שיהיה צורך נקיים דיון.

               האם הסיכום הזה מקובל? יש עליו הערות? אין. הישיבה נעולה. אנחנו מאחלים ליושב ראש ולנבחרת הצלחה רבה.

אבי לוזון:

 

               תודה רבה.

היו”ר זבולון אורלב:

               הישיבה נעולה.

 

הישיבה ננעלה בשעה 11:40

 

הודעה למנויים על עריכה ושינויים במסמכי פסיקה, חקיקה ועוד באתר נבו - הקש כאן